Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

V Castel Gandolfu uprizorili Mozartov ‘Rekviem’ za papeža Benedikta XVI.

Objava: 09. 09. 2010 / 07:44
Oznake: Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:05
Ustavi predvajanje Nalaganje

V Castel Gandolfu uprizorili Mozartov ‘Rekviem’ za papeža Benedikta XVI.

Sveti oče je skladateljevo delo označil kot ‘žarek nebeške lepote’, ki ga spominja na domačo cerkev in njegovo otroštvo.

Papežu Benediktu XVI. je bil minuli torek zvečer na dvorišču apostolske palače v Castel Gandolfu v njegovo čast prirejen koncert klasične glasbe. Koncert je svetemu očetu ob peti obletnici njegovega papeževanja, ki jo je dopolnil aprila letos, podarila Papeška akademija znanosti. Benedikt XVI. je prisluhnil Maši iz Rekviema W. A. Mozarta v izvedbi padovsko-beneškega orkestra in zbora torinske akademije. Izvedbo je označil kot ‘zelo intenzivno’.

Papež je ob koncu koncerta zbrane nagovoril in dejal, da je Mozartov Rekviem ‘visok izraz vere, ki dobro pozna tragiko človeškega življenja in ne molči o njegovih tragičnih vidikih ter je zato izraz zares krščanske vere, ki se zaveda, da je vse človeško življenje osvetljeno z Bogom’. Sveti oče je tudi povedal, da se ob poslušanju tega Mozartovega dela vedno spomni svoje domače župnijske cerkve, ko je ob praznikih odmevala njegova Maša. ‘V srcu sem čutil, da me je dosegel žarek nebeške lepote,’ je dejal papež, ‘in ta občutek doživim vsakokrat, tudi danes, ko poslušam to veliko meditacijo, dramatično in vedro, o smrti’.

Po papeževih besedah je pri Mozartu vsaka stvar postavljena v popolno harmonijo, tudi nasprotja so med seboj pomirjena, ‘mozartovo veselje’ pa ovija vse v vsakem trenutku. Gre za dar Božje milosti, je pojasnil sveti oče, a je prav tako sad žive Mozartove vere, ki ji uspeva razodevati svetel odgovor božje ljubezni. Ta ljubezen pa po njegovih besedah poklanja upanje, tudi kadar je človeško življenje pretrgano s trpljenjem in smrtjo.

V okviru koncerta je kancler Papeške akademije znanosti, škof Marcelo Sanchez Sorondo, spomnil tudi na nedavno preminulega predsednika akademije, Nicolo Canbibboja. Cabibbo je v starosti petinsedemdesetih let po dolgotrajni bolezni umrl 16. avgusta letos v Rimu.

Povezave: http://www.druzina.si/ICD/spletnastran.nsf/all/52E05E75CBF57EDBC1257783006B32C0?OpenDocument

Kupi v trgovini

Novo
1945: Dnevnik mojega križevega pota
Zgodovina
29,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh