Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

V Vatikanu zaključili afriško sinodo

Za vas piše:
Radio Vatikan
Objava: 26. 10. 2009 / 09:35
Oznake: Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:06
Ustavi predvajanje Nalaganje

V Vatikanu zaključili afriško sinodo

Sinodalni očetje potrdili zaključni dokument in zaključili z zasedanjem

Sinodalni očetje so minulo soboto dopoldne s sprejetjem 57 zaključnih predlogov zaključili z zasedanjem druge posebne škofovske sinode za Afriko, ki je od 4. oktobra potekalo v Vatikanu na temo ‘Cerkev v Afriki v službi sprave, pravičnosti in miru’. Po zadnjem generalnem zasedanju sinode so afriški škofje kosili s svetim očetom Benediktom XVI., ki je včeraj v vatikanski baziliki svetega Petra s sveto mašo škofovsko sinodo za Afriko tudi uradno zaključil.

Kot je bilo v soboto slišati v sinodalni dvorani, Afrika želi vstati, ne pa več biti na robu sveta; Afrika želi biti sama krojač svoje usode in ne misli zgolj na svoje težave, so poudarili afriški škofje, ki v zaključnih predlogih izpostavljajo pomen zakramenta svete spovedi, ki odpira pot spravi in razvoju. Vsi vojskujoči se naj odložijo orožje in prenehajo s sovraštvom, pozivajo škofje iz Afrike. Velik poudarek dajejo tudi dialogu, tako ekumenskemu in medverskemu, kot tudi dialogu katoliške Cerkve s pripadniki tradicionalnih afriških verstev, ob tem pa obsojajo politizacijo vere, versko nestrpnost in nasilje, ki ga storilci opravičujejo z vero.

Zaključni predlogi, posvečeni zagotavljanju pravičnosti, se nanašajo predvsem na varnost afriških družb. Med njimi je tudi poziv vladam, naj ustavijo pokole in tatvine ter se ustrezneje lotijo boja zoper revščino, škofje pa se prav tako zavzemajo za odpis zunanjih dolgov afriške celine. Posebno mesto v zaključnem dokumentu zavzemajo tudi teme, kot so evangelizacija, zaščita okolja in politika. V zvezi s slednjo sinodalni očetje opozarjajo na korupcijo ter pozivajo k dobremu vladanju, spoštovanju temeljnih človekovih pravic in k svobodnim volitvam. Po prepričanju škofov afriška celina, kjer število katoličanov narašča najhitreje na svetu, potrebuje tudi kulturno vraščanje in nadaljnjo evangelizacijo, duhovniki pa morajo biti zvesti celibatu, ki je Božji dar.

Med zaključnimi predlogi druge škofovske sinode za Afriko ne umanjkajo niti tisti, povezani s pravicami žensk, družin, mladih in otrok, ki morajo biti deležni ustrezne pastorale. Posebna pozornost je posvečena tudi zdravstvenemu področju, predvsem zdravstveni oskrbi obolelih z aidsem in malarijo ter pomoči odvisnikom od alkohola in drog, afriški škofje pa se zavzemajo tudi za pravice migrantov in beguncev, ki jih je v Afriki približno 15 milijonov, ter za ukinitev smrtne kazni v vseh afriških državah. Sinoda novih binkošti, kot so jo opredelili sinodalni očetje, torej odpira pot Afriki upanja, polni želje in volje za delovanje.

Kupi v trgovini

Izpostavljeno
Pot v samoslovenstvo
Zgodovina
39,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh