Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Papeški svet ob svetovnem dnevu turizma 2012: Turizem in trajnostna energija

Objava: 25. 07. 2012 / 09:32
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:10
Ustavi predvajanje Nalaganje

Papeški svet ob svetovnem dnevu turizma 2012: Turizem in trajnostna energija

Papeški svet za pastoralo migrantov in potujočih je izdal sporočilo ob svetovnem dnevu turizma 2012, ki ga obhajamo 27. septembra.

Papeški svet za pastoralo migrantov in potujočih je izdal sporočilo ob svetovnem dnevu turizma 2012, ki ga obhajamo 27. septembra na temo ‘Turizem in trajnostna energija’, poroča Radio Vatikan. Svetovni dan turizma letos sovpada z mednarodnim letom trajnostne energije, ki ga je razglasila Organizacija Združenih narodov. Kot piše v sporočilu papeškega sveta, je svetovni dan turizma priložnost za dialog s civilnim svetom, pri čemer Cerkev lahko ponudi svoj konkretni prispevek, utemeljen na evangeliju. Prav tako je priložnost za osveščanje celotne Cerkve glede pomembnosti tega družbenega sektorja, ki ga ta ima na gospodarskem in družbenem področju ter še posebej v kontekstu nove evangelizacije.

Turizem se je v zadnjih desetletjih naglo povečal. Po podatkih Svetovne turistične organizacije se predvideva, da bo število mednarodnih turistov v tem letu doseglo milijardo, tem pa je potrebno dodati še število lokalnih turistov. Ta rast, ki ima nedvomno pozitivne posledice, lahko resno vpliva tudi na okolje, je opozorjeno v sporočilu, ki ga je podpisal predsednik papeškega sveta kardinal Antonio Maria Vegliò. Turizem ima pomembno vlogo pri uresničevanju milenijskih razvojnih ciljev, med katerimi je tudi zagotavljanje okoljske trajnosti. Zato mora upoštevati podnebne spremembe ter zmanjšati izpuste toplogrednih plinov – pet odstotkov teh je posledica turizma.

Svetovna turistična organizacija poudarja, da področje turizma prednjači glede nekaterih pobud na področju trajnostne energije. Kljub temu je potrebno storiti še veliko, dodaja papeški svet, ki želi dati svoj prispevek. Pri tem izhaja iz prepričanja, da je Cerkev odgovorna za stvarstvo in želi to odgovornost uveljaviti tudi javno. Njena naloga ni dajanje konkretnih tehničnih rešitev, ampak želi izpostaviti, da razvoja ne moremo omejiti zgolj na tehnična, politična ali gospodarska merila. Želimo spremljati ta razvoj z nekaterimi ustreznimi etičnimi smernicami, ki poudarjajo dejstvo, da mora biti vsaka rast vedno v službi človeka in skupnega dobrega, piše v sporočilu. Kot poudarja papež, je potrebno ta pojav razsvetliti z družbenim naukom Cerkve ter pospeševati kulturo etičnega in odgovornega turizma, ki bo spoštoval dostojanstvo oseb in narodov, ki bo sprejemljiv za vse ter bo pravičen, trajnosten in ekološki.

Kot še poroča Radio Vatikan, je v sporočilu tudi izpostavljeno, da vprašanja ekologije okolja ni mogoče ločiti od skrbi za ustrezno ekologijo človeka, ki je usmerjena v celostni razvoj človeka. Prav tako ni mogoče spregledati povezanosti človeka in narave s Stvarnikom. Bog je namreč človeku zaupal dobro gospodarjenje s stvarstvom. Zato je pomembno prizadevanje na vzgojno-izobraževalnem področju, ki pospešuje oblikovanje nove miselnosti in novih življenjskih slogov. To spreobrnjenje miselnosti in srca mora omogočiti umetnost skupnega življenja, ki spoštuje zavezo med človekom in naravo. Prav tako je poudarjena potreba po vzdrževanju etike odgovornosti in previdnosti ter preverjanju posledic lastnih dejanj. Kot pravi papež, načini, s katerimi človek pristopa k okolju, vplivajo na načine, s katerimi pristopa k samemu sebi, in obratno. Zato je sodobna družba poklicana, da resno ovrednoti svoj življenjski slog, saj je v mnogih delih sveta nagnjena k hedonizmu in potrošništvu ter ravnodušna za škodo, ki jo povzročata. Pri papeškem svetu poudarjajo, da je pomembno spodbuditi tako podjetnike kot turiste, da se zavejo posledic svojih odločitev in svojih stališč. Sporočilo se zaključi z besedami, da po družbenem nauku Cerkve varovanje okolja predstavlja pomemben izziv za celotno človeštvo: spoštovati skupno blaginjo je namreč naša skupna in splošna dolžnost.

Kupi v trgovini

Potovanje duše k Bogu
Filozofija in esejistika
5,00€
Nalaganje
Nazaj na vrh