V Padovi prvič po letu 1981 na ogled okostje svetega Antona
V Padovi prvič po letu 1981 na ogled okostje svetega Antona
Sveti Anton Padovanski (Fernando de Bulhoes) se je rodil 15. avgusta 1195 v portugalski prestolnici Lizboni, umrl pa je 13. junija 1231 v Padovi. Leta 1220 se je pridružl svetemu Frančišku Asiškemu in je postal cenjen teolog in pridigar novoustanovljenega reda. Velja za enega najbolj priljubljenih svetnikov v katoliški Cerkvi. Za Rimom in Assisijem je Padova s tremi milijoni obiskovalcev letno tretje največje romarsko središče v Italiji.
Med slovesno prireditvijo minulo nedeljo zvečer so v padovanski baziliki odprli hrastovo krsto in okostje svetnika prekrili s steklenim pokrovom. Posmrtni ostanki svetnika so bili javnosti na ogled prvič po letu 1981.
V preteklih treh letih so strokovnjaki okostje na novo konzervirali. Pri tem se je izkazalo, da je skelet ohranjen v celoti, so sporočili iz Padove, kar pomeni, da podatki o relikvijah svetega Antona, ki naj bi jih hranili v nekaterih drugih italijanskih mestih ter v Franciji, niso točni.
Kot so sporočili konzervatorji, sta med delovnim procesom odpadli pogačici, kar kaže na to, da je sveti Anton precej časa preživel kleče v molitvi. Krepke nožne kosti pa kažejo na dolga peš potovanja, ko je svetnik pridigal po različnih krajih.
Jeseni leta 1991 je v Italiji za močno razburjenje poskrbela predrzna kraja Antonovih relikvij. Nekaj tednov po dogodku so italijanski karabinjerji odkrili relikviarij z ostanki svetnikove glave na travniku blizu avtoceste, ki vodi na rimsko letališče. Policisti so namig dobili od skupine Romov, ki je kampirala v bližini.
Ukradeno svetinjo naj bi prodali nekemu zbiralcu v Južni Ameriki. Enainsedemdeset dni po izginotju so relikviarij decembra 1991 slovesno vrnili v padovansko baziliko.
Podprite Družino!
Članek, ki ga brez omejitev berete, za vas posebej ustvarja uredništvo spletnega medija Družina.
Medtem ko so članki tednika Družina, prilog in revij tudi v digitalni obliki dostopni samo naročnikom, želimo, da bi bile naše dnevne novice o družbi in Cerkvi še naprej brezplačne in prosto dostopne vsem na spletu.
Zato vas prosimo, da nas podprete z darom v sklad za razvoj.
Tako boste bistveno pripomogli, da se bo glas slovenskih katoličanov slišal tudi na spletu in preko družabnih omrežij.
Družina d.o.o., Krekov trg 1, 1000 Ljubljana
SI56 02014-0015204714, odprt pri NLB
Sklic: 00 76805
Hvala že v naprej za vaš prispevek!
Uredništvo spletnega medija Družina