Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Vatikan: Boj proti korupciji nujen tudi v času epidemije

Za vas piše:
M. Š.
Objava: 16. 06. 2020 / 09:39
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 16.06.2020 / 10:28
Ustavi predvajanje Nalaganje

Vatikan: Boj proti korupciji nujen tudi v času epidemije

Pomembni so preglednost, poštenost ter zaupanje med ustanovami in državljani.

Foto: Vatican Media

Preglednost, poštenost ter zaupanje med ustanovami in državljani so načini, s katerimi se je treba zoperstaviti korupciji, ki se poskuša uveljavljati še posebej v obdobju epidemije koronavirusa, je po navedbah Radia Vatikan zatrdil Janusz Urbańczyk, vodja delegacije Svetega sedeža pri Organizaciji ZN za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE). Urbańczyk se je včeraj udeležil video konference v okviru drugega pripravljalnega srečanja na 28. forum o gospodarstvu in okolju, tokrat na temo »Pospeševati varnost, trdnost in gospodarsko rast, s preprečevanjem in bojem proti korupciji s pomočjo inovativnosti, povečane preglednosti in digitalizacije«.

Po Urbańczykovih besedah zaradi svetovne epidemije koronavirusa že opažamo vidne družbene, gospodarske in okoljske spremembe: »Vpliv novega virusa na naše vsakdanje življenje na osebni, narodni in mednarodni ravni zahteva še večjo pozornost na področju boja proti korupciji,« je pojasnil diplomat in pri tem spomnil na Listino o evropski varnosti iz leta 1999, v kateri beremo, da korupcija predstavlja veliko grožnjo za skupne vrednote OVSE, ustvarja nestabilnost in posega v mnoge vidike varnosti, gospodarstva in človeških razsežnosti.

»Ni mogoče zanikati, da je korupcija kot ena od največjih ran družbenega tkiva močno škodljiva, tako iz etičnega kot gospodarskega zornega kota. Ustvarja utvare hitrega in lahkega zaslužka, v resnici pa prizadene vsakogar, s tem ko spodkopava zaupanje, zatemnjuje preglednost in vodi v dvom v zanesljivost celotnega pravnega in družbenega sistema.« Ali kot pravi papež Frančišek: »Korupcija povzroča razvrednotenje dostojanstva posameznikov in spodkopava vse dobre in lepe ideale. Družba kot celota je poklicana, da se konkretno zaveže boju proti raku korupcije v vseh njegovih oblikah.«

Delegacija Svetega sedeža poudarja, da imajo zaposleni v javni upravi pomembno dolžnost, da delujejo pregledno in pošteno, obenem pa ohranjajo odnose zaupanja med državljani in ustanovami. »Razkroj zaupanja je eden od najresnejših izrazov krize demokracije. Skupno dobro še naprej ostaja vir, ki ga je treba varovati v korist vseh, predvsem najrevnejših. Pri njegovi neodgovorni uporabi je država poklicana, da opravi svojo nujno nadzorno vlogo in primerno kaznuje nezakonito upravljanje.«

»Ko se soočamo z nepričakovano zdravstveno krizo,« je izpostavil Urbańczyk, »je prednostna naloga vlad vsekakor zaščita zdravja in varnosti. Pa vendar lahko odzivi na koronavirus predstavljajo morebitna tveganja ter priložnosti za korupcijo in kršenje protikorupcijskih standardov.«

Ob koncu Sveti sedež še opozarja na potrebno čuječnost v boju proti korupcijski dejavnosti med procesom odzivanja na epidemijo. »Kljub temu, da je izziv za mednarodno skupnost, epidemija novega virusa lahko prav tako ustvari dejansko priložnost za iskanje novih in inovativnih rešitev, tudi pri zoperstavljanju korupciji, ki niso ločitvene, politizirane ali strankarske, ampak dejansko iščejo skupno dobro in celostni človeški razvoj za vse.«

Kupi v trgovini

Življenjske težave
Drugi priročniki
4,00€
Nalaganje
Nazaj na vrh