Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Vir preganjanja v Libiji se spreminja

Za vas piše:
M. Š.
Objava: 01. 09. 2015 / 10:49
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:25
Ustavi predvajanje Nalaganje

Vir preganjanja v Libiji se spreminja

Kristjane je sprva ogrožala Gadafijeva vlada, zdaj so izpostavljeni nasilju islamskih skrajnežev.

Protesti proti totalitarnemu Gadafijevemu režimu so se pričeli 15. februarja 2011. Kmalu so se stopnjevali v državljansko vojno. Marca 2011 je NATO posegel v spor. Z njegovo pomočjo in podporo je opozicijsko gibanje prevzelo nadzor nad večino države. 20. oktobra 2011 so Gadafija aretirali in usmrtili. Po zmagi upornikov pa v državi še vedno ni bilo stabilnosti. Več oboroženih skupin se je pričelo med seboj bojevati. Letos je pomembna sila v državi postala tudi samooklicana »Islamska država«.



»Vir preganjanja se je spremenil. To je največja sprememba za libijske kristjane. V začetku leta 2011 je bil glavni vir zatiranja Gadafijeva vlada. Ko je diktator izgubil oblast, so glavni preganjalci krajevne Cerkve postali islamski skrajneži«, pojasnjuje Charley, sodelavec človekoljubne organizacije Open Doors.

»Politični nered in brezpravje sta se sprevrgla v nevarnost za krščanske priseljence«, pove Charley. Številni tujci, med njimi na deset tisoče kristjanov, v Libiji živijo zaradi dela. Mnogi izmed njih niso dobili službe v svoji domovini in so prišli v Libijo, da bi opravljali dela, ki jih Libijci sami ne želijo opravljati, denimo v gradbeništvu, pa pobiranje smeti in čiščenje ulic.«

Zaradi letošnjih pobojev več deset egiptovskih in eritrejskih kristjanov v Libiji, ki jih povezujejo s skupinami, povezanimi z »Islamsko državo«, je veliko število kristjanov zapustilo državo. »Nekateri kristjani so se verjetno odločili za pobeg na majhnih čolnih, ki skoraj vsak dan poskušajo iz Libije prebegniti v Evropo«, pripoveduje Charley. »Mnogi so se morda vrnili v svoje domovine, slišim pa, da se nekateri vračajo v Libijo, ker doma ne dobijo dela. Ti ljudje svoje družine raje preživljajo z denarjem, ki ga zaslužijo v Libiji in tvegajo, da v Libiji tudi živijo.«

Migrantske Cerkve v Libiji se še vedno srečujejo. Zanesljivih podatkov o tem, koliko kristjanov je zapustilo državo, ni na voljo. Število »vernikov iz ozadja« se po Charleyevih besedah povečuje. »Mislim, da je v državi že okoli 150 do 180 libijskih vernikov, kar je rezultat evangelizacije preko radia, televizije in svetovnega spleta.«

Človekoljubna organizacija Open Doors Cerkev v Libiji podpira z misijonarjenjem in izobraževanjem, razdeljevanjem krščanske literature in s srečevanjem z ljudmi, ki jih zanima evangelij. Vse vernike po svetu naproša, naj se Cerkve v Libiji spomnijo v molitvi.

Vir: www.opendoorsusa.org
Foto: OpenDoors

Kupi v trgovini

Novo
Izpostavljeno
Dve zgodbi enega zakona
Pričevanja
24,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh