Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

'Pripravimo mlade generacije za izgradnjo boljšega sveta'

Objava: 13. 11. 2009 / 08:25
Oznake: Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:05
Ustavi predvajanje Nalaganje

'Pripravimo mlade generacije za izgradnjo boljšega sveta'

Papež Benedikt XVI. izpostavil pomen identitete katoliške univerze

Papež Benedikt XVI. se je včeraj srečal z vodstvom, predavatelji in študenti Svobodne univerze Svete Marije Vnebovzete v Rimu, ki znanatudi pod kratico LUMSA letos praznuje 70 let obstoja. Sveti oče je v nagovoru izpostavil pomen identitete katoliške univerze, ki kot institucija v širšem akademskem svetu predstavlja krščanstvo, so poročali pri vatikanskem radiu.

Papež je spomnil, da je področje izobraževanja v današnji družbi ključnega pomena, kar je povezano tudi z ustrezno pripravo študentov na učiteljski poklic. Vsak poklic postane priložnost za pričevanje in uresničevanje vrednot, ki jih študentje v času študija ponotranjijo, je dejal papež in izpostavil, da je sedanja svetovna gospodarska kriza jasno pokazala, da je treba odločno in pogumno poseči na področje znanja in izobraževanja, odgovoriti na številna odprta vprašanja in pripraviti mlade generacije za izgradnjo boljšega sveta. Papež je pri tem navedel pomen spodbujanja k sodelovanju med različnimi disciplinami, predvsem pa potrebo po nenehnem sklicevanju na temeljne vrednote, ki jih je treba prenašati na mlade generacije, kar je povezano tudi s preizpraševanjem teh vrednot. Etična vprašanja se namreč zastavljajo visokošolskim izobraževalnim ustanovam, je dejal Benedikt XVI.

Katoliškim univerzam zatorej pripada pomembna vloga, in sicer, da zveste svoji krščanski identiteti nudijo kvalitetne usluge Cerkvi in družbi. Katoliška univerza kot izobraževalna institucija v širšem akademskem svetu predstavlja krščanstvo in je poklicana, da v kompleksni družbeni in kulturni stvarnosti deluje v krščanskem duhu, z znanjem, ki je razsvetljeno z vero, z zvestobo krščanskemu sporočilu kot ga predstavlja Cerkev, s prizadevanjem služiti božjemu ljudstvu in človeški družini. Krščansko izhodišče in usmerjenost je posebna sestavina identitete katoliške univerze, je poudaril papež. Njeno delo je usmerjeno v raziskovanje resnice, v dialog med vero in razumom, v miselno napetost, ki usmerja k povezovanju znanja in vrednot. Delovanje katoliške univerze je po besedah svetega očeta tesno povezano z etiko, uvaja v snovanje pozitivnih sintez med vero in kulturo, med znanjem in modrostjo, da bi tako človek lahko rasel v polnosti in harmoniji, je dejal Benedikt XVI.

Univerzo LUMSA sta leta 1939 ustanovila božja služabnica Luigia Tincani, tudi ustanoviteljica Združenja šolskih misijonark sv. Katarine Sienske, in kardinal Giuseppe Pizzardo, takratni prefekt Kongregacije za bogoslovja in univerze. Želela sta zagotoviti in ponuditi ustrezno univerzitetno izobraževanje za redovnice, ki bodo pozneje poučevale v katoliških šolah. Danes se na njej izobražuje okrog 9000 študentov. V 70 letih delovanja je univerza LUMSA med velikimi kulturnimi in političnimi spremembami v Italiji in Evropi ostala zvesta svoji katoliški identiteti ter se hkrati odzivala na nove družbene izzive.

Kupi v trgovini

Novo
Izpostavljeno
Dve zgodbi enega zakona
Pričevanja
24,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh