Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Vatikan podpira dostojanstvo nezakonitih priseljencev

Za vas piše:
Radio Vatikan
Objava: 27. 08. 2009 / 17:01
Oznake: Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:05
Ustavi predvajanje Nalaganje

Vatikan podpira dostojanstvo nezakonitih priseljencev

Nadškof Veglio odgovoril na očitke nekaterih italijanskih politikov glede politike priseljevanja

Nekateri italijanski politiki so v minulih dneh ostro obsodili in zavrgli trditve predsednika Papeškega sveta za preseljence in turiste nadškof Antonia Veglioja o politiki priseljevanja in dostojanstva migrantov. Italijanski minister za reforme Roberto Calderoli, sicer član stranke Severna liga, je namreč dejal, da stališča nadškofa Veglioja niso tudi stališča Svetega sedeža ali Italijanske škofovske konference, češ da Vatikan in italijanski škofje nadškofu pogosto oporekajo. Srž spora so trditve, ki jih je predsednik Papeškega sveta za preseljence in turiste izrekel minulo soboto v pogovoru za radio Vatikan, ko je izrazil zaskrbljenost nad smrtjo številnih Afričanov, ki umirajo na poti v Italijo sredi Sredozemskega morja, hkrati pa je poudaril, da ima vsaka človeška oseba pravico biti deležna pomoči in sprejema, tudi nezakoniti priseljenec.

Nadškof Veglio se je na očitke ministra Calderolija odzval z besedami, da kot vodja vatikanskega dikasterija govori v imenu Svetega sedeža in da mu ta ni še nikoli oporekal ali nasprotoval, kot mu tudi ni nikoli nasprotovala Italijanska škofovska konferenca. Kot je dodal, je morda minister imel v mislih druge okoliščine ali se je skliceval na koga drugega. Nesprejemljiva in žaljiva pa je po nadškofovih besedah nadaljnja trditev ministra Calderolija, da je Veglio kriv za smrt številnih ubogih človeških bitij, ki jih je vzela voda Sredozemskega morja. Ta trditev je izvirala iz konkrektnega tragičnega dejstva, iz smrti številnih oseb brez obtožbe, je pojasnil nadškof Veglio.

Kot smo poročali tudi na naših spletnih straneh, je predsednik papeškega sveta za migrante minulo soboto v pogovoru za radio Vatikan spomnil na nedolžne ljudi, ki umrejo na poti k boljšemu življenju. Spomnil je na zadnjo takšno tragedijo, ko je na južnoitalijanski otok Lampedusa, osrednji cilj številnih afriških priseljencev, prispelo pet Eritrejcev, ti pa so sporočili, da je njihovih 73 sopotnikov na poti izgubilo življenje. Nadškof Veglio je ob tem izpostavil pravico biti sprejet in deležen pomoči, ki je po njegovih besedah nujno potrebna tudi takrat, ko je nekdo ujet v milost morskih valov, prav tako pa je poudaril, da je treba politiko priseljevanja posameznih držav usklajevati z varovanjem pravic in potreb migrantov in njihovih družin.

Italija se že več let neuspešno spoprijema z nezakonitim priseljevanjem. Lansko leto je denimo v državo nezakonito vstopilo 36.000 oseb, večinoma prek morja iz Afrike. Italijanska desnosredinska vlada Silvia Berlusconija je v boju zoper nezakonito priseljevanje napovedala in že sprejela ostrejše ukrepe, med drugim tudi zakon, po katerem je nezakonito bivanje v Italiji kaznivo dejanje z zagroženo kaznijo od 5000 do 10.000 evrov. Sveti sedež pa se s predlaganimi in sprejetimi ukrepi na področju priseljevanja pogosto ni strinjal.

Kupi v trgovini

Novo
Konec krščanske civilizacije
Filozofija in esejistika
22,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh