Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Na Teološki fakulteti dve razstavi

Za vas piše:
I. Ž.
Objava: 05. 12. 2019 / 09:21
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 05.12.2019 / 09:47
Ustavi predvajanje Nalaganje

Na Teološki fakulteti dve razstavi

V prostorih Teološke fakultete v Ljubljani so v sredo, 4. decembra, odprli dve razstavi: Od puščave do mize in Stoleten sen.

V prostorih Teološke fakultete v Ljubljani so v sredo, 4. decembra, odprli dve razstavi: Od puščave do mize in Stoleten sen.



Razstavi sta na ogled do začetka marca 2020, Od puščave do mize v avli TF, Stoleten sen pa na glavnem hodniku TF.

Biblično arheološko razstavo Od puščave do mize. »Človek ne živi samo od kruha.« (5 Mz 8,3) je pripravila Teološka fakulteta UL ob 100-letnici Univerze v Ljubljani, in 50-letnici delovanja Enote v Mariboru, v sodelovanju s Centrom judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor. Razstava interdisciplinarno povezuje arheološke, zgodovinske in teološke vidike, plod sodelovanja biblicista dr. Sama Skralovnika, glavnega avtorja, arheologov Aleksandre Nestorović in Andreja Preložnika ter zgodovinarja Borisa Hajdinjaka.

Od bibličnih očakov do širjenja krščanstva

Zbirka razstavljenih predmetov izvira z območij današnjega Izraela, Palestine in Egipta in je edinstvena v Sloveniji. Časovno je zelo heterogena, v njej so predmeti iz obdobij od bakrene dobe (5. oziroma 4. tisočletje pr. Kr.) do obdobja arabske ekspanzije (7. stoletje). Prevladujejo lončenina in predmeti, povezani z vsakdanjim življenjem in prehranjevanjem, zato se z razstavo izbranih predmetov obiskovalec podaja na sprehod od puščave do mize: puščava v naslovu predstavlja nomadski način življenja (prehranjevanja) Izraelcev, miza pa način življenja v civilizaciji (stalni naselitvi).



Razstavljeni predmeti obiskovalca povedejo od »necivilizacije« do »civilizacije«, od bibličnih očakov, ki so bili še puščavski nomadi, do širjenja krščanstva, ko je že prevladovala stalna naselitev z mizo in hrano kot njenim simbolom. Miza hkrati kaže na zadnjo večerjo, prostor, kjer je bila sklenjena Nova zaveza. Obe zavezi sta bili sklenjeni ob hrani, prva na peščenih tleh Sinajskega pogorja, »zrli so Boga, jedli so in pili« (2 Mz 24,11), druga za mizo pri Jezusovi zadnji večerji.

Razstava Stoleten sen

Ob stoletnici Univerze v Ljubljani in s tem tudi Teološke fakultete UL kot ene izmed petih članic ustanoviteljic Univerze so postavili na ogled priložnostno razstavo Stoleten sen, ki nas želi spomniti na pomemben doprinos teologov in teoloških študijev k sami ustanovitvi samostojne Univerze v Ljubljani. Dr. Metod Mikuž je o tem zapisal: »Zanimivo je torej, da so bili prav teologi tisti, ki so pokazali Vseučiliški komisiji edino pravo pot, da je treba – če so na razpolago kvalificirani učitelji – iskati rešitev vprašanja ljubljanske univerze le na domačih tleh.«



Prav sodelovanje teologov pri nastanku ljubljanske univerze je pripomoglo, da je v njej prevladal »vsebinski koncept moderne evropske univerze«, ki je obsegala tradicionalnih pet fakultet. Vpetost Teološke fakultete v slovenski družbeni prostor in ključni dogodki, ki so zaznamovali njeno delovanje so predstavljeni v besedi in sliki. Razstavo je pripravil asist. dr. Miha Šimac.



Foto: Tatjana Splichal

Kupi v trgovini

Izpostavljeno
Pot v samoslovenstvo
Zgodovina
39,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh