Uršulinke praznujejo god svoje zavetnice
Uršulinke praznujejo god svoje zavetnice


Sv. Uršulo upodabljajo s puščico v roki, palmo, zastavo s križem in krono, oblečena pa je v plašč, razprostrt nad dekleti, ob njih pa leži ladja.
Na sv. Uršulo naj bi se navezoval napis iz 4. ali 5. stoletja na južni strani kora v cerkvi sv. Uršule v Kölnu, vendar ne omenja števila deklet in njihove voditeljice, temveč le njihovo mučeniško smrt. Na kraju njihove obsodbe je bila namreč zgrajena cerkev.
Skupina deklet, ki jih v 10. stoletju povezujejo s sveto Uršulo, je dala svoje življenje za svoje krščansko prepričanje ali devištvo, morda tudi oboje.
Uršulinke v Sloveniji
Uršulinke, foto: arhiv uršulink
Uršulinke na slovenskih tleh delujejo že več kot tristo let. Večinoma so se ukvarjale z vzgojo deklet, med drugo svetovno vojno pa so se posvetile vsem otrokom in mladostnikom.
Ob tristoletnici so izdale knjigo svojih pesmi Žuborenje, ki jih je zbrala in uredila dr. Marija Stanonik, tudi avtorica knjig Odpuščam in prosim odpuščanja, Stare slovenske molitve in Od setve do žetve. S. Marija Jasna Kogoj pa je v knjigi Uršulinke in njihovo vzgojno poslanstvo opisala dejavnosti uršulink.