Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Vrtci opozarjajo, brez karanten bo težko

Ana Rupar
Za vas piše:
Ana Rupar
Objava: 20. 01. 2022 / 05:00
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 20.01.2022 / 11:36
Ustavi predvajanje Nalaganje
Vrtci opozarjajo, brez karanten bo težko
Skupine v vrtcih v karanteno le ob 30 odstotkov ali več primerov okužb v skupini. FOTO: Pexels

Vrtci opozarjajo, brez karanten bo težko

Izjeme od karanten po novem veljajo tudi za otroke, vključene v predšolsko vzgojo. V vrtcih se poraja skrb, da bodo prej kot otroci zbolevali vzgojitelji, kader pa bo težko nadomestiti. Ministrstvo ob tem starše spodbuja k samotestiranju otrok.

Šolske oddelke kakor tudi skupine v predšolski vzgoji bodo po novem v karanteno napotili, če bo število okužb z novim koronavirusom v posameznem oddelku v obdobju 14 dni preseglo 30 odstotkov vseh učencev v oddelku.

Dokler minimalna meja ne bo dosežena, v oddelku pa se je okužba že pojavila, se bodo učenci morali v šoli vsakodnevno testirati še sedem dni od zadnjega stika. V vrtcih medtem samotestiranje ni predvideno.

Prošnja staršem: samotestirajte tudi predšolske otroke

Okužbe je zato med predšolskimi otroki zato precej težje oz. se običajno odkrije šele ob morebitnih simptomih. Vodja Skupnosti vrtcev Slovenije Janja Bogataj po poročanju Radia Slovenija starše prosi, da se vseeno »poslužujejo tudi samotestiranja, da uporabljajo vsaj hitre teste in da vrtcem čim hitreje sporočajo, da je prišlo do okužbe.«

K temu spodbujajo tudi na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport. Kot so nam pojasnili, se skladno z navodili ministrstva za zdravje in NIJZ za »predšolske otroke priporoča samotestiranje otrok v domačem okolju in se pričakuje, da bodo v primeru okužbe starši obvestili vodstvo zavoda.«

Ministrstvo spodbuja, da starši predšolske otroke samotestirajo v domačem okolju. FOTO: PixabayZa predšolske otroke se priporoča samotestiranje otrok v domačem okolju in se pričakuje, da bodo v primeru okužbe starši obvestili vodstvo zavoda. FOTO: Pixabay

Kaj bo, ko ne bo dovolj kadra

Vodja vrtca Sončni žarek Janez Snoj medtem opozarja na drugo težavo: prej kot otroci, zbolevajo vzgojitelji. »Že zdaj jih nadomeščamo s študenti in vsemi drugimi razpoložljivimi kadri. Dokler smo imeli karantene, smo nekako preživeli. Kaj pa bo sedaj? Tudi če vzgojitelj zboli, skupina ostane v vrtcu in zagotoviti moramo drugega vzgojitelja. Ob dejstvu, da je bolezen v skupini, lahko že drugi pojutrišnjem zboli.«

Snoj spomni, da morajo v predšolski vzgoji že vse od začetka epidemije zagotavljati t. i. mehurčke, torej da ne sme biti mešanja otrok iz različnih skupin. Ob tem opozarja, da bodo zelo težko zagotavljali, da bosta oba vzgojitelja zdrava, dokler ne bo zbolelo 30 odstotkov otrok. Hkrati izraža skrb, »da ne bomo nikoli dosegli minimuma 30 odstotkov, ampak bomo v dveh dneh imeli sto odstotkov obolelih. To se mi zdi zelo neodgovorno.«

Po informacijah ministrstva za zdravje starši predšolskih otrok ne bodo upravičeni do brezplačnih testov, ker samotestiranje za predšolske otroke ni obvezno, ampak gre samo za priporočilo.

Ministrstvo: zapiranje zavodov se bo obravnavalo individualno

S pomisleki so se, tako Snoj, že obrnili na pristojno ministrstvo. V odgovor so prejeli okrožnico, da naj zaposleni delajo nadure in naj bodo za to tudi primerno plačani, sočasnost v tem času ne velja. »V smislu, naj se sami znajdemo in to nekako preživimo. A v teh trenutkih se ne bomo mogli, ker nadomestnega kadra ne dobimo lahko.«

Z ministrstva so nam medtem odgovorili, da se prehod na izobraževanje na daljavo obravnava individualno ter da je v primeru poslabšanja epidemiološke situacije na posameznem zavodu odločitev za zaprtje zavoda v pristojnosti ravnatelja, ki se po posvetovanju z MIZŠ in NIJZ odloči za prehod na izobraževanje na daljavo za določen čas.

Nalaganje
Nazaj na vrh