Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Razstava fotografij Cirila Velkovrha v Šmartnem

Datum: 08. 11. 2013
Ura: 19.00
Trajanje: 8.11.2013 - 8.11.2013
Župnija: Šmartno
Objava: 08. 11. 2013
Ura: 19.00
Trajanje: 8.11.2013 - 8.11.2013
Oznake: Dogodek
Lokacija: Šmartno
Ustavi predvajanje

Razstava fotografij Cirila Velkovrha v Šmartnem

Razstava fotografij Cirila Velkovrha v Šmartnem
V petek, 8. novembra, vas ob 19. uri vabimo v Galerijo šmarske knjižnice k odprtju razstave fotografij Cerkve sv. Martina v mariborski metropoliji, ki jo je pripravil Ciril Velkovrh iz Ljubljane.

Ob 10-letnici samostojnega delovanja Občine Šmartno pri Litiji, občinskem prazniku Občine Šmartno pri Litiji in prazniku sv. Martina, zavetnika župnijske cerkve, vas v petek, 8. novembra, ob 19. uri vabimo v Galerijo šmarske knjižnice k odprtju razstave fotografij Cerkve sv. Martina v mariborski metropoliji, ki jo je pripravil Ciril Velkovrh iz Ljubljane.

Večer bomo začeli z mašo ob 18. uri v župnijski cerkvi, nato bomo ob 19. uri v prostorih krajevne knjižnice Šmartno odprli fotografsko razstavo 25 fotografij Martinovih cerkva v mariborski metropoliji.

Navade in običaje ob prazniku sv. Martina nam bo predstavil etnolog dr. Janez Bogataj. Legendo o sv. Martinu bo pojasnil župnik Janez Kvaternik. O razstavljenih fotografijah bo spregovoril avtor Ciril Velkovrh. Druženje nam bo polepšal Moški pevski zbor Fantje od fare.

»Martinov praznik ima veliko starejše korenine od krščanskih. Naši poganski predniki naj bi poznali neko praznovanje v zahvalo za dobro letino. Zato so imeli na ta dan tudi koline, obsežne pojedine in zabave, vse skupaj pa so zalili z vinom. Kjer ni bilo vina, so se veselili ob primerno polnih kaščah žit in drugih pridelkih, v vinorodnih krajih pa zadostnih količinah novega ali mladega vina. Cerkev je na mesto nekdanjega predkrščanskega praznovanja postavila sv. Martina, ki je s svojim praznovanjem prevzel vrsto prejšnjih, poganskih prazničnih vsebin. Iz starejših obdobij so se ohranile nekatere navade, ki so povezane z bolj ali manj založenimi mizami kot oblikami praznovanja zaključka letine. Sodobna martinovanja v Sloveniji bi lahko razdelili v dve temeljni skupini. Najprej so to različna obredja, ki sicer potekajo zunaj »Martinovega tedna« in jih predstavljajo volitve najrazličnejših vinskih kraljic, princes, vitezov, princev in kraljev, kar sodi v okvire izumljanja tradicij. V šali bi lahko rekli, da je vinorodna Slovenija postala že nekakšna »vinska monarhija« z bogato razvejanim lokalnim in regionalnim plemstvom. Zadeve so v zadnjih desetih, petnajstih letih žal pogosto na zelo nizki vsebinski, izvedbeni in vizualni ravni. Drugo skupino predstavljajo razne zabavljaške skupine, v katerih nastopajo preoblečeni škofi Martini, razni redovniki in duhovniki, ki po vinskih kleteh in zidanicah uprizarjajo vse(ne)mogoče humorne nastope ter krščujejo mošt. Glede palete ljudske ustvarjalnosti na tem področju sta gotovo vodilni vinorodni deželi Posavje in Podravje, na višji ravni potekajo martinovanja le v vinorodni deželi Primorski, kjer, razen v nekaj primerih, še niso podlegli sodobnim izumiteljem tradicij.«
(dr. Janez Bogataj)

Podprite Družino!

Članek, ki ga brez omejitev berete, za vas posebej ustvarja uredništvo spletnega medija Družina.

Medtem ko so članki tednika Družina, prilog in revij tudi v digitalni obliki dostopni samo naročnikom, želimo, da bi bile naše dnevne novice o družbi in Cerkvi še naprej brezplačne in prosto dostopne vsem na spletu.

Zato vas prosimo, da nas podprete z darom v sklad za razvoj.

Tako boste bistveno pripomogli, da se bo glas slovenskih katoličanov slišal tudi na spletu in preko družabnih omrežij.

Družina d.o.o., Krekov trg 1, 1000 Ljubljana
SI56 02014-0015204714, odprt pri NLB

Sklic: 00  76805



Hvala že v naprej za vaš prispevek!

Uredništvo spletnega medija Družina 

Kupi v trgovini

Novo
Kje najti srečo?
Duhovna rast
24,90€

Imaš zanimiv dogodek?

Deli ga z nami.

Dodaj dogodek

Novosti v knjigarni

Novosti v trgovini

Nazaj na vrh