Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Sveti oče bo daroval mašo za Mjanmar

Za vas piše:
Mojca M. Štefanič
Objava: 04. 05. 2021 / 09:32
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 04.05.2021 / 15:13
Ustavi predvajanje Nalaganje
Sveti oče bo daroval mašo za Mjanmar

Sveti oče bo daroval mašo za Mjanmar

V nedeljo, 16. maja, v baziliki sv. Petra v Vatikanu, za mir v tej vzhodnoazijski državi, kjer so razmere težke in ljudje živijo v strahu.

Protesti v Mjanmarju FOTO: Vatican Media

Papež Frančišek bo v nedeljo, 16. maja, v baziliki sv. Petra v Vatikanu daroval sveto mašo za prebivalce Mjanmarja. Bogoslužja naj bi se udeležili verniki iz te vzhodnoazijske države, ki trenutno živijo v Rimu, so včeraj sporočili s prefekture Papeške hiše. Kot poroča avstrijski Kathpress, bodo vatikanski mediji bogoslužje ob 10. uri tudi neposredno prenašali prek svojih kanalov.

Papež je minulo nedeljo med opoldansko molitvijo znova pozval k mirni rešitvi spora v Mjanmarju. Pobuda deželne Cerkve, da bi molili za mir v državi, mu je zelo pri srcu, je pojasnil sveti oče. Pomembno je, je zatrdil, da vsi odgovorni »najdejo pogum ter stopijo na pot srečanja, sprave in miru«,

Od vojaškega udara pred tremi meseci si vojska prizadeva s krutim nasiljem prevzeti nadzor nad celotno državo. Vedno znova prihaja do protestov, doslej naj bi ustrelili že več kot 750 oseb; nazadnje so protestniki zahtevali izpustitev okoli 4.500 političnih zapornikov. Program Združenih narodov za razvoj je nedavno opozoril pred gospodarskim in družbenim zlomom v Mjanmarju. Katoliška cerkev s kardinalom Charlesom Bojem iz Ranguna na čelu vedno znova spodbuja k vzpostavitvi mirovnih pogovorov.

Razmere so težke, ljudje živijo v strahu

»Razmere so težke, v vsakem pogledu; ljudje dan in noč živijo v strahu, celo na svojih domovih se ne počutijo več varni,« je v pogovoru za spletni portal Vatican News povedala redovnica Lucia Aung iz Mandalaya. S. Lucia pripada manjši skupini redovnic, ki v mestu skupaj z budističnimi menihi in nekaj prostovoljci oskrbujejo stanovalce muslimanske mestne četrti, katerih hiše je vojska v začetku aprila požgala do tal.

Skupina oskrbuje pomoči potrebne s hrano in drugimi oblikami pomoči, je opisala redovnica. Med njenimi zadolžitvami je tudi nudenje tolažbe ljudem, katerih svojci so v zaporu ali celo umorjeni. »Če protestniki ne pobegnejo, jih ujamejo in zaprejo,« je povedala Aungova. »Včasih vojska in policija nato zahtevata 200 dolarjev za izpustitev ujetnikov.«

Tudi redovniki in redovnice niso na varnem: »Vojska tudi sredi noči vdre v samostan, vse pregleda in uniči, kakor se jim zljubi.« Zakaj kljub temu nudi pomoč žrtvam režima? Sestra pojasnjuje: »Ker številni naši državljani žrtvujejo svoje življenje za prihodnost naše države. Mi torej ne moremo molčati; tudi mi moramo nekaj storiti.«

Kupi v trgovini

Kako zagovarjati vero brez povzdigovanja glasu
Družbena vprašanja
19,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh