Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Papež o G8 in o novi okrožnici

Za vas piše:
Radio Vatikan
Objava: 13. 07. 2009 / 06:24
Oznake: Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:07
Ustavi predvajanje Nalaganje

Papež o G8 in o novi okrožnici

Danes Benedikt XVI. začenja z dopustom

Sveti oče je včeraj opoldne zadnjič pred počitnicami, ki jih začenja danes, z množico vernikov na Trgu sv. Petra v Vatikanu molil Angel Gospodov.

Prvi del svojega nagovora je posvetil srečanju G8 v Aquili, kjer so voditelji odločali o dramatičnih in nujnih vprašanjih. Na svetu je veliko družbenih razlik in strukturnih krivic, ki jih ni mogoče prenašati in zahtevajo hitro ter usklajeno delovanje, da bi našli globalne in trajne rešitve. Voditelji G8 so se dogovorili, da je človeštvu potrebno zagotoviti boljšo prihodnost. Cerkev, je dejal papež, nima tehničnih rešitev, toda, izkušena v človeškosti vsemu človeštvu nudi nauk svetega pisma o bistvu človeka in oznanja evangelij ljubezni in usmiljenja.

Minuli teden, je povedal sveti oče, je izšla socialna okrožnica, v kateri je zapisal, da človeštvo potrebuje nov gospodarski načrt, ki bo zastavil razvoj na globalni ravni in bo etiko utemeljil na odgovornosti pred Bogom. To pa zato, ker globalizirajoča se družba lahko skupno dobro in prizadevanje zanj zastavi le na ravni celotne človeške družine. O tem je govoril že papež Pavel VI. v okrožnici Populorum progressio, danes pa vemo, da je globalizacija v svojem bistvu postala antropološko vprašanje, v smislu, da v svojo lastno zamisel vključuje človekovo bistvo, ki pa ga je mogoče oblikovati z modernimi biotehnologijami.

Rešitve za današnje probleme človeštva pa ne morejo biti le tehnične narave, je dejal sveti oče, ampak morajo upoštevati vse zahteve človeške osebe, ki jo tvorita duša in telo. Prevlada absolutizma tehnike nam obeta mračno prihodnost, kot to nakazujejo določene oblike delovanja, ki nasprotujejo življenju. Dejanja, ki ne spoštujejo dostojanstva osebe, pa čeprav se zdi, da jih navdihuje odločitev za ljubezen, so dejansko sad materialne in mehanicistične zamisli življenja. Ta skrči ljubezen brez resnice na prazno lupino, ki jo je treba samovoljno zapolniti, kar pa lahko sproži negativne učinke na celoviti človekov razvoj.

Naj bo pogled na svet še tako zapleten, je zaključil papež svoj nagovor, Cerkev gleda v prihodnost z upanjem in kristjane spominja, da je Jezusovo veselo sporočilo prvi in osrednji dejavnik razvoja. Devica Marija naj nam izprosi moč, da bomo hodili po poti razvoja z vsem srcem in razumom, to je z gorečo ljubeznijo in modrostjo resnice.

Kupi v trgovini

Novo
Konec krščanske civilizacije
Filozofija in esejistika
22,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh