Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Papež se je srečal s portugalskimi kulturniki

Objava: 13. 05. 2010 / 07:17
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:06
Ustavi predvajanje Nalaganje

Papež se je srečal s portugalskimi kulturniki

V Lizboni se je sveti oče drugi dan svojega obiska na Portugalskem sestal s predstavniki tamkajšnjega kulturnega življenja

Papež Benedikt XVI. se je včeraj, drugi dan svojega apostolskega obiska Portugalske, v Lizboni srečal s predstavniki portugalske kulture, v nagovoru pa spregovoril o posebnem poslanstvu Cerkve na kulturnem in družbenem področju, poročajo pri vatikanskem radiu.

Papež je predstavnike portugalske kulture pozval, naj poglobijo poznavanje Boga, kakršen se je za našo polno uresničitev razodel po Jezusu Kristusu. Ustvarjajte lepe stvari, predvsem pa oblikujte svoja življenja kot kraje lepote, je dejal sveti oče. Kulturne delavce je imenoval oblikovalce mišljenja in mnenj ter spomnil na svoj lanskoletni govor umetnikom, v katerem jih je spodbudil, naj se ne bojijo pristopiti k prvemu in zadnjemu izviru lepote, k izmenjavanju mnenj z nevernimi in s tistimi, ki se prav tako čutijo romarji na poti k neskončni Lepoti.

Sicer je papež v središče svojega govora postavil prednostno poslanstvo Cerkve na področju kulture in v družbi nasploh, ki je spodbujanje iskanja resnice in Boga. Kot je dejal, današnja kultura odraža neko napetost med sedanjostjo in tradicijo, ki na trenutke preide tudi v konflikt. Družbena dinamika absolutizira sedanjost in jo trga od pretekle kulturne dediščine, ne da bi začrtala neko prihodnost, pri čemer je papež spomnil na bogato kulturno tradicijo portugalskega naroda, globoko zaznamovano s tisočletnim krščanskim vplivom.

Krščanska tradicija je po papeževih besedah spodbudila začetek modrosti, to je čut za življenje in za zgodovino. Cerkev je velika zagovornica zdrave in plemenite tradicije, s katere bogastvom služi družbi. Papež je opozoril, da se konflikt med tradicijo in sedanjim odraža v krizi resnice, edino slednja pa lahko usmeri in začrta pot za uspešno bivanje, tako posameznika kot naroda. Narod, ki se preneha zavedati svoje lastne resnice, je izpostavil papež, se izgubi v labirintih časa in zgodovine, brez jasno določenih vrednot in brez velikih in jasno zastavljenih ciljev.

Cerkev s svojim oznanjevanjem resnice služi družbi, odpira nova obzorja prihodnosti, plemenitosti in dostojanstva. Cerkev izvršuje poslanstvo resnice za družbo, ki je po meri človeka, njegovega dostojanstva, njegove poklicanosti. Zvestoba človeku terja zvestobo resnici, ki je edina lahko zagotovilo svobode in celostnega človekovega razvoja, je poudaril papež in opozoril, da je za družbo, ki jo večinoma sestavljajo katoličani in katere kultura je globoko zaznamovana s krščanstvom, poskus iskati resnico zunaj Jezusa Kristusa nevaren. Sveti oče je prav tako izpostavil pomen dialoga Cerkve s preostalim svetom. Dialog, brez dvoumnosti in s spoštljivostjo vseh vanj vključenih, je prednostna naloga današnjega sveta, in Cerkev se mu ne namerava izogibati, pri čemer je papež kot primer navedel navzočnost Svetega sedeža v različnih mednarodnih ustanovah.

Kupi v trgovini

Izpostavljeno
Pot v samoslovenstvo
Zgodovina
39,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh