Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Egipčanski princ

Naslov: Egipčanski princ
Izvirni naslov: The Prince of Egypt
Zvrst: animirana pustolovščina
Leto produkcije: 1998
Dolžina: 1 ura 39 minut
Režija: Brenda Chapman, Nicholas Mayer
Glas posojajo: Val Kilmer, Ralph Fiennes, Michelle Pfeiffer, Sandra Bullock

Zgodbo o Mojzesu verjetno že vsi poznate – dojenček, ki ga mati v košari spusti po reki Nil, najde pa ga faraonova hči in ga na dvoru vzgaja kot svojega lastnega sina. Vendar ta, ko odraste, trpi ob pogledu na svoje rojake, ujete v sužnost. Pa ste vedeli, da je o tem posneta tudi risanka, ki je hkrati izvrsten muzikal, da v njem faraonu glas posoja Ralph Fiennes (ki je v Harryju Potterju igral Mrlakensteina), Mojzesovi sestri Miriam pa Sandra Bullock?

Ko kristjani praznujemo veliko noč, Judje obhajajo pasho, ko se spominjajo slovesnega izhoda Izraelcev iz Egipta – kar je Jezus z apostoli obhajal ob zadnji večerji. Potrebujete sploh še kakšen razlog več, da si med letošnjimi velikonočnimi prazniki ogledate risanko Egipčanski princ? In prav lahko, da vam bo tako všeč, da bo postala kar del vaše praznične tradicije.

Za mlade gledalce:

Kakšen se ti zdi Mojzes kot mladenič, na začetku risanke? In katero spoznanje je spremenilo njegovo srce in pogled na sužnje? Ob vrnitvi v Egipt se je Mojzes srečal z dvema bratoma – rodnim bratom Aronom, ki ga je spoznal šele v odraslosti, in Ramzesom, s katerim je odraščal, čeprav ni bil njegov rodni brat. Kako se je nanj odzval Aron? In kako Ramzes?

Za starše:

Ta čudovita risanka bo vam in vašim otrokom ogrela srce, hkrati pa bo dobra iztočnica za pogovor o številnih temah. 

Nekaj iztočnic za pogovor z otroci po ogledu filma Egipčanski princ:

  • Poiščite razlike med filmsko in biblijsko različico zgodbe. Koristno bo, da si osvežite spomin na izvirno zgodbo z branjem Svetega pisma, za otroke prirejenih svetopisemskih zgodb ali s stripom o Mojzesu iz Zgodovine božjega ljudstva.
  • Lahko izpostavite različne odzive na Mojzesov prihod, ko se iz puščave vrne v Egipt. Še posebej zanimiv je njegov rodni brat Aron, ki nekoliko spominja na starejšega brata iz prilike o izgubljenem sinu. Vendar na koncu na lastne oči vidi, da jih je Mojzes izpeljal iz Egipta in je do njega spet naklonjen. Skozi ravno obraten proces gre Ramzes, ki Mojzesa sprejme z veliko naklonjenostjo, mu takoj javno oprosti vse napake in celo pričakuje, da bo sedaj z njim živel v palači, a ko spozna pravi namen njegovega prihoda, se odvrne od njega in je z vsako nadlogo, ki zadene Egipt, bolj sovražen. Koga bi torej opisali kot boljšega brata – Ramzesa ali Arona?
  • Starejšim otrokom, ki že marsikaj razume, lahko po ogledu spregovorite tudi o novodobnih oblikah suženjstva – od izkoriščevalsko nizkih plačil, ki jih nekateri ljudje prejemajo v nerazvitih delih sveta, do množičnega nadomestnega materinstva v Indiji in ugrabljanja deklet za prostitucijo. Čeprav gre za težke teme, je dobro, da se zavedajo, da izkoriščanje ljudi ni le nekaj, kar se je dogajalo v oddaljeni zgodovini, temveč se dogaja še danes in ne tako daleč od nas.

Opozorilo: Film nima slovenske sinhronizacije, le podnapise, kar pomeni, da ga boste z mlajšimi otroci morali gledati skupaj in jim sproti razlagati dogajanje. 

Pa še zanimivost – film je prejel oskarja za najboljšo naslovno pesem, pravzaprav pa je odlična kar vsa glasba v filmu in otrokom bo gotovo všeč, če si boste na Youtube-u pogledali videe s pesmimi iz filma, sploh če si DVDja nimate možnosti izposoditi ali pa so otroci za ogled celotne risanke še premajhni.


Pripravila Andraž Arko, Lucija Čakš
Objavljeno v reviji Mavrica, št. 8 (apr.), letnik 2017/18

Nazaj na vrh