Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Papež ob svetovnem dnevu beguncev: za pravico, da ostanejo

Mojca Masterl Štefanič
Za vas piše:
Mojca Masterl Štefanič
Objava: 24. 09. 2023 / 00:30
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 20.09.2023 / 13:05
Ustavi predvajanje Nalaganje
Papež ob svetovnem dnevu beguncev: za pravico, da ostanejo
Papež se v poslanici zavzema za celosten in globalen pogled na današnje migracijske pojave. FOTO: Vatican Media

Papež ob svetovnem dnevu beguncev: za pravico, da ostanejo

V Katoliški cerkvi danes obhajamo 109. svetovni dan migrantov in beguncev, tokrat z naslovom »Svobodna odločitev: preseliti se ali ostati«. Poslanico papeža Frančiška za to priložnost so v Vatikanu objavili sredi letošnjega maja.

Papež Frančišek v poslanici poziva mednarodno skupnost, naj se zavzame za pravico ljudi, da ne bodo primorani zapuščati svoje domovine, in naj se odločno bori proti vzrokom za beg in množično odseljevanje. Tema letošnje poslanice je bila objavljena konec marca.

Migracija mora biti vedno svobodna izbira.

Papež se v dokumentu zavzema za celosten in globalen pogled na današnje migracijske pojave ter se osredinja na »svobodo posameznika, da odide ali ostane«. »Migracija mora biti vedno svobodna izbira,« poudarja papež. Po drugi strani pa so danes migracije v mnogih primerih prisilne: »Oboroženi spori, naravne nesreče ali preprosto nezmožnost dostojnega in uspešnega življenja doma prisilijo milijone ljudi, da zapustijo svojo domovino.«

Papež poziva k »skupni zavezi vseh« za odpravo vzrokov prisilnih migracij in poudarja, da se morajo preganjanja, vojne in revščina končati. Po Frančiškovem mnenju je del te zaveze tudi boj proti podnebnim spremembam, »ki se začne z vprašanjem, kaj lahko storimo, pa tudi, česa ne smemo več storiti. Prizadevati si moramo za zaključek oboroževalne tekme, gospodarskega kolonializma, kraje naravnih virov drugih ljudi in uničevanja našega skupnega doma.«

Spodbujajmo možnosti za mirno in dostojanstveno življenje v domovini

Da bi bila migracija zares svobodna izbira, je potrebno skupno dobro in razvoj za vse, spoštovanje temeljnih pravic in človeškega dostojanstva, tako papež Frančišek. K temu niso poklicane le matične države migrantov in beguncev, je jasen cerkveni voditelj: »Jasno je, da imajo glavno nalogo države izvora in njihove vlade, ki so poklicane k izvajanju dobrih, preglednih, poštenih in daljnovidnih politik v službi vseh, predvsem najranljivejših.« Tem državam pa je treba omogočiti, »da to storijo, ne da bi bile prikrajšane za svoje naravne in človeške vire in brez zunanjega vmešavanja, ki daje prednost interesom peščice«.

Oboroženi spori, naravne nesreče ali preprosto nezmožnost dostojnega in uspešnega življenja doma prisilijo milijone ljudi, da zapustijo svojo domovino. FOTO: Vatican Media

Skupna odgovornost za skupno dobro onkraj meja

Čeprav pravica do mirnega in dostojanstvenega življenja v lastni državi »še ni uzakonjena«, je temeljnega pomena, poudarja papež: »Zagotavljanje te pravice je treba razumeti kot sestavni del soodgovornosti vseh držav za skupno dobro, ki presega nacionalne meje.« Osnova za to mora biti pripravljenost za delitev med narodi, je dejal Frančišek in pri tem omenil omejena sredstva in šibkejši izhodiščni položaj revnejših držav: »Dokler ta pravica ne bo zagotovljena,« in do tega je po njegovih besedah še dolga pot, »se bodo mnogi še vedno morali izseliti v iskanju boljšega življenja.«

Treba je graditi mostove in ne zidov ter razširiti poti za varno in redno migracijo.

»Ideal prve krščanske skupnosti se zdi tako zelo oddaljen od današnje resničnosti,« obžaluje sveti oče in opozarja na ravnanje z migranti in begunci v mnogih delih sveta. Frančišek v poslanici poziva, naj se migrante in begunce »zaščiti, spodbuja in vključuje v družbo«, obstoječa migracijska gibanja pa naj se »čim bolje spremljajo in usmerjajo«. Treba je »graditi mostove in ne zidov ter razširiti poti za varno in redno migracijo«.

Papež je – kar je nekoliko neobičajno - sporočilu dodal molitev za pravičnost, solidarnost in mir za človeštvo. V njej prosi tudi za pogum, da bi jasno poimenovali zlo in krivice v svetu ter spodbujali kulturo srečanja in skrbi za sočloveka.

Molitev

Vsemogočni Oče,
daj nam milost, da si bomo dejavno
prizadevali za pravičnost, solidarnost in mir,
da bo vsem tvojim otrokom zagotovljena
svoboda izbire migrirati ali ostati.

Daj nam pogum,
da bomo razkrili
vse grozote našega sveta,
da se bomo borili proti krivici,
ki maže lepoto tvojih stvari
in harmonijo našega skupnega doma.

Podpiraj nas z močjo svojega Duha,
da bomo mogli tvojo nežnost
pokazati vsakemu migrantu, ki ga postaviš na našo pot,
ter v vseh srcih in okoljih
širiti kulturo srečanja in skrbi za druge.

Besedilo celotne poslanice je na voljo v spodnji priponki:

Poslanica papeža Frančiška za svetovni dan migrantov in beguncev 2023.docx

Nalaganje
Nazaj na vrh