Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

'Nične zakonske zveze je potrebno preprečiti z boljšo pripravo pred poroko'

Objava: 24. 01. 2011 / 08:29
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:06
Ustavi predvajanje Nalaganje

'Nične zakonske zveze je potrebno preprečiti z boljšo pripravo pred poroko'

Papež Benedikt XVI. je minulo soboto sprejel člane rimske rote in s tem uradno odprl sodno leto 2011.

Papež Benedikt XVI. je minulo soboto sprejel člane rimske rote, rednega sodišča apostolskega sedeža za sprejemanje prizivov, poročajo pri vatikanskem radiu. V središče svojega nagovora je postavil pastoralno skrb za pripravo in sklenitev zakonske zveze. Pozval je k veliki pastoralni skrbi na tem področju ter opozoril, da predzakonske tečaje, pripravo zakonskega zapisnika, publikacije in druga sredstva, primerna za potrebno preiskavo, pogosto vidimo le kot formalne postopke. Razširjena je namreč miselnost, da bi duhovniki pri pripustitvi para k sklenitvi poroke morali pristopati s popustljivostjo in upoštevati naravno pravico osebe do poroke.

Glede pravice do poroke, ius connibii, je povedal, da ne gre za subjektivno zahtevo, ki mora biti zadovoljena z navadnim formalnim priznanjem, neodvisno od dejanske vsebine zveze. Pravica do sklenitve zakona predpostavlja, da se ga lahko in se ga namerava zares skleniti, torej v resnici njegovega bistva, tako kot uči Cerkev. Po papeževih besedah se ne more nihče bahati s pravico do poročnega obreda. Pravica ius connibii se namreč nanaša na pravico do sklenitve resničnega zakona. Za pristopitev k zakonu je zatorej potrebno preveriti prepričanje para glede neodpovedljivih obvez, potrebnih za veljavnost zakramenta.

Z resno presojo se bo tako lahko ugotovilo, da čustveni vzgibi ali površni razlogi vodijo dva mlada v prevzem odgovornosti, ki jih pozneje ne bosta znala izpolnjevati, je pojasnil papež. Zaročenca morata biti zato sposobna odkriti resnico o svoji poklicanosti v zakon ter o enosti in nerazvezljivosti zakona. Pri tem je pomembna priprava predzakonskega zapisnika, ki ga ne smemo videti zgolj kot birokratski postopek. Gre namreč za poseben pastoralni dogodek, med katerim duhovnik preko pogovora poskuša pomagati osebi, da se z vso resnostjo postavi pred resnico o sebi in svoji človeški in krščanski poklicanosti v zakon. Pogovor je zato vedno opravljen z vsakim zaročencem posebej in zahteva polno iskrenost, v kateri je potrebno izpostaviti dejstvo, da sta zaročenca tista, ki želita in se zavestno odločato za zakon.

Kot je poudaril Benedikt XVI., se na ta način lahko razvija pastoralna dejavnost, namenjena preprečevanju neveljavnih zakonskih zvez. Izpostavil je tudi, da si je potrebno prizadevati za prekinitev začaranega kroga, ki se pogosto pojavlja glede vnaprejšnje pripustitve k sklenitvi zakona, brez ustrezne priprave in resne preiskave lastnosti, ki so potrebne za sklenitev. Papež je vse, ki delujejo na področju družinske pastorale, povabil, da se zares zavejo odgovornosti glede omenjene teme. Cerkvena sodišča je spodbudil, naj se jasno izrazijo glede tega, kar je bistveno pri zakonu in v skladu s Cerkvenim naukom in cerkvenim pravom, ter poudaril nujnost pravilnega razsojanja. Prav tako je opozoril na nevarnost, da se kot razloge za neveljavnost zakona išče v vedenjih, ki se ne nanašajo na zakonsko zvezo, ampak na njeno uresničevanje v življenju.

S sprejemom članov rimske rote je papež Benedikt XVI. uradno odprl sodno leto 2011.

Kupi v trgovini

Prenovitev
Duhovna rast
21,00€
Nalaganje
Nazaj na vrh