Pred 25 leti izobčen nadškof Lefebvre
Pred 25 leti izobčen nadškof Lefebvre
Lefebvre je duhovniško bratovščino ustanovil leta 1969. Ta še danes odklanja reforme drugega vatikanskega cerkvenega zbora (1962-1965). Sporne točke so predvsem bogoslužje, verska svoboda in ekumenizem. Koncilski nauki so uničili izročilo Cerkve, je bil prepričan nadškof Lefebvre, ki je sam sodeloval pri koncilu. Bratovščina sv. Pija sama sebe predstavlja kot varuhinja izročila 'Svete rimske Cerkve'.
Bratovščino je Cerkev sprva priznala, kasneje pa so njeni člani vse glasneje izražali svoja protikoncilska stališča. Leta 1975 ji je Rim odvzel cerkvenopravni status. Po nedovoljenih duhovniških posvečenjih so Lefebvreu leta 1976 prepovedali škofovsko delovanje. Ker pa je leta 1988 brez papeževega privoljenja podelil škofovsko posvečenje štirim duhovnikom svoje bratovščine, je bilo vseh pet izobčenih iz katoliške Cerkve. Škofovska posvečenja Lefebvrea in tistih, ki jim je posvečenje podelil sam, so po cerkvenem pravu sicer nezakonita, vendar veljavna.
Papež Benedikt XVI. je leta 2007 ponovno dopustil obhajanje izrednega bogoslužja po predkoncilskem obredu, s čimer je napravil korak proti spravi z bratovščino, saj je s tem izpolnil njen pogoj za začetek uradnih pogajanj. 21. januarja 2009 je kot naslednje spravno dejanje preklical izobčenje škofov bratovščine sv. Pija, ki so s tem pridobili pravice katoliških laikov; opravljanje cerkvenih dolžnosti jim še vedno ni dovoljeno. S preklicem izobčenja je bil ostrih kritik deležen tudi papež, saj je bil med štirimi omenjenimi škofi tudi Richard Williamson, ki je v nekem televizijskem pogovoru zanikal obstoj holokavsta.
Od konca leta 2009 je bilo v Vatikanu že več krogov razgovorov s predstavniki bratovščine o spornih vprašanjih glede cerkvenega nauka. 14. septembra 2011 je Vatikan bratovščini v podpis ponudil izjavo, od česar je bila odvisna ponovna vključitev bratovščine v občestvo katoliške Cerkve. Spomladi 2012 je proces očitno dosegel mrtvo točko.
Vir: Kathpress
Foto: splet / Wikipedia
Podprite Družino!
Članek, ki ga brez omejitev berete, za vas posebej ustvarja uredništvo spletnega medija Družina.
Medtem ko so članki tednika Družina, prilog in revij tudi v digitalni obliki dostopni samo naročnikom, želimo, da bi bile naše dnevne novice o družbi in Cerkvi še naprej brezplačne in prosto dostopne vsem na spletu.
Zato vas prosimo, da nas podprete z darom v sklad za razvoj.
Tako boste bistveno pripomogli, da se bo glas slovenskih katoličanov slišal tudi na spletu in preko družabnih omrežij.
Družina d.o.o., Krekov trg 1, 1000 Ljubljana
SI56 02014-0015204714, odprt pri NLB
Sklic: 00 76805
Hvala že v naprej za vaš prispevek!
Uredništvo spletnega medija Družina