Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Ogorčenje v Švici: streli v podobo Marije z Jezusom

Za vas piše:
M.M.Š.
Objava: 11. 09. 2024 / 11:26
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 11.09.2024 / 12:36
Ustavi predvajanje Nalaganje
Ogorčenje v Švici: streli v podobo Marije z Jezusom
Iz objave je bilo jasno razvidno, da je tarča verska podoba. FOTO: Instagram

Ogorčenje v Švici: streli v podobo Marije z Jezusom

Včasih se človeku zdi, da ga ravnanje politikov ne more več presenetiti. Nato pa na družbenih omrežjih naleti na objavo, ki prikazuje političarko, kako s pištolo strelja v podobo Marije z Jezusom …

To se je zgodilo v Švici, kjer je Sanija Ameti, političarka bosanskih korenin, objavila fotografijo z opisano vsebino. Kot so poročali tamkajšnji mediji, je Ametijeva po objavi pojasnila, da se ni zavedala »verske vsebine« svoje strelske tarče, kar pa je le še spodbudilo ogorčenje med švicarskimi katoličani.

Političarka se je v javnosti že večkrat izrekla za muslimanko, zato njeno dejanje mnogi ocenjujejo kot napad na katoliško vero. V stranki, ki ji Ametijeva pripada, Operation Libero, se opredeljujejo kot »zeleni liberalci«, in njeni člani so kolegici po sporni objavi sprva stopili v bran, konservativni politiki pa so proti 32-letni političarki vložili kazensko ovadbo zaradi nasilnega in sovražnega dejanja.

Po poročanju švicarskih medijev se je Ametijeva zdaj umaknila iz vodstva stranke, govora je celo o izstopu, saj naj bi »škodovala ugledu stranke«.

V naši družbi ostaja ključnega pomena, da izobraževanje in vzgoja dejavno prispevata k spoštovanju človeške osebe in njenih verskih prepričanj.

Švicarski škofje odločno obsodili objavo

Dejanje Sanije Ameti so odločno obsodili tudi švicarski škofje, poroča avstrijski Kathpress. »Člani Švicarske škofovske konference obsojamo to nesprejemljivo vedenje. Tudi če pustimo ob strani versko upodobitev Device Marije, ki jo ta podoba zelo nazorno predstavlja, uporaba tovrstne tarče kaže na nasilje in nespoštovanje človeške osebe,« so zapisali v izjavi za javnost, objavljeni v začetku tedna.

Kot mnogi katoličani tudi škofje občutijo, da so bila s tem dejanjem žaljena njihova verska čustva. Obenem se v izjavi zahvaljujejo Ametijevi, da se je v pismu škofu Chura Josephu Marii Bonnemainu opravičila in katoliško občestvo prosila za odpuščanje, kljub temu pa cerkveni voditelji izražajo »globoko neodobravanje« spornega dejanja. »V naši družbi ostaja ključnega pomena, da izobraževanje in vzgoja dejavno prispevata k spoštovanju človeške osebe in njenih verskih prepričanj,« so še zapisali v izjavi za javnost.

Sanija Ameti. FOTO: Sasouks/Wikipedia

»Boleče nepoznavanje pomena verskih simbolov«

Jezuit Franz-Xaver Hiestand, vodja katoliške pastorale na Univerzi v Zürichu, je minuli konec tedna v odgovoru na vprašanje tiskovne agencije kath.ch o okolju, ki omogoča takšne objave, pozval k »odločnemu odzivu na različnih ravneh«. Ametijeva s podobo otroka in matere ne nakazuje le nasilnih misli, temveč predvsem kaže na »boleče nepoznavanje pomena verskih simbolov«.

32-letna Sanija Ameti je svetovalka za odnose z javnostmi in političarka v züriškem mestnem parlamentu, opredeljuje pa se kot agnostična muslimanka.

Ametijeva je s svojim »standardnim opravičilom« le delno nadomestila povzročeno škodo, meni jezuit in dodaja, da se mora njena okolica, pa tudi celotna stranka, na določenih področjih temeljito podučiti, da bi se v prihodnje izognili podobnim spodrsljajem. P. Hiestand je tudi poudaril, da sta demokracija in vera tesno povezani ter da je ta razprava obenem tudi priložnost za premislek o pomenu spoštovanja in strpnosti v pluralistični družbi.

32-letna svetovalka za odnose z javnostmi in političarka v züriškem mestnem parlamentu, ki se opredeljuje kot agnostična muslimanka, je po razburjenju doma in po svetu izbrisala sporno objavo in se zanjo opravičila. Ametijeva je pozneje v medijih poročala o številnih prejetih grožnjah, zato so zdaj ona in njena družina pod policijsko zaščito.

Nalaganje
Nazaj na vrh