Žička »čitljivost med starim in novim«
Žička »čitljivost med starim in novim«
FOTO: ZVKDS
V Občini Slovenske Konjice so v petek, 19. marca, pripravili novinarsko konferenco na temo obnove cerkve Sv. Janeza Krstnika v Žički kartuziji. Svoja mnenja in pogled na obnovo cerkve so podali: konjiški župan Darko Ratajc, predsednik gradbenega odbora, poslanec Bojan Podkrajšek, Silvester Gaberšček z Ministrstva za kulturo, odgovorni konservator ZVKDS Matija Plevnik in arhitekt doc. dr. Rok Žnidaršič – slednja dva sta bila tudi gosta posveta (v torek, 16. marca), ki ga je organiziral Umetnostnozgodovinski inštitut Franceta Steleta v atriju ZRC SAZU. Na včerajšnji novinarski konferenci je Plevnik z ZVKDS OE Celje prebral besedilo ZVKDS, ki ga je pripravil generalni konservator dr. Robert Peskar kot odziv na ta posvet, katerega gost je bil tudi sam (odziv v celoti je objavljen na spletni strani zvkds.si).
FOTO: Tamino Petelinšek/arhiv Družine
Župan Ratajc: »Rešitev ponuja novo doživetje, obiskovalec bo lahko stopil na obzidje in si dediščino ogledal s ptičje perspektive«
Kot so zapisali v sporočilu za javnost, je župan Ratajc uvodoma kronološko predstavil, kako se je dolgo pričakovana obnova državnega spomenika Žičke kartuzije začela. »Konec leta 2019 je naša občina z rebalansom državnega proračuna dobila dva milijona evrov za obnovo cerkve Sv. Janeza Krstnika v Žički kartuziji. Naša poslanca v državnem zboru, gospod Bojan Podkrajšek in gospod Zmago Jelinčič Plemeniti, sta bila prizadevna in uspela prepričati državni zbor k sprejetju amandmaja ter so nam bila s tem odobrena sredstva v višini dveh milijonov evrov oz. 1,6 milijona realnih sredstev.«
FOTO: Matjaž Feguš
Po besedah župana je Občina Slovenske Konjice skupaj z Zavodom za varstvo kulturne dediščine pripravila popis del in razpisali so javni razpis za izbiro izvajalca. Javilo se je sedem ponudnikov, najugodnejši pa je bil domači GMI. Zavod za varstvo kulturne dediščine je imenoval Matijo Plevnika za odgovornega konservatorja.
»Sprejeta je bila rešitev, da se cerkev pokrije s pomično streho, saj takšna rešitev prinaša nove priložnosti, sodoben pristop. Obiskovalcem ponuja novo doživetje s tem, ko lahko stopijo na obzidje in si dediščino ogledajo s ptičje perspektive,« so v tiskovnem sporočilu za javnost navedli besede župana Ratajca.
FOTO: Silvester Gabršček
Silvester Gabršček: »Ohranjajo znanstveni potencial arhitekturnih in drugih ostalin cerkve v smislu ruševine«
Vodja sektorja za nepremično kulturno dediščino Silvester Gabršček je ponovil, da je na osnovi v proračunu RS za leti 2020 in 2021 dodeljenih namenskih sredstev Ministrstvo za kulturo z Občino Slovenske Konjice sklenilo dveletno pogodbo za izvedbo projekta statične sanacije ostenja cerkve sv. janeza Krstnika v zgornjem samostanu Žičke kartuzije in njene zastrešitve. »Za izvedbo projekta je Občina Slovenske Konjice ustanovila gradbeni odbor, Zavod za varstvo kulturne dediščine pa je imenoval posebno delovno skupino, ki je z današnjimi konservatorskimi pristopi 'prevetrila' in nadgradila obstoječi konservatorski načrt in starejša izhodišča projekta statične sanacije in izvedbe zastrešitve.«
_ _ _
PREBERITE TUDI:
Streha nad žičko kartuzijo?
_ _ _
Posebej za Družino pa je Gabršček še dodal, da so bile v pristojnosti ZVKDS in ekspertne delovne skupine ter lastnika, to je konjiške občine, »potrjene spomeniškovarstvene rešitve konservatorsko-restavratorskih posegov, ki ohranjajo znanstveni potencial arhitekturnih in drugih ostalin cerkve v smislu ruševine; ohranitve sedanje likovno-estetske pojavnosti in dokumentarne vrednosti ter vzpostavitve razmer za dolgoročno ohranitev ostalin in čim lažjega vzdrževanje v prihodnosti.«
FOTO: Tamino Petelinšek/arhiv Družine
Mitja Plevnik: »Druge rešitve bi pomenile preveč invazivne posege na zidovih«
Oodgovorni konservator Mitja Plevnik je v imenu Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS) poudaril, so zapisali v sporočilu za javnost, da je bil cilj posegov t.i. prve faze »statična stabilizacija objekta in dolgoročna ohranitev originalne stavbne substance. Interdisciplinarna delovna skupina, ki je obravnavala izhodišča za posege, je prišla do sklepa, da aktualni projekt v veliki meri upošteva vse poglavitne cilje. Označila ga je kot strokovno ustrezno rešitev. Druge rešitve bi pomenile preveč invazivne posege na zidovih, uničenje vrste pomembnih vrednot in znanstvenega potenciala ostalin.«
FOTO: Silvester Gabršček
Projektant oz. arhitekt in koordinator delovne skupine različnih strokovnjakov, ustanovljene z namenom, da poišče ustrezno sintezno rešitev, doc. dr. Rok Žnidaršič, je, kot piše v tiskovnem sporočilu, poudaril, da je »tisto, kar daje legitimnost temu projektu, čitljivost med starim in novim ter reverzibilnost intervencije na spomeniku, s temeljnim namenom pokritja torej zaščite arheoloških ostalin.«
Po potrditvi aktualnega projekta zastrešitve redovne cerkve s strani delovne skupine je bil projekt arhitekta Žnidaršiča, so zapisali v sporočilu za javnost, predstavljen tudi vodstvu Nadškofije Maribor (tudi nadškofu mag. Alojziju Cviklu), ki je projekt podprla in se z njim strinjala.
FOTO: Tamino Petelinšek/arhiv Družine