Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Kdaj slovar sodobnega slovenskega jezika?

Za vas piše:
STA / D. O.
Objava: 24. 05. 2013 / 10:23
Oznake: Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:11
Ustavi predvajanje Nalaganje

Kdaj slovar sodobnega slovenskega jezika?

Od izdaje Slovarja slovenskega sodobnega jezika je že 22 let. Ker je jezik živ organizem, ki se stalno spreminja, skupina jezikoslovcev predlaga izdelavo slovarja sodobnega slovenskega jezika.

Od izdaje Slovarja slovenskega sodobnega jezika je že 22 let, jezik pa je živ organizem. Skupina jezikoslovcev predlaga izdelavo slovarja sodobnega slovenskega jezika. Z njim bi Slovenija prišla do ustreznega opisa sodobnega slovenskega jezika, ki bi med drugim zagotovil tudi bazo podatkov za razvoj jezikovnih tehnologij.

Potrebujemo priročnik sodobnega jezika

V slovenski jezikovni skupnosti po navedbah avtorjev predloga že od 90. let preteklega stoletja obstaja potreba po jezikovnem priročniku, ki bi odražal sodobno stanje jezika tako glede upoštevanja jezikovnih sprememb kot sodobnih leksikografskih metod pri njegovi izdelavi.

Predlog je eden od možnih odgovorov na to potrebo, so še zapisali njegovi avtorji – Simon Krek iz Laboratorija za umetno inteligenco na Institutu Jožef Stefan in kamniškega podjetja Amebis, direktor zavoda za uporabno slovenistiko Trojina Iztok Kosem in jezikoslovka Polona Gantar.

Tovrsten slovar je pomemben tudi z vidika zagotavljanja jezikovnih virov in tehnologij za slovenski jezik. Slovenija jih potrebuje, če želi priti denimo do aplikacije Siri v slovenščini ali slovenskega jezika v sistemih sprotnega strojnega tolmačenja in podnaslavljanja.

Povabljena tudi javnost

Avtorji predloga ob tem vabijo zainteresirano javnost, da predlog prebere oziroma si ogleda predstavitev in svoje mnenje deli na forumu. Celoten projekt naj bi bil glede na predlog zaključen v petih letih. Kot je povedal Krek, gre za razmeroma kratko obdobje – izdelava Slovarja slovenskega knjižnega jezika je trajala okrog 20 let. Vendar gre po njegovih besedah za realen cilj, mogoč na podlagi v zadnjih letih razvitih tehnološko podprtih metod.

Slovar kot spletni medij, tiskanje po potrebi

V skladu s predlogom naj bi bil slovar v celoti zasnovan za spletni medij, posamezne dele pa bi bilo mogoče kadarkoli natisniti. Kot še navajajo avtorji predloga, bo približno sto tisoč besed opisanih na novo – z vidika današnjega razumevanja sveta, aktualne pomenske in jezikovne spremembe naj bi se zaznavale sproti in vključevale v slovar.

Slovar naj bi nastajal v živo v različnih leksikografskih fazah, osnovna informacija bo na voljo že ob začetku izdelave. Izdelovali ga bodo jezikoslovci in usposobljeni leksikografi, hkrati pa bo v delo vključena tudi zainteresirana jezikovna javnost.
Informacije o jezikovnih zadregah bodo po navedbah predlagateljev celovite in dostopne na enem mestu; do njih bo mogoče dostopati hitro in učinkovito, tudi če uporabnik ne bo vedel, ali je njegova težava pravopisne, slovarske ali slovnične narave.

O slovarju novejšega besedja se je nedavno z dr. Markom Snojem pogovarjala Ksenja Hočevar:
http://www.druzina.si/ICD/spletnastran.nsf/all/9C46DE06A179028AC1257B27003500EA?OpenDocument


Foto: arhiv Družine / T. S.

Kupi v trgovini

Izpostavljeno
Pot v samoslovenstvo
Zgodovina
39,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh