Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Zbirno o epidemiji koronavirusa

Janez Porenta
Za vas piše:
Janez Porenta
Objava: 29. 03. 2020 / 13:38
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 30.03.2020 / 07:26
Ustavi predvajanje Nalaganje
Zbirno o epidemiji koronavirusa

Zbirno o epidemiji koronavirusa

Vladni predlog ukrepov za omilitev posledic epidemije je »težak« 3 milijarde evrov.

Foto: Tatjana Splichal

Slovenska vlada je sinoči po dveh dneh zasedanj pod streho spravila obširen zakonski predlog s predvidenimi številnimi ukrepi za omilitev posledic epidemije novega koronavirusa za državljane in gospodarstvo. Paket je finančno ovrednoten na 3 milijarde evrov, je poročala STA.

Specifični cilji ukrepov

V sporočilu po seji vlade je zapisano: »Specifični cilji predlaganih ukrepov so ohranjanje delovnih mest in delovanja podjetij, izboljšanje socialnega položaja ljudi, sploh najbolj ogroženih zaradi virusa, izredna pomoč samozaposlenim, izboljšanje likvidnosti podjetij, pomoč znanstvenoraziskovalnim projektom za boj z epidemijo, znižanje sejnin in funkcionarskih plač na državni ravni, oprostitev plačila storitev distribucije in pomoč kmetijstvu.«

Vsi ukrepi so nujni

Vlada predlaga, naj se zakonsko besedilo v parlamentu obravnava po nujnem postopku (po optimalnem scenariju do 1. aprila), da bi se omilile posledice in zmanjšali negativni učinki epidemije za državljane in gospodarstvo za čas od uveljavitve zakona do 31. maja letos. »Vsi predvideni ukrepi so nujni, saj je treba nemudoma zagotoviti sredstva za izvajanje ukrepov pri zajezitvi, obvladovanju in preprečevanju širjenja epidemije,« je še zapisano v sporočilu.


Foto: Tatjana Splichal

Obvezno razkuževanje večstanovanjskih stavb

Kot enega od ukrepov za zajezitev in obvladovanje epidemije je vlada izdala odlok o obveznem razkuževanju večstanovanjskih stavb, ki določa obvezno razkuževanje opreme v skupnih prostorih v ali ob večstanovanjski stavbi vsaj dvakrat dnevno, odvisno od števila posameznikov, ki živijo v večstanovanjski stavbi.

Upokojenci po nakupih le med 8. in 10. uro

Na včerajšnji seji je vlada tudi sklenila, da bodo z jutrišnjim dnem nakupi v trgovinah med 8. in 10. uro rezervirani izključno za ranljive skupine – invalide, starejše in nosečnice. Upokojenci bodo smeli po nakupe zgolj v tem časovnem intervalu.

Sprememba odloka o prepovedi zbiranja

Obenem bo vlada spremenila tudi odlok o prepovedi zbiranja na javnih mestih, s čimer se bo odzvala na sobotne kršitve in pozive županov k zaostritvi ukrepov. Sončno vreme je namreč včeraj kljub prepovedi zbiranja na javnih površinah številne Slovence premamilo na turistične točke ob Obali in na Gorenjskem.

Ne gre za počitniški čas, temveč za karanteno

UKC Ljubljana je včeraj kljub omejitvam gibanja obravnaval številne poškodovane v športnih in adrenalinskih dejavnostih, kar otežuje delo zaposlenih, saj moraj vsakega poškodovanega v času epidemije obravnavati kot potencialnega bolnika s koronavirusom, torej morajo zaščititi osebje in prostor. »Še vedno prihajajo težko poškodovani jadralni padalci, gorski kolesarji, motoristi. Razumemo in pričakujemo poškodbe oseb, ki opravljajo delo, izpostavljeno tveganjem, želimo pa si bistveno manj nepotrebnih poškodb. Ne gre za počitniški čas, temveč za karanteno,« je poudaril vodja urgentnega kirurškega bloka Anže Kristan.

»Sobota je bila katastrofalna«

Zaznavajo tudi težave pri preskrbi s krvjo, včeraj so obravnavali dve hudi poškodbi, zaradi katerih so porabili veliko krvi. »Sobota je bila katastrofalna. Imeli smo veliko težkih poškodb, kot na običajno sončno soboto. Ostanite doma! Ne obrezujte drevja, ne vozite se z motorji ali gorskimi kolesi. Ostanite doma, preberite kaj, pokličite dobre prijatelje,« pa svetuje predstojnik kliničnega oddelka za travmatologijo Matej Cimerman.


Foto: NIJZ

Nadaljevanje pouka na daljavo

Z ministrstva za izobraževanje, znanost in šport so sporočili, da se bo pouk na daljavo za vse ravni izobraževanja nadaljeval tudi v prihodnje vse do pojenjanja epidemije. Kdaj bo to, bo odločila zdravstvena stroka. Ministrstvo je ta teden osnovnim šolam z okrožnico posredovalo dodatne strokovne smernice za izvedbo ključnih oblik izobraževanja na daljavo, ki jih je pripravil zavod za šolstvo v sodelovanju s strokovnjaki, je še poročala STA.

730 obolelih, 11 smrti

Z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) so sicer sporočili, da so do včeraj, sobote opolnoči, opravili 20.753 testiranj, pozitivnih je bilo 737 testov. Po epidemioloških podatkih je za novim koronavirusom zbolelo 730 oseb, največ iz osrednjeslovenske (248) in savinjske regije (141). Obolelih žensk je 375 in moških 355, šest je tujcev, največ okuženih pa je v starostnih skupinah od 45 do 54 let (131) in od 55 do 64 let (130). Največ potrjenih primerov je v občinah Ljubljana (158), Šmarje pri Jelšah (87) in Metlika (45). V bolnišnici se zdravi 101 človek, 23 bolnikov potrebuje intenzivno terapijo, umrlo je 11 ljudi.

Kupi v trgovini

Novo
Neoprostljivo
Zgodovina
24,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh