Zapri
Iskanje

Bogato duhovno dogajanje v Komendi

Za vas piše:
Jožef Pavlič
Objava: 15. 05. 2022 / 12:43
Oznake: Župnija
Čas branja: 6 minut
Nazadnje Posodobljeno: 15.05.2022 / 16:15
Ustavi predvajanje Ustavi predvajanje

Bogato duhovno dogajanje v Komendi

Bogato duhovno dogajanje v Komendi
Govori Anton Tomc, dolgoletni tajnik Čebelarske zveze Slovenije. FOTO: Janko Žagar
V župniji Komenda je bil od 7. do 15. maja sveti misijon. Predviden je bil že lani v mesecu maju, vendar je bil preložen zaradi epidemije covida-19; kot tudi osrednje slovesnosti ob 300. obletnici rojstva našega »prvega moža« – duhovnika Petra Pavla Glavarja (2. maj 1721 – 24. januar 1784). Oboje je župniku Zdravku Žagarju z najožjimi sodelavci uspelo pripraviti v letošnjem letu, združiti za župnijo zelo pomemben duhovni dogodek, kot tudi spominjanje Petra Pavla Glavarja ob 301. obletnici rojstva (krsta).

Dramski igralec Pavle Ravnohrib je bral odlomke iz pridig Petra Pavla Glavarja. FOTO: Janko Žagar

To dvoje so združili 14. maja po večerni maši in govoru misijonarja eksorcista p. Petra Vrabca, ko so pred prezbiterijem in na koru zapeli po dve cerkveni pesmi domači cerkveni pevski zbori: otroški, mladinski, mladinski, okrepljen s pevci, ki pojejo ob nedeljah »pri deseti maši,« ta zbor ter zbor, ki poje ob nedeljah pri jutranji maši. Vmes smo navzoči prisluhnili odlomkom iz življenja in delovanja Petra Pavla Glavarja. Poudarek je bil na njegovih duhovnih prizadevanjih.

Ljubljanski stolni prošt Jožef Lap je 2. maja v nagovoru pri maši v ljubljanski stolnici Petra Pavla Glavarja postavil za zgled sedanjim duhovnikom. FOTO: Jožef Pavlič

Petra Pavla Glavarja so uvrstili v program tudi pripravljavci dogodkov ob praznovanju letošnjega občinskega praznika Občine Komenda z osrednjo slovesnostjo 15. maja. Knjižnica Franceta Balantiča Kamnik in Ustanova Petra Pavla Glavarja (UPPG) sta 10. maja popoldne v prostorih OŠ Komenda Moste v Komendi pripravili predstavitev knjige (Ne)poznani Glavar in razstavo o Glavarju z naslovom Peter Pavel Glavar med nami, ki jo je ob 300. obletnici njegovega rojstva pripravila Knjižnica Franceta Balantiča Kamnik. Razstavo je z dovršenimi ilustracijami likovno zelo obogatila priznana domača ilustratorka Eva Mlinar. Pogovor z urednikom omenjene knjige mag. Štefanom Petkovškom ter nekaterimi sodelavci (Julijo Šuligoj, dr. Andrejem Šaleharjem, Jožefom Pavličem in Antonom Tomcem, dolgoletnim tajnikom Čebelarske zveze Slovenija) je vodila direktorica Knjižnice Franceta Balantiča Kamnik mag. Breda Podbrežnik Vukmir, vprašanja pa so zadevala njihove prispevke v knjigi. Pogovor je z odlomki iz Glavarjevih pridig (zadevala so v glavnem nespodobno življenje ljudi in njihove razvade, predvsem pijančevanje) poživil dramski igralec Pavle Ravnohrib.

Doprsni kip Petra Pavla Glavarja v vrtu prelata Jožefa Lapa; zasnoval ga je kipar Miha Kač. FOTO: Jožef Pavlič

Knjiga (Ne)poznani Glavar je zaenkrat na voljo v elektronski obliki.

Komendski župan Stanislav Poglajen, ki je na začetku pozdravil sodelujoče v pogovoru in poslušalce, je omenil, da bo verjetno izšla še poleti v tiskani izdaji.

Lepo presenečenje so na koncu prireditve pripravile prostovoljke UPPG, ko so postregle z zelo okusnimi Glavarjevimi kroglicami.

Prošt Lap je vešč tudi zvonjenja. Takole je pozvonil k maši 7. maja v kapeli sv. Jožefa na Lanšprežu. FOTO: Jožef Pavlič

Že prej, 2. maja, na sam Glavarjev krstni dan, se je svojega velikega rojaka in vzornika z mašo v stolnici sv. Nikolaja v Ljubljani spomnil ljubljanski stolni prošt Jožef Lap, 7. maja pa je po maši v kapeli sv. Jožefa na Lanšprežu najprej blagoslovil spominsko ploščo pomembnemu čebelarju Emilu Rothschützu (1836–1909), nato še novi čebelnjak Čebelarske zveze Slovenije in Regijske čebelarske zveze Petra Pavla Glavarja v bližini kapele s poslikavami panjskih končnic z izvirnimi verskimi motivi ljudske umetnice Vide Koželj.

Prošt Lap blagoslavlja spominsko ploščo čebelarju Emilu Rothschützu na Lanšprežu. FOTO: Jožef Pavlič

Misijon se je končal z zahvalno pesmijo in zahvalo obema misijonarjema (poleg p. Petru Vrabcu p. Milanu Kaduncu, ki je večino časa spovedoval), ki sta vabila in opogumljala komendske župljane k spreobrnjenju. P. Pater Vrabec je nazadnje udeležence misijona spodbudil: »Povabljeni smo v neomejeno, v Boga samega.« Zares močna misel, kdor ji je prisluhnil. Žal ji številni komendski župljani niso. Zakaj, vedo sami. Tem je veljalo opozorilo župnika Zdravka v uvodu v mašo v soboto, 14. maja: da je čas za spreobrnitev tudi po misijonu, vendar … Lahko bi rekli: za misijon po misijonu. Bog res lahko deluje v vsakem človeku kadarkoli in kjerkoli, vendar ljudski pregovor Ura zamujena, ne povrne se nobena tudi nekaj velja. Glede vstopa skozi »ozka vrata«, tesno povezanost z Jezusom in občestveno vez s Cerkvijo. Tudi močna opozorila, predvsem pa delovanje Svetega Duha v posameznikih, ki so se zvrstili pred spovednico, ter 10. maja po večerni maši prisluhnili govoru p. Vrabca z naslovom Boj med dobrim in zlim, mu postavili veliko vprašanj. Zelo resna so bila tudi njegova opozorila na praznik Fatimske Marije 13. maja: h čemu je Božja Mati povabila ljudi po vsem svetu v tem portugalskem svetem kraju. Številni so ji sledili, mnogi pa ne, kot ji še danes ne kljub novim svarilom v njenih svetiščih.

Župnijska cerkev sv. Petra v Komendi je v tednu misijona privabljala številne vernike, da so prisluhnili govorom p. Petra Vrabca. FOTO: Jožef Pavlič

Vsi, ki smo se iz dneva v dan udeleževali maš in misijonskih nagovorov p. Petra Vrabca, smo čutili, kako je bila potrebna korenita duhovna preobrazba po zadnjem misijonu v Komendi leta 2011. Govori, posvečeni »sedmemu dnevu« – nedelji, sedmim zakramentom, posebej sveti evharistiji in sveti spovedi, molitvi, svetemu zakonu, Devici Mariji in tesni povezanosti z Jezusom, so se iz dneva v dan »usedali« v nas. Toliko, kolikor smo razrahljali prst za Božja semena, delovanje milosti. Glavno še prihaja: življenje iz milosti, ki smo jih bili deležni pri misijonu. Da smo odprti za Boga in zanje, znamo ceniti, kaj je vredno in kaj manj ali skoraj nič v duhovnem oziru, kot je bila zadnja evrovizijska popevka, ob kateri se res lahko vprašamo: Quo vadis, Evropa? Nekaj popolnoma neprimerljivega, prav bednega v primerjavi s povedanim med misijonom. Res od tega sveta, pa tudi od zlodjevih stranpoti, skušnjav, kako še bolj zavesti že tako zavedenega in duhovno zmedenega sodobnega človeka. Kljub pričakovani zmagi ukrajinske popevke, ki naj bi prinesla vsaj malo utehe tako preizkušenemu velikemu slovanskemu narodu. Prave tako ni, ker tudi ni bila porojena iz pravega navdiha in vira pomoči.

Zgibanka z raznovrstnim in duhovno bogatim ter osvežilnim programom stanovskih srečanj za župljane župnije Komenda. FOTO: Jožef Pavlič

Zato: p. Petru Vrabcu in p. Milanu Kaduncu ter župniku Zdravku Žagarju: velik Bog lonaj za čas posebnih milosti v naši župniji. Za misijon, ki bo pognal novo kri po prečiščenih žilah prekatov naših src in ostenij duš. Sklenili smo ga s prvim svetim obhajilom, birma pa bo čez šest dni. Dva močna duhovna in zakramentalna dogodka v naši župniji.

Takšnih nastopov, ko je bil tokratni naših cerkvenih pevskih zborov, si še želimo, so si bili edini navdušeni poslušalci. Vsaj enkrat letno. Ko imamo pevsko revijo kar doma.

P. S.: Fotografije so s predstavitve najnovejše knjige o Petru Pavlu Glavarju in drugih dogodkov v čast in spomin komendskemu velikanu, ker misijona kot duhovnega dogodka v komendskem vernem župnijskem občestvu hote nismo fotografsko zabeležili.

Podprite Družino!

Članek, ki ga brez omejitev berete, za vas posebej ustvarja uredništvo spletnega medija Družina.

Medtem ko so članki tednika Družina, prilog in revij tudi v digitalni obliki dostopni samo naročnikom, želimo, da bi bile naše dnevne novice o družbi in Cerkvi še naprej brezplačne in prosto dostopne vsem na spletu.

Zato vas prosimo, da nas podprete z darom v sklad za razvoj.

Tako boste bistveno pripomogli, da se bo glas slovenskih katoličanov slišal tudi na spletu in preko družabnih omrežij.

Družina d.o.o., Krekov trg 1, 1000 Ljubljana
SI56 02014-0015204714, odprt pri NLB

Sklic: 00  76805Hvala že v naprej za vaš prispevek!

Uredništvo spletnega medija Družina 

Nalaganje
Nazaj na vrh