Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

»Cerkev ni parlament, pa tudi ne monarhija«

Mojca Masterl Štefanič
Za vas piše:
Mojca Masterl Štefanič
Objava: 05. 10. 2022 / 08:25
Oznake: Cerkev, Svet, Škof, Vatikan
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 05.10.2022 / 10:41
Ustavi predvajanje Nalaganje
»Cerkev ni parlament, pa tudi ne monarhija«
Cerkev: vsi skupaj, povezani med seboj. FOTO: Vatican Media

»Cerkev ni parlament, pa tudi ne monarhija«

Kardinal Jean-Claude Hollerich zavrača napačno razumevanje škofovskih pristojnosti: škofje morajo biti na poti skupaj s svojim ljudstvom, je v pogovoru za Radio Vatikan pojasnil luksemburški nadškof, glavni povezovalec naslednje škofovske sinode.

Če škof svojo avtoriteto enači z močjo, »to pomeni, da svoje pristojnosti izvaja napačno,« je po navedbah spletnega portala Vatican News poudaril kardinal Hollerich.

Luksemburški nadškof se je udeležil zasedanja izvedencev z vsega sveta, ki so v zadnjih dveh tednih pripravljali delovni dokument za drugo fazo vesoljne sinode Katoliške cerkve. Od 22. septembra je v Frascatiju, nedaleč od Rima, osnutek besedila pripravljalo okoli 35 izvedencev s petih celin, osnova za pripravo delovnega dokumenta pa so bile zbrane povratne informacije na vprašalnik sinodalnega tajništva iz prve, krajevne cerkvene faze vesoljnega sinodalnega procesa 2021-2023.

V Vatikanu nameravajo pripravljalni dokument za sinodo, ki je nastal v Frascatiju, predstaviti 15. oktobra ter ga nato posredovati škofom in vernikom.

V Vatikanu nameravajo pripravljalni dokument za sinodo, ki je nastal v Frascatiju, predstaviti 15. oktobra ter ga nato posredovati škofom in vernikom.

Kako naj kot škof odločam, če ne prisluhnem ljudem?

»Poslušanje« kot metoda za napredovanje Cerkve načeloma izhaja iz koncilskega dokumenta »Lumen gentium«, je v pogovoru za Radio Vatikan ob robu kongresa o II. vatikanskem koncilu na Papeški univerzi Urbaniana pojasnil kardinal Hollerich. Verniki v Cerkvi niso »objekti, ampak subjekti«, je poudaril kardinal: »In kako naj kot škof odločam, če ne prisluhnem ljudem?«

Poslušanje in skupno napredovanje vseh krščenih sta bila nekoč v Cerkvi veliko bolj navzoča.

Poslušanje in skupno napredovanje vseh krščenih sta bila nekoč v Cerkvi veliko bolj navzoča, je priznal kardinal: »Cerkev je bila v prvih stoletjih veliko bolj sinodalna kot danes. In na nas vplivajo zgodovina in njene strukture. Ljudje danes pogosto pravijo, da Cerkev ni parlament, in to drži. Vendar Cerkev tudi ni monarhija.«

Kardinal Jean-Claude Hollerich. FOTO: Tatjana Splichal

Kardinal Hollerich je obenem popravil določeno pojmovanje škofovske pristojnosti in pojasnil, na kakšen način se razlikuje od »avtoritete«: »Če rečemo, da ima škof moč, je to napačno. Škof ima službo, služenje Cerkvi, kar pomeni, da ima določeno avtoriteto. Če pa to enačimo z močjo, potem to pomeni, da se škofovske pristojnosti izvajajo napačno.«

Vesoljna sinoda, ki jo je sklical papež Frančišek, je trenutno na polovici poti.

Vesoljna sinoda, ki jo je sklical papež Frančišek, je trenutno na polovici poti. Zasedanje škofov je predvideno čez leto dni, oktobra 2023 v Vatikanu, posveti in vključevanje vernikov po vsem svetu pa prav tako trajajo že eno leto. Na vprašanje, česa se je letos osebno naučil ali kaj je na novo izkusil, je kardinal Hollerich odgovoril: »Da ima papež prav, ko govori o sinodalnem spreobrnjenju. In upam, da sem na tej poti …! Delati moram tudi na sebi. Ni vse popolno, vendar upam, da sem na dobri poti.«

Napredek pri nauku potrebuje teologijo

Na mednarodnem simpoziju ob 60. obletnici začetka drugega vatikanskega koncila na univerzi Urbaniana je Hollerich v pozdravnem nagovoru ob odprtju dejal, da je teologija »posebna funkcija Cerkve«, pri kateri je potreben premislek, »ne da bi bilo treba s strani Cerkve kar koli vsiljevati«.

Novosti prihajajo in bodo postavile pod vprašaj naše najgloblje gotovosti.

Cerkev in svet imata koristi od teoloških raziskav. Po kardinalovih besedah je za spremembe danes potrebnega manj časa kot v prejšnjih stoletjih, in zdi se mu, da se Cerkev »vedno nekoliko pozno« odziva na kulturne novosti. »Toda novosti prihajajo in bodo postavile pod vprašaj naše najgloblje gotovosti,« je prepričan kardinal. »Ne morem si predstavljati, da se recimo antropologija v prihodnjih desetletjih ne bo povsem prenovila. Tudi za to potrebujemo teologijo.« Kardinal Hollerich se je teologom zahvalil za njihove raziskave: »To je dobro za Cerkev in za svet, ki mu je Cerkev poklicana služiti.«

Nalaganje
Nazaj na vrh