Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Kaj nam pred letošnjim božičem sporoča papež Frančišek?

Mojca Masterl Štefanič
Za vas piše:
Mojca Masterl Štefanič
Objava: 20. 12. 2022 / 12:51
Čas branja: 6 minut
Nazadnje Posodobljeno: 20.12.2022 / 14:00
Ustavi predvajanje Nalaganje
Kaj nam pred letošnjim božičem sporoča papež Frančišek?
Papež v pogovoru z italijanskim časnikarjem. FOTO: Vatican Media

Kaj nam pred letošnjim božičem sporoča papež Frančišek?

Papež Frančišek je v daljšem pogovoru za italijansko televizijo Canale5 razkril, kako je njegova družina nekoč praznovala božič, ter znova pozval ljudi, naj ob božiču odprejo svoja srca in pomislijo na tiste, ki nimajo ničesar.

V pogovoru z italijanskim časnikarjem Fabiom Marchesejem Ragono, ki je bil posnet v papeževi rezidenci v Domu sv. Marte in predvajan minulo nedeljo zvečer na zasebnem kanalu Mediaset, je sveti oče po navedbah spletnega portala Vatican News spregovoril tudi o začetih reformah v Vatikanu in o vojnih grozotah.

Tema: božič

Pogovor je naslovljen z besedami: »Božič, kakršnega si želim - govori papež Frančišek«. Tudi božičnim praznikom je v pogovoru namenjenega precej časa, vključno z božičem, ki ga je Jorge Mario Bergoglio preživljal s svojo družino. V božičnem času so bile tam preproste jaslice z mavčnimi figurami, vendar lepo okrašene in z nekaj trave za kamele, poroča sveti oče. Kot pravi, je bilo najlepše, ko se je po polnočni božični maši vrnil domov in položil Jezuščka v jaslice: »Zelo preprosta stvar, bili smo zelo preprosta družina, nismo bili bogati.«

Dete Jezus pomeni upanje ... Pomembna sta oba: Dete in zvezda. Oboje je sporočilo božiča.

Zanje je bil božič povezan z jaslicami, doma niso imeli božičnega drevesa, je pojasnil argentinski papež in izrazil željo, da bi »vsak med vami gledal Dete in gledal zvezdo«: »Dete Jezus pomeni upanje. Prinesel je upanje, čeprav se je rodil reven, preganjan, moral je bežati. Pomembna sta oba: Dete in zvezda. Oboje je sporočilo božiča.«

Norost vojne

Glede še vedno trajajoče vojne v Ukrajini je papež spomnil, da na svetu so in so od nekdaj bili številni spori, zaradi česar vedno govori o »tretji svetovni vojni po koščkih«. »Svet je v vojni,« je grenka ocena cerkvenega voditelja, ki je, kot se je spominjal, nekoč jokal ob mladosti mnogih vojakov, ki so padli v različnih vojnah: »Danes nismo sposobni jokati ob teh grozodejstvih.«

Najhujše, kar se nam lahko zgodi, je naša brezbrižnost.

Norost vojne, brat proti bratu, ima zdaj posledice za vso Evropo, je dejal papež z mislijo na skokovito naraščanje cen energije, ki številne družine spravlja v izjemno težak položaj. Številni ljudje zdaj iz prve roke spoznavajo, kaj pomeni trpeti lakoto. Sveti oče je v zvezi s tem znova pozval, naj ne pozabimo na ljudi v stiski in naj bomo z njimi solidarni: »Najhujše, kar se nam lahko zgodi, je naša brezbrižnost. Prosim vas, bodite zmerni ob letošnjem božiču. To je namreč žalosten božič, božič z vojno. Ljudje umirajo od lakote. Imejte veliko srce in ne zapravljajte, kot da se ni nič zgodilo.«

Papež je časnikarjem položil na srce, da se morajo odločno boriti proti kulturi brezbrižnosti: »Vi, časnikarji, imate poslanstvo, da prebudite srca, da ne bi zapadla v to kulturo brezbrižnosti. Zavedati se moramo tega zgodovinskega trenutka, revščine … ljudi, ki stradajo.« Lahko praznujemo Jezusovo rojstvo, saj ima lepo sporočilo in praznovanje je potrebno, vendar »praznujmo z določeno zmernostjo«.

Korupcija je hujša od drugih grehov

Frančišek je izrazil tudi ogorčenje nad korupcijskimi škandali, kot je ta, ki trenutno pretresa Evropski parlament: »Vsi smo grešniki. Vsi. Ti, jaz, vsi mi. In Gospoda moramo vsak dan prositi odpuščanja za vse naše napake. Grešniki, da. Pokvarjenci, nikoli.« Danes hitro zdrsnemo iz greha v pokvarjenost, zato tega ne smemo dopuščati: »Kako to, da ob vsem, kar je treba storiti v Evropi, ti vodstveni ljudje zdrsnejo v korupcijo? Zame je to merilo,« je dejal in pripomnil, da to, kar vidimo sedaj, ni greh, ampak korupcija, pokvarjenost. Pokvarjenost namreč povzroča razkroj duše.

Papež med pogovorom. FOTO: Vatican Media

Več otrok, manj sebičnosti

Frančišek je v pogovoru pohvalil Francijo, ki je sprejela ustrezne ukrepe, da bi zagotovila vnovično povečanje rodnosti. To potrebuje tudi Italija, je poudaril Frančišek, ki je že večkrat izrazil zaskrbljenost zaradi »demografske zime« v evropskih državah. To vključuje ustvarjanje varnega delovnega okolja za nosečnice, vendar je treba premagati tudi lastno sebičnost, je opozoril papež glede ljudi, ki bi raje živeli v varnem blagostanju, kot pa imeli otroke: »Italijani, prosim vas, imejte otroke. Domovina potrebuje otroke, prosim. Manj sebičnosti.«

Plemenitost športa

Ko je bil pogovor posnet, Argentina še ni bila svetovna prvakinja v nogometu: zmagala je isti večer, ko je bil na programu pogovor s papežem. Papež časnikarjevo vprašanje izkoristil, da je zmagovalcem turnirja zaželel, naj svoj veliki trenutek doživijo s ponižnostjo. Tudi poraženci se morajo zavedati, da ni pomembna zmaga, ampak poštena igra, je dejal Frančišek, ki pravi, da je ljubitelj nogometa, in ob številnih priložnostih opozarja na vzgojni učinek športa. »Šport človeka plemeniti, tudi v primeru, če igraš z žogo iz krp. Spodbujati moramo športnega duha in želim si, da bi to svetovno prvenstvo pomagalo znova najti športnega duha, ki človeka plemeniti.«

Urejanje finančnih zadev

V luči reform v skoraj desetih letih svojega pontifikata je papež izpostavil prizadevanja za večji nadzor in preglednost vatikanskih finančnih zadev. Povedal je, da je pri tem napredoval zaradi pomoči svojih kardinalov svetovalcev. Toda tudi najbolje organizirana kurija, župnija ali škofija je neuporabna, če je ne poživljajo molitev, duh poslanstva in oznanjevanje evangelija, je poudaril papež.

Kardinal Pell je velik človek in veliko mu dolgujemo.

Frančišek je posebej pohvalil nekdanjega prefekta tajništva za ekonomijo, kardinala Georgea Pella. Kardinal je bil po njegovih besedah prvi, ki je uvidel potrebo po korenitih spremembah in se jih lotil, še preden je bil vključen v sodni proces o spolnih zlorabah v Avstraliji, na koncu katerega je bila izrečena oprostilna sodba. »Je velik človek in veliko mu dolgujemo,« je zatrdil papež.

Nežnost ostarelih in nežnost otrok

Svetega očeta se najgloblje dotakne, ko vidi bolnega otroka: »Ko vidim otroka v invalidskem vozičku, otroka, ki umira – to se me globoko dotakne. Vprašanje Dostojevskega 'zakaj trpijo otroci' je skrivnost. Toda ta skrivnost te približa Bogu. Ena najlepših stvari je pobožati otroka, kar mi je zelo všeč. In pobožati ostarele. Zanimivo. Pobožati ostarele in pobožati otroke. Nežnost ostarelih in nežnost otrok.«

Papež se počuti srečnega

Na vprašanje, ali se v srcu čuti mladega, Frančišek je namreč minulo soboto dopolnil 86 let, takole odgovarja: »Lahko rečem, da se počutim srečnega. Gospod me spremlja. Čutim se kot pastir in počnem, kar je moja poklicanost. Sem grešnik. Jutri pride spovednik … vsakih 15 dni pride frančiškan, sveti mož, ki me odveže grehov. Zadovoljen sem, saj vidim, da mi Gospod pomaga hoditi naprej.«

Nalaganje
Nazaj na vrh