Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Poslanica Svetega očeta ob svetovnem dnevu molitve za duhovne poklice

Za vas piše:
Radio Vatikan
Objava: 01. 04. 2009 / 06:36
Oznake: Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:07
Ustavi predvajanje Nalaganje

Poslanica Svetega očeta ob svetovnem dnevu molitve za duhovne poklice

Sveti sedež je včeraj izdal poslanico Svetega očeta ob svetovnem dnevu molitve za duhovne poklice. Cerkev bo letos molila za duhovne in redovne poklice 3. maja, na četrto velikonočno nedeljo, in sicer na temo Zaupanje v Božjo pobudo in človekov odgovor.

Benedikt XVI. na začetku poslanice spomni na Jezusov poziv k vztrajni in zaupljivi molitvi za poklice: ‘Prosíte torej Gospoda žetve, naj pošlje delavce na svojo žetev’ (Mt 9,38). Klic v duhovništvo in posvečeno življenje je poseben Božji dar in del velikega načrta ljubezni in odrešitve, ki ga je Bog pripravil za vsakega človeka in celotno človeštvo, je zapisal Sveti oče. V tem občem klicu k svetosti pa Bog izbere nekatere, da bi še tesneje sledili Jezusu in postali njegovi posebni služabniki in pričevalci.

Benedikt XVI. nato izpostavi, da je naša osnovna dolžnost, da v družinah, župnijah, gibanjih, apostolskih združenjih in redovnih skupnostih ter na vseh ravneh škofijskega delovanja z nenehno molitvijo to Božjo pobudo ohranjamo živo, prav tako pa poudari svoboden odgovor tistih, ki so poklicani. Da bi razumeli pomen in vrednost vere v Božjo pobudo in človekov odgovor nanjo, je potrebno razmišljati o evharistični skrivnosti, saj se ravno v evharistiji Jezus svobodno daruje za odrešenje človeštva. Ravno duhovniki so tisti, ki so poklicani, da iz stoletja v stoletje ohranjajo to odrešenjsko skrivnost, vse do Gospodovega ponovnega prihoda. V evharističnem Jezusu lahko motrijo model ‘dialoga poklicanosti’ med svobodno Očetovo pobudo in zaupljivim Jezusovim odgovorom.

V obhajanju evharistije je sam Kristus tisti, ki deluje v teh, ki jih je izbral za svoje služabnike, jih podpira, da se njihov odgovor razvija v smeri zaupanja in hvaležnosti, ki odstrani vse strahove. Zavest, da smo odrešeni s Kristusovo ljubeznijo, v vernikih, predvsem pa v duhovnikih, povzroči zaupljivo izročitev Jezusu. Tisti, ki je poklican, prostovoljno zapusti vse in sprejme Učiteljev nauk, in tako se začne rodoviten pogovor med Bogom in človekom, skrivnostno srečanje med Gospodovo ljubeznijo, ki kliče, in človekovo svobodo, ki v ljubezni odgovarja in sliši odmev Jezusovih besed v svojem srcu: ‘Niste vi mene izvolili, ampak sem jaz vas izvolil in vas postavil, da greste in obrodite sad in da vaš sad ostane’ (Jn 15,16).

Benedikt XVI. tudi izpostavlja pomen zavedanja, da je Bog tisti, ki prvi daje pobudo, in da odgovor na Božji klic nikoli ne sledi osebnemu načrtu nevrednega služabnika, ki iz strahu zakoplje talent v zemljo, temveč se izraža v vdanem sprejemanju Gospodovega povabila. Svoboden človekov odgovor na Božji klic tako postane soodgovornost, odgovornost v Kristusu in s Kristusom, skozi delovanje Svetega Duha, je zapisal papež ter ob koncu poslanice kot vzor zaupljivega odgovora na Božjo pobudo postavil Mater Marijo.

Kupi v trgovini

Novo
Konec krščanske civilizacije
Filozofija in esejistika
22,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh