V Kopenhagen tudi delegacija Svetega sedeža
V Kopenhagen tudi delegacija Svetega sedeža
Konference Organizacije združenih narodov o podnebnih spremembah, ki bo potekala od 7. do 18. decembra v danskem Kopenhagnu, se bo udeležila tudi delegacija Svetega sedeža. Kot poročajo pri vatikanskem radiu, bo skupino vodil stalni opazovalec Svetega sedeža pri Organizaciji združenih narodov v New Yorku nadškof Celestino Migliore, spremljalo pa ga bo še pet strokovnjakov.
Cilj velike mednarodne podnebne konference je doseči ambiciozen globalni dogovor o nasledniku Kjotskega protokola, ki sedaj ureja zmanjševanje izpustov toplogrednih plinov na globalni ravni in se izteče leta 2012. Težava Kjotskega protokola je predvsem dejstvo, da ga niso ratificirale Združene države Amerike, obenem pa k boju proti podnebnim spremembam ne zavezuje držav v razvoju, temveč le 37 industrializiranih in tranzicijskih držav. Udeležbo na konferenci je doslej napovedalo že okoli 65 svetovnih voditeljev, med njimi naj bi bil tudi slovenski premier Borut Pahor.
V zadnjem stoletju je temperatura v ozračju po svetu narasla za 0,7 °C, strokovnjaki pa napovedujejo, da bo v prihodnjih sto letih v primeru neukrepanja globalno segrevanje ozračja še naraslo. Glavni krivci za podnebne spremembe, ki povzročajo suše, obilna deževja, požare v gozdovih, probleme s preskrbo z vodo, izginjanje ledenikov, dvigovanje morske gladine, dvig koncentracije smoga v ozračju in s tem povezane zdravstvene težave, so izpusti toplogrednih plinov, posebno ogljikovega dioksida. Kitajska, azijska velesila, ki proizvede največ izpustov toplogrednih plinov na svetu in je že nekaj časa pod pritiski zahodnih držav, je dva tedna pred podnebno konferenco v Kopenhagnu predstavila svoj prvi trdni cilj za omejitev emisij toplogrednih plinov. Cilj Pekinga je do leta 2020 za od 40 do 45 odstotkov zmanjšati intenzivnost ogljikovega dioksida v primerjavi z letom 2005.