Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

21. sezona Glasbe z vrtov svetega Frančiška

Datum: 09. 06. 2015
Ura: 20:00
Trajanje: 9.6.2015 - 16.6.2015
Objava: 09. 06. 2015
Ura: 20:00
Trajanje: 9.6.2015 - 16.6.2015
Oznake: Dogodek
Lokacija: Kostanjevica nad Novo Gorico
Ustavi predvajanje

21. sezona Glasbe z vrtov svetega Frančiška

21. sezona Glasbe z vrtov svetega Frančiška
Glasbeni cikel Glasba z vrtov sv. Frančiška bo tudi letos v znamenju predstavitve mladih uveljavljenih in manj uveljavljenih glasbenikov.



Glasbeni cikel Glasba z vrtov sv. Frančiška, ki se bo že 21. leto zapored odvijal v Frančiškanskem samostanu na Kostanjevici, priljubljenem zbirališču prebivalcev obeh Goric, bo tudi letos predvsem v znamenju predstavitve mladih uveljavljenih in manj uveljavljenih glasbenikov, zlasti tistih z naših »goriških vrtov« z obeh strani meje. Veseli smo, da s tem ciklom omogočamo mladim glasbenikom stopiti na koncertni oder, kjer se predstavijo širšemu občinstvu ter tako pokažejo svoje znanje in talent. To je zanje velika priložnost, sploh v teh časih, ko imajo vse manj možnosti za nastopanje.

V sedmih glasbenih večerih se bomo srečevali z zborovsko, solistično in komorno glasbo, slišali kar nekaj zanimivih del primorskih oz. goriških skladateljev, spoznali bomo »mlade glasbene bisere«, nagrajence primorskih glasbenih šol in Slovenskega centra za glasbeno vzgojo Emil Komel iz Gorice, dva izjemna goriška zbora ter številne druge glasbenike, ki nas bodo zagotovo navdušili z mladostno energijo in iskreno željo po muziciranju.

Vsi koncerti so v dvorani Frančiškanskega samostana, razen zadnjega, ki bo v cerkvi.

Vstop je prost. Prostovoljni prispevki so namenjeni vzdrževanju samostana.


PROGRAM:

Torek, 5. maja, ob 20. uri

MLADINSKI PEVSKI ZBOR EMIL KOMEL IZ GORICE

David Bandelj, dirigent

Elisabetta Cavaleri, klavir, orgle

Petje ima v učnem načrtu Slovenskega centra za glasbeno vzgojo Emil Komel pomembno vlogo in pomeni najbolj neposredno pot zbliževanja učencev z osnovami glasbene umetnosti. Tako se je na šoli izoblikoval Mladinski pevski zbor Emil Komel, ki je ob mentorstvu Damijane Čevdek Jug in ob spremljavi pianistke Dalie Vodice repertoarno prerasel šolski okvir. Zbor združuje mlade pevce iz cele goriške pokrajine, iz Devina, Ogleja ter sosednje Slovenije. Ob aktivnem sodelovanju zbora pri šolskih dejavnostih je pomembna njegova prisotnost tudi v kulturnem dogajanju na Goriškem. Že večkrat se je udeležil tekmovanja Zlata grla v Gorici, kjer je prejel zlato priznanje. Aprila 2010 je kot otroški zbor sodeloval na državnem tekmovanju otroških in mladinskih pevskih zborov v Zagorju ob Savi, kjer se je uvrstil med zlate slovenske zbore. Na istem tekmovanju je mladinski zbor leta 2014 dosegel zlato priznanje z odliko ter prejel nagrado za najboljši mladinski zbor tekmovanja, za najboljši zbor debitant, zborovodja David Bandelj, ki je vodstvo zbora prevzel januarja 2013 pa je prejel nagrado za najboljšega zborovodjo debitanta in za najboljšo izbiro programa v kategoriji mladinskih zborov. Na lanski izvedbi tekmovanja Zlata grla je zbor prejel zlato priznanje z odliko, posebno nagrado za najboljšo izvedbo slovenske umetne pesmi, korepetitorka Nika Kovačič pa posebno nagrado za najboljšo klavirsko spremljavo. Izvedel je že nekaj novitet slovenskih skladateljev in izdal dve zgoščenki, prvo leta 2006 z naslovom „Poje vam mladost“ in drugo leta 2012 z naslovom „Šopek najlepših za vas“. V zadnjem času so se odzvali prestižnim povabilom za nastop v dvorani slovenske Filharmonije, v koncertni sezoni KC Lojze Bratuž ob spremljavi orkestra in na vsakoletnem srečanju najboljših slovenskih zborov v Taboru nad Dornberkom. Pred kratkim so za svoje dosežke prejeli nagrado sklada Silvana Kerševana.

David Bandelj je študiral klavir in violo na SCGV Emil Komel v Gorici. Ob študiju primerjalne književnosti in literarne teorije, iz katere je doktoriral na ljubljanski univerzi, se je glasbeno usmeril v zborovsko dirigiranje in študiral pri Hilariju Lavrenčiču in Walterju Lo Nigru. Udeležil se je različnih mojstrskih tečajev iz dirigiranja (Werner Pfaff, Stojan Kuret, Marcus Detterbeck, Ambrož Čopi, Alessandro Kirschner) in vokalne tehnike (Nina Kompare, vokalna skupina Voces8). Bil je zborovodja MePZ Štandrež (2001–2010), s katerim je posnel Stabat Mater goriškega skladatelja Stanka Jericija, Goriškega stolnega zbora (2004–2007), MeMPZ Primož Trubar (2010–2013), od leta 2013 pa vodi MPZ Emil Komel, s katerim je že segel do pomembnih nagrad. Na lanskem državnem tekmovanju otroških in mladinskih zborov v Zagorju je prejel posebno nagrado za najboljšega zborovodjo debitanta in za najboljšo izbiro programa v kategoriji mladinskih zborov. Od letošnje sezone je tudi zborovodja MePZ Lojze Bratuž. Kot pevec je sodeloval ali sodeluje v različnih zasedbah (PS Musicum, Vokalna akademija Ljubljana, zbor ArsAtelier, vokalna skupina Decanters), pogosto je član žirij na lokalnih tekmovanjih.

*****

Torek, 12. maja, ob 20. uri

MLADI TALENTI SCGV EMIL KOMEL IZ GORICE

Slovenski center za glasbeno vzgojo Emil Komel iz Gorice je živahna stvarnost v kulturnem dogajanju na Goriškem. V več kot šestdesetih letih svojega obstoja je vzgojil generacije mladih glasbenikov, ki so danes aktivni na različnih področjih kulturnega življenja. Razvil se je iz orglarske šole, ki jo je leta 1953 ustanovil goriški glasbenik Mirko Filej, sicer pa segajo začetki glasbenega šolstva na Goriškem v leto 1901, ko je tu zaživelo Pevsko in glasbeno društvo. Osrednja osebnost tistega zlatega obdobja je bil Emil Komel, po katerem nosi sedaj šola svoje ime. SCGV Komel je ustanova, ki vodi glasbeno šolo in je pobudnik koncertnih prireditev. Njeno delovanje se usmerja v osnovno glasbeno vzgojo predšolskih in šolskih otrok ter v reden študij instrumentov, solopetja in komplementarnih predmetov po programu italijanskih konservatorijev in slovenskih glasbenih šol. V njeno aktivnost sodijo tudi otroški in mladinski zbori, komorna in orkestralna igra, oddelek za klasični in sodobni balet, jazz oddelek in ljubiteljski ansambli. Obenem skrbi za dopolnilne dejavnosti, kot so izpopolnjevalni tečaji in seminarji za profesorje ter poletne delavnice za učence. S temi dejavnostmi se povezuje z delovanjem Zveze primorskih glasbenih šol, s katero sodeluje od leta 1988. Od leta 2006 je pobudnik pomladnega cikla koncertnih prireditev »Snovanja«, ki dajejo priložnost mladim izvajalcem in skupinam ter jih spodbujajo na začetkih njihove koncertne poti. V programu se predstavljajo najboljši učenci solisti, ki so bili v zadnjih mesecih prejemniki zlatih plaket na raznih državnih in mednarodnih tekmovanjih ter so se posebno dobro izkazali na revijah in državnih izpitih. Njihovi uspehi so hkrati odraz kvalitetnega dela njihovih profesorjev.

*****

Torek, 19. maja, ob 20. uri

GD NOVA SE PREDSTAVI

Pihalni ansambel NOVAWINDS

Ansambel violončel NOVA

Ansambel violončel NOVA

Zasedba: Petra Tavčar, Polona Soban, Špela Črv, Samo Fučka, Veronika Zagožen, Dušan Vasič, Gal Lemut, Anže Ličen

»Smo skupina mladih primorskih violončelistov, obenem tudi članov simfoničnega orkestra NOVA filharmonija. Nastopamo v različnih zasedbah od kvarteta do okteta violončel. Idejo za oblikovanje takšne skupine, ki je v svetu komorne glasbe redko zastopana, smo dobili pri slovitem ansamblu violončel Berlinskih filharmonikov. Odlikuje nas želja po skupnem ustvarjanju, mladostna razigranost in smisel za skupinsko delo,« pravijo člani ansambla violončel NOVA. Ansambel sestavljajo mladi glasbeniki, srednješolci in študenti. Nekateri med njimi obiskujejo Konservatorij za glasbo in balet Ljubljana, drugi nadaljujejo študijsko pot na Akademiji za glasbo v Ljubljani, tretji pa študij opravljajo na drugih fakultetah in jim glasba pomeni pomembno preživljanje prostega časa, ki ga želijo umetniško nadgrajevati. Skupaj so začeli igrati leta 2014. Za seboj pa imajo več koncertov. Med pomembnejšimi je nastop v Kulturnem domu Srečka Kosovela v Sežani, kjer so nastopili v briljantnem abonmaju, mini istrska turneja v poletju 2014 na Festivalu Grobnik in v okviru poletnih dogodkov v Paviljonu Parka Pietro Coppo v Izoli ter celovečerni abonmajski koncert v Logatcu. Sooblikovali so koncert, posvečen Iti Rini v Muzeju slovenskih filmskih igralcev v Divači. Vsako leto nastopajo na festivalu Svirél. Z veseljem zaigrajo tudi na prostem, kakor so že nastopili na ulicah Izole, Crikvenice in Novega Sada.

Pihalni ansambel NOVAWINDS

Oboa: Pietro Savonitto (rojen leta 1996), Državni konservatorij za glasbo Jacopo Tomadini, Videm, Italija, Matteo Murdocco (rojen leta 1993), Državni konservatorij za glasbo Jacopo Tomadini, Videm, Italija

Klarinet: Neža Jelušič (rojena leta 1994), Akademija za glasbo Ljubljana, Federico Martinello (rojen leta 1998), Državni konservatorij za glasbo Jacopo Tomadini, Videm, Italija

Rog: Sebastijan Buda (rojen leta 2000), Konservatorij za glasbo in balet Ljubljana, Aljoša Mihelj (rojen leta 1996), Šolski center Srečka Kosovela v Sežani

Fagot: Marta Casarin (rojena leta 1993), Državni konservatorij za glasbo Jacopo Tomadini, Videm, Italija Carlo Casarin (rojen 1990), diplomant Državnega konservatorija Jacopo Tomadini v Vidmu, Italija

NovaWINDS je novonastali projektni komorni pihalni orkester, ki se je oblikoval znotraj NOVA filharmonije in Glasbenega društva NOVA. Sestavljajo ga redni in projektni zunanji člani orkestra: študenti videmskega konservatorija, študentka ljubljanske Akademije za glasbo in osnovnošolec, ki obiskuje ljubljanski konservatorij. Med njimi so tudi mladi ljubitelji glasbe, ki jim je muziciranje v ansamblih zelo pri srcu. Glasbeniki prihajajo s Severne Primorske, Furlanije - Julijske krajine in zamejstva. Združili so se v letu 2015 v želji po poustvarjanju zahtevnejšega repertoarja, namenjenega komornim pihalnim zasedbam.

*****

Torek, 26. maja, ob 20. uri

ZARI PERCUSSION DUO

Alex Kuret in Denis Zupin

Tolkalski duo, ki ga sestavljata tržačana Alex Kuret in Denis Zupin, je nastal leta 2012. Glasbenika se poznata iz zgodnjega otroštva, ponovno pa sta se srečala na študiju tolkal v razredu prof. Fabiana Pereza Tedesca na Konservatoriju Tartini v Trstu. Tam sta poskusila zaigrati v duu, in kmalu se je pojavila zamisel, da bi se skupaj udeležila glasbenega tekmovanja. Prvič sta nastopila leta 2013 na mednarodnem tekmovanju Svirél v Sloveniji, kjer sta osvojila absolutno prvo mesto in tri posebne nagrade. Lovorike pa sta pobrala tudi na tekmovanjih "Città di Piove di Sacco", "Concorso Internazionale Città di Padova", "Premio Nazionale delle Arti 2013" v Rimu, “Luigi Zanuccoli” v kraju Sogliano al Rubicone, "Concorso Musicale Città di Firenze", "Concorso Caraian" v Trstu, "Premio Rospigliosi - Pistoia", "Concorso Società Umanitaria - Milano" in "International Percussion Competition - Pavia". Ta priznanja so jima omogočila, da sta nastopila širom po Italiji (Rim, Firence, Bologna, Trst, Livorno, Campobasso, Padova, Pescara,...) in tudi v Sloveniji (Ljubljana, Nova Gorica, Bukovica). Njun program vključuje veliko novitet, njune nastope pa sta že posnela Radio Koper in italijanski RAI. Suverena glasbenika ponujata navdušujoč in dih jemajoč nastop, poln izvajalskih trikov, ki jih zahtevajo izbrane skladbe.

*****

Torek, 2. junija, ob 20. uri

ERIK JURJEVČIČ, evfonij, 1. nagrada na državnem tekmovanju Temsig 2014, in CLAUDIA PANÃ, flavta (Švica), TADEJ HORVAT, klavir, zmagovalka 2. mednarodnega tekmovanja mladih pihalcev Emona 2013

Erik Jurjevčič je začel obiskovati glasbeno šolo pri sedmih letih. Evfonij (baritonski krilni rog) je začel igrati v četrtem razredu pri prof. Pobegi in prof. Vilharju. V letu 2008 se je prvič preizkusil v orkestrski igri v Pihalnem Orkestru Koper, kjer je igral do leta 2012, ko se je priključil h godbi Sveti Anton in Pihalnemu orkestru Divača, pri katerih aktivno deluje še danes. Med šolanjem je igral tudi v številnih drugih zasedbah: v trobilnem kvintetu GŠ Koper, Kvartetu tub gimnazije Koper, Simfoničnem orkestru GŠ Koper, Trobilnem ansamblu KIP in drugih. Kot solist je nastopil leta 2014 na 43. tekmovanju mladih glasbenikov Republike Slovenije, kjer je osvojil zlato plaketo in 1. mesto v 2.a kategoriji.

Claudia Panã

Flavtistka Claudia Panã je po študiju v Romuniji in Franciji nadaljevala izpopolnjevanje na Višji šoli za glasbo v Lozani v Švici. Priložnosti za koncertne nastope v Italiji, Belgiji, Franciji, Romuniji, Švici in na Kitajskem je dobila po izvrstnih nastopih in prvih nagradah na tekmovanjih, kot so Mednarodno tekmovanje mladih pihalcev Emona 2013 v Sloveniji, Mednarodno tekmovanje "Eugen Coca" 2012 v Moldaviji, "Martian Negrea", "l’Olympiade des Arts" , "George Georgescu" 2009, "Emanuel Elenescu" 2007, 2008. Osvojila je glavo nagrado "Looking for Enescu" 2009 in lovoriko "The golden lyre" 2008 v Romuniji. Udeležila se je številnih festivalov in koncertov s komornimi skupinami v Romuniji, Italiji, Švici, kot povabljena solistka pa je nastopala tudi v Mladinskem orkestru srednjeevropske pobude. Svojo ljubezen do glasbe rada prenaša na druge. Od leta 2012 poučuje na Mednarodni umetniški akademiji v švicarskem Glandu.

Tadej Horvat

Pianist Tadej Horvat je z odliko zaključil študij klavirja v razredu redne prof. Dubravke Tomšič Srebotnjak na Akademiji za glasbo, specialistični študij pa v razredu prof. Aleksandra Madžarja v Bernu. Kot solist je veliko nastopal doma in v tujini ter zelo uspešno sodeloval na državnih tekmovanjih, kjer je v letih 1998 in 2001 dosegel dve 1. nagradi in zlati plaketi, v letu 2004 pa 2. nagrado. V letu 2005 sta v klavirskem duu z Miho Haasom prejela 1. nagrado in zlato plaketo ter posebno nagrado za osvojenih 100 točk. Septembra 2009 sta se skupaj udeležila tudi mednarodnega tekmovanja klavirskih duov v Oslu, kjer sta prejela 2. nagrado in posebno nagrado za najboljšo izvedbo skladbe Edvarda Griega. Za svoje uspehe je prejel še več drugih uglednih nagrad. Zaposlen je na Konservatoriju za glasbo in balet v Ljubljani kot korepetitor in profesor glavnega ter dopolnilnega predmeta klavirja, postal pa je tudi asistent oz. višji strokovni sodelavec na ljubljanski Akademiji za glasbo.

*****

Torek, 9. junija, ob 18. uri

MLADI GLASBENI BISERI

Nagrajenci primorskih glasbenih šol na mednarodnih tekmovanjih

V sodelovanju z Zvezo primorskih glasbenih šol)

Koncert Mladi glasbeni biseri ima v ciklu Glasba z vrtov svetega Frančiška prav posebno mesto. Nastopili bodo učenci primorskih glasbenih šol, ki so prejeli nagrade na različnih glasbenih tekmovanjih. Mladi nadarjeni primorski glasbeniki s svojim sproščenim muziciranjem in z iskreno prisrčnostjo vsakokrat osvojijo občinstvo. Z zavidljivim znanjem ter muzikaličnostjo dosegajo najboljše ocene na različnih tekmovanjih doma in na tujem, mnogi med njimi se bodo kasneje uveljavili kot izvrstni instrumentalisti in pevci. Koncert prinaša dober pregled tudi nad sadovi dela primorskih glasbenih pedagogov.

*****

Torek, 16. junija, ob 20. uri

KOMORNI ZBOR GRGAR

Andrej Filipič, zborovodja

Komorni zbor Grgar, Nova Gorica je bil ustanovljen leta 2006 kot Vokalna skupina Grgar. Že šesto leto deluje v Novi Gorici, od leta 2013 tudi kot samostojno kulturno društvo, v svojih vrstah pa združuje pevke in pevce iz širše Goriške. 25 do 30 članov poje pod vodstvom zborovodje Andreja Filipiča, v zadnji sezoni tudi s korepetitorjem in asistentom Janijem Klančičem.

Repertoar sestavljajo skladbe vseh glasbeno-zgodovinskih stilnih obdobij. Z naročili novih skladb zbor skrbi za bogatenje slovenskega zborovskega prostora in spodbudo mladim primorskim ustvarjalcem. Nastopa po Sloveniji, redno sodeluje na zborovodskih seminarjih (mentorji: Stojan Kuret, Ambrož Čopi, Jerca Gregorc Bukovec), na mednarodnih koncertnih ciklih (Simfonic voices) in pri izvedbah vokalno-inštrumentalnih projektov (Andre Waigenein: Missa solemnis).

V svojem devetletnem delovanju je zbor osvojil že kar nekaj odličij: dve zlati plaketi, Bratislava 2008; dve zlati plaketi iz regijskih tekmovanj, Postojna 2009 in 2013; Srebrno plaketo katedrale na mednarodnem zborovskem festivalu Dnevi duhovne glasbe Cro patria 2012 v Splitu; 1. mesto v prostem programu, Split 2011; posebno nagrado za najboljšo izvedbo sodobne slovenske skladbe, Postojna 2013; Zlati križec opatice Čike, Zadar 2014. Prejete nagrade so jim potrditev za vložen trud in spodbuda za nadaljnjo kakovostno rast.

Več informacij o tekočih koncertih: Polona Abram, tel.: 05/335-40-13, e-pošta: pr@kulturnidom-ng.si.

Glasba z vrtov svetega Frančiška - Program 2015.docxGlasba z vrtov svetega Frančiška - Program 2015.docx

Podprite Družino!

Članek, ki ga brez omejitev berete, za vas posebej ustvarja uredništvo spletnega medija Družina.

Medtem ko so članki tednika Družina, prilog in revij tudi v digitalni obliki dostopni samo naročnikom, želimo, da bi bile naše dnevne novice o družbi in Cerkvi še naprej brezplačne in prosto dostopne vsem na spletu.

Zato vas prosimo, da nas podprete z darom v sklad za razvoj.

Tako boste bistveno pripomogli, da se bo glas slovenskih katoličanov slišal tudi na spletu in preko družabnih omrežij.

Družina d.o.o., Krekov trg 1, 1000 Ljubljana
SI56 02014-0015204714, odprt pri NLB

Sklic: 00  76805



Hvala že v naprej za vaš prispevek!

Uredništvo spletnega medija Družina 

Kupi v trgovini

Novo
Kje najti srečo?
Duhovna rast
24,90€

Imaš zanimiv dogodek?

Deli ga z nami.

Dodaj dogodek

Novosti v knjigarni

Novosti v trgovini

Nazaj na vrh