Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Sporočilo verskim voditeljem v Mongoliji: Vere naj spodbujajo dialog [VIDEO]

Za vas piše:
Marko Mesojedec
Objava: 03. 09. 2023 / 12:11
Oznake: Papež, Svet
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 03.09.2023 / 14:58
Ustavi predvajanje Nalaganje
Sporočilo verskim voditeljem v Mongoliji: Vere naj spodbujajo dialog [VIDEO]
Ekumensko srečanje je potekalo v dvorani »Hun Theater« ali v prevodu hunskem gledališču. FOTO: Vatican Media

Sporočilo verskim voditeljem v Mongoliji: Vere naj spodbujajo dialog [VIDEO]

Papež Frančišek je v nedeljo v glavnem mestu Mongolije, Ulan Batorju, najprej vodil ekumenski in medverski dogodek, na katerem so sodelovali predstavniki šintoizma, budizma, islama, judovstva, hinduizma, šamanizma in drugih krščanskih veroizpovedi. Kot je poudaril, imajo religije veliko odgovornost, in ob tem spodbudil verske voditelje, naj si prizadevajo za dialog in harmonijo ter se pri tem izogibajo škandalom. Zatem je daroval še mašo.

Sveti oče je na ekumenskem srečanju podčrtal, da ima harmonija med religijami moč, da obrodi velike sadove. Posvaril je pred izkrivljanjem vere skozi načine, ki vodijo v škandal, nasilje ali zatiranje.

Dediščina modrosti

Še posebej je papež pohvalil mongolsko dediščino modrosti, ki so jo pomagale ustvariti njene različne religije. Ob tem je spomnil na njen »zdrav odnos do tradicije« kljub skušnjavam potrošništva in pohvalil njeno spoštovanje do starejših in prednikov ter poudaril, »kako zelo potrebujemo danes generacijsko zavezo med starimi in mladimi«.

Med drugim je izpostavil skrb mongolskih ljudi do okolja ter njihov občutek za varčnost, »sposobnost upiranja navezanosti na materialne predmete« in spoštovanje preprostosti.


Velika odgovornost pripadnikov vseh verstev

Pripadniki različnih verstev imajo veliko odgovornost pri gradnji miru in harmonije, je nadaljeval papež, »saj smo poklicani, da z načinom delovanja pričujemo za nauke, ki jih izpovedujemo. Ne smemo jim nasprotovati in tako povzročati škandale, nasilje in zatiranje«, je poudaril in dodal: »V pluralistični družbi, zavezani demokratičnim vrednotam, kakršna je Mongolija, ima vsaka verska ustanova, ki jo ustrezno priznava civilna oblast, dolžnost in predvsem pravico svobodno izražati, kaj je in v kaj verjame. Ob tem se mora spoštljivo vesti do pripadnikov druge veroizpovedi«.

Dialog in spoštovanje drugih

Katoliška Cerkev želi iti po tej poti sodelovanja, trdno prepričana o pomenu ekumenskega, medverskega in kulturnega dialoga, je zagotovil papež Frančišek: »Njena vera temelji na večnem dialogu med Bogom in človeštvom, ki se je učlovečilo v Jezusu Kristusu,« je dejal: »Cerkev ponuja zaklad, ki ga je prejela, vsakemu človeku in kulturi v duhu odprtosti in spoštljivega upoštevanja tega, kar ponujajo druge verske tradicije.«

Papež na srečanju: »Dialog pravzaprav ni v nasprotju z oznanilom: ne zamolči razlik, temveč nam jih pomaga razumeti, jih ohraniti v njihovi posebnosti in o njih odprto razpravljati.«

Upanje je možno

»Bratje in sestre, naše današnje srečanje tukaj je znamenje, da je upanje mogoče,« je v zaključku dejal sveti oče: »V svetu, ki ga razdirajo konflikti in nesoglasja, se to morda zdi utopično, vendar so največji podvigi na začetku skriti in skoraj neopazni.« Pozval je k medsebojni molitveni podpori pripadnikov različnih religij, da njihova skupna prizadevanja za spodbujanje dialoga in gradnjo boljšega sveta »ne bodo zaman«.

Papež Frančišek je po ekumenskem dogodku obhajal še mašo na stadionu »Steppe Arena« za zimske športe. FOTO: Vatican Media

Krščanska vera je odgovor na našo žejo

Papež Frančišek je v nedeljski pridigi med mašo govoril o »žeji v nas« in ljubezni, ki jo poteši: »Dragi bratje in sestre, krščanska vera je odgovor na to žejo ... Kajti v tej žeji je velika skrivnost našega človeštva: odpira naša srca živemu Bogu, Bogu ljubezni, ki prihaja, da nas sreča in nas naredi za svoje otroke, brate in sestre drug drugemu.«

Žejo bomo potešili, če bomo vzeli nase svoje križe

Ko se je naslonil na današnji evangelij, ki govori o Petrovi nezmožnosti sprejeti Jezusovo trpljenje in križ, je dejal, da posvetnost, ki jo ponazarja Peter, »ne vodi nikamor; pravzaprav smo bolj žejni kot prej.« Žejo v svojem življenju bomo lahko potešili le tako, da se bomo odrekli sebi in vzeli nase svoje križe, kot je to storil Jezus. To je po njegovih besedah »resnica, ki jo Jezus želi, da odkrijemo, resnica, ki jo želi razodeti vsem vam in tej deželi Mongoliji: Ni vam treba biti slaven, bogat ali močan, da bi bili srečni. Le ljubezen poteši žejo naših src, le ljubezen celi naše rane, le ljubezen nam prinese pravo veselje.«

Papež ob koncu maše mongolskemu ljudstvu: »Bayarlalaa! [Hvala vam!]. Naj te Bog blagoslovi. V mojem srcu si in v mojem srcu boš ostal.« FOTO: Vatican Media

Ob zaključku nedeljske maše se je Mongolcem zahvalil za topel sprejem in majhno katoliško skupnost spodbudil, »naj gre brez strahu naprej. Nežno in brez strahu, zavedajoč se bližine in spodbude celotne Cerkve, predvsem pa nežnega pogleda Gospoda, ki nikogar ne pozabi in z ljubeznijo gleda na vsakega od svojih otrok.«

Nalaganje
Nazaj na vrh