Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Spominjamo se vseh vernih rajnih

Za vas piše:
M. P.
Objava: 02. 11. 2023 / 06:00
Oznake: Cerkev
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 02.11.2023 / 06:48
Ustavi predvajanje Nalaganje
Spominjamo se vseh vernih rajnih
Namesto sveče lahko na grobu pustimo kamenček. FOTO: Tatjana Splichal

Spominjamo se vseh vernih rajnih

Cerkev se 2. novembra, pa tudi že 1. novembra popoldne, spominja vseh vernih rajnih. Kot pravi rimski koledar, želi Cerkev v svoji materinski skrbi pomagati vsem svojim otrokom, ki trpijo v kraju očiščevanja, da bi čim prej prišli v nebesa. Kako?

Spominu vernih rajnih je posvečen že popoldan praznika vseh svetih, povzemajo na spletni strani Katoliške cerkve. "Spomin ima svoj izvor v odredbi sv. Odila, opata v Clunyju, ki je leta 998 ukazal vsem sebi podrejenim samostanom, naj 1. novembra popoldne po vseh cerkvah zvoni mrtvim v spomin, menihi naj molijo večernice za mrtve, drugi dan pa naj za mrtve opravijo slovesen oficij (molitveno bogoslužje) in darujejo zanje sveto mašo ter delijo miloščino." Ta navada se je hitro razširila in v naslednjih stoletjih se je udomačila povsod po Evropi. 

Sredi stisk prve svetovne vojne je papež Benedikt XV. leta 1915 dovolil, da vsak duhovnik daruje na ta dan tri svete maše za rajne. Vernih duš dan se je priljubil tudi slovenskemu vernemu človeku in z njim so povezani nekateri lepi ljudski običaji.

'Potujoča Cerkev' moli za tiste v vicah

Verni ljudje prosimo za svoje pokojne, ki so morda še v kraju očiščevanja in zorenja za nebesa. Temu kraju ali pravzaprav stanju pravimo vice. To stanje nastopi takoj po smrti za tiste duše, ki imajo v sebi božje življenje posvečujoče milosti, pa še niso zadostile za grehe, ki so jih v življenju storile, ali pa jih teži krivda malih grehov. Kako dolgo traja očiščevanje v vicah pri posameznih dušah, tega ne moremo vedeti. Same si te duše ne morejo pomagati; čas zasluženja je bil zanje končan s trenutkom smrti. Pač pa jim moremo pomagati mi, ki spadamo še k 'potujoči Cerkvi'. S svojo priprošnjo jim morejo pomagati tudi zveličani v nebesih. Temelj za to je tisto nadnaravno dejstvo, ki ga izraža člen apostolske vere: »Verujem v občestvo svetnikov.«

Kako je z odpustki

Novi Katekizem katoliške Cerkve pravi: »Cerkev je že od prvih časov dalje častila spomin svojih rajnih ter darovala priprošnje v njihovo korist, predvsem evharistično daritev, da bi potem, ko so bili očiščeni, mogli dospeti do blaženega gledanja Boga. Cerkev priporoča tudi miloščino, odpustke in spokorna dela v korist rajnim.« Glede odpustkov isti Katekizem uči: »Odpustek je odpuščanje časne kazni pred Bogom za tiste grehe, katerih krivda je že odpuščena. Prejme ga kristjan, ki je pravilno pripravljen pod določenimi pogoji ob pomoči Cerkve, katera v službi odrešenja z oblastjo razdeljuje in naklanja zaklad zadostitev Kristusa in svetnikov. Odpustek je delen ali popoln v tem smislu, da nas delno ali popolnoma reši časnih kazni, ki jih dolgujemo za grehe. Odpustke moremo naklanjati ali živim ali rajnim.« 

Milostni čas

V prvih osmih dneh novembra Cerkev za obisk pokopališča in molitev za rajne naklanja popolni odpustek, ki ga lahko prejmemo zase ali pa ga naklonimo rajnim. Prav tako dobi odpustek v vseh cerkvah in javnih kapelah na dan 1. in 2. novembra, ali prejšnjo ali naslednjo nedeljo, kdor moli vsaj očenaš in vero in je bil pri spovedi in obhajilu ter moli po namenu svetega očeta. 

Nalaganje
Nazaj na vrh