Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Tiskovna konferenca ob izidu zbornika SLOVENEC

Datum: 30. 01. 2014
Ura: /
Trajanje: 30.1.2014 - 30.1.2014
Objava: 30. 01. 2014
Ura: /
Trajanje: 30.1.2014 - 30.1.2014
Oznake: Dogodek
Lokacija: Ljubljana
Ustavi predvajanje

Tiskovna konferenca ob izidu zbornika SLOVENEC

Tiskovna konferenca ob izidu zbornika SLOVENEC
Tiskovna konferenca ob izidu zbornika SLOVENEC bo 30. januarja v Muzeju novejše zgodovine v Ljubljani.


V četrtek, 30. januarja, ob 11. uri vas vabimo v Muzej novejše zgodovine Slovenije na tiskovno konferenco ob izidu zbornika SLOVENEC – političen list za slovenski narod (1873–1945): Kratek pregled zgodovine ob 140-letnici začetka njegovega izhajanja. Sledil bo pogovor z urednico zbornika mag. Matejo Tominšek Perovšek in ostalimi soustvarjalci, avtorji prispevkov pričujočega zbornika.

Ob tej priložnosti bomo predstavili tudi pomembnejše dogodke Muzeja novejše zgodovine Slovenije v letu 2014, povezane s projektom občasne razstave v Muzeju novejše zgodovine Slovenije TAKE VOJNE SI NISMO PREDSTAVLJALI – Ob stoletnici prve svetovne vojne (vodja projekta: mag. Marko Štepec), ter projektom občasne razstave na gradu Rajhenburg v Brestanici O SLOVENSKEM IZGNANSTVU MED DRUGO SVETOVNO VOJNO (vodja projekta: mag. Monika Kokalj Kočevar).


SLOVENEC – političen list za slovenski narod (1873–1945) : Kratek pregled zgodovine ob 140-letnici začetka njegovega izhajanja
Slovenec, glasilo katoliške idejnopolitične opcije v letih 1873–1945, je bil pomemben časopis, ki se je iz posredovalca novic in drugih obvestil razvil v oblikovalca javnega mnenja in graditelja slovenske zavesti ter soustvarjalca zgodovine. Njegovo izhajanje je zaobjemalo obdobje od razdora v narodnem gibanju, ki je vodil k ustanovitvi lista, do konca druge svetovne vojne. V njem se je Slovenec opredeljeval v vprašanju ločitve duhov in kulturnega boja ter v vseh drugih temeljnih značilnostih slovenskega idejnega, narodnega, družbenega, političnega, gospodarskega, socialnega in vsakdanjega življenja v avstrijskem in jugoslovanskem državnem prostoru. Prek priloge Ilustrirani Slovenec je v letih 1924–1932 z bogatim slikovnim gradivom svoje bralce tedensko seznanjal z življenjem v tujini in domovini. Za celostno razumevanje prelomnega dogajanja v prvi polovici 20. stoletja na Slovenskem sta pomembna tudi Slovenčevo obravnavanje vprašanja totalitarističnih sistemov ter njegovo pisanje v času prve in druge svetovne vojne.

TAKE VOJNE SI NISMO PREDSTAVLJALI – Razstava ob stoletnici prve svetovne vojne (Odprtje: sobota, 21. 6. 2014)
Leta 2014 bo minilo sto let od začetka prve svetovne vojne. Na državnem nivoju je bil ustanovljen odbor za obeleževanje stoletnic, ki bo v obdobju med letoma 2014 in 2018 skrbel za načrtovanje, koordinacijo in usklajevanje razstav in dogodkov. Med osrednjimi dogodki v letu 2014 bo otvoritev razstave o prvi svetovni vojni, ki jo pripravljamo v Muzeju novejše zgodovine Slovenije. Razstava bo predstavila muzejske zbirke prve svetovne vojne in izbrane zgodbe vojakov ter civilnih prebivalcev na Slovenskem. V mozaičnem prepletu osebnih zgodb in zbranega gradiva bo obiskovalcem predstavljena slovenska izkušnja prve svetovne vojne, spomin, kulturna dediščina, stanje raziskovanja in muzeologizacija omenjenega obdobja na Slovenskem. Na razstavi bomo predvajali dokumentarno serijo Slovenci in prva svetovna vojna 1914–1918 v petih delih, ki jo je posnel kulturno umetniški program TV Slovenija v sodelovanju z muzejem in številnimi drugimi ustanovami. Ob razstavi bo potekal bogat andragoški in pedagoški program namenjen različnim starostnim skupinam s sporočilom širjenja kulture miru, strpnosti in nenasilja. Istočasno v okviru razstave, nadaljujemo s tradicionalnimi muzejskimi večeri o prvi svetovni vojni. (Vodja projekta: mag. Marko Štepec )

RAZSTAVA O SLOVENSKEM IZGNANSTVU NA GRADU RAJHENBURG
Razstava bo prikazala okupacijo Slovenije, potujčevanje in množičen izgon Slovencev iz matične v druge dežele. Prikazani bodo tudi storilci, ki so dajali smernice za uničenje slovenskega naroda kot etnične enote. Ob predstavitvi življenja v taboriščih bo posebna pozornost namenjena otroški izkušnji doživljanja taboriščnega življenja, saj so otroci predstavljali velik odstotek žrtev, pregnanih iz svojega matičnega družinskega okolja. Razstava se bo posvetila prihodu izgnancev domov in njihovemu vključevanju v novo socialistično družbo, njen odnos do izgnancev, spominu na izgnanstvo ter ustanovitvi njihovega društva. Na razstavi bodo predvajani tudi spomini ali pričevanja posameznikov, ki s svojo zgodbo pričujejo o življenju izgnancev med drugo svetovno vojno. (Vodja projekta: mag. Monika Kokalj Kočevar)


Muzej novejše zgodovine Slovenije
Celovška cesta 23
1000 Ljubljana
tel.: 01/300-96-10
e-pošta: uprava@muzej-nz.si

Podprite Družino!

Članek, ki ga brez omejitev berete, za vas posebej ustvarja uredništvo spletnega medija Družina.

Medtem ko so članki tednika Družina, prilog in revij tudi v digitalni obliki dostopni samo naročnikom, želimo, da bi bile naše dnevne novice o družbi in Cerkvi še naprej brezplačne in prosto dostopne vsem na spletu.

Zato vas prosimo, da nas podprete z darom v sklad za razvoj.

Tako boste bistveno pripomogli, da se bo glas slovenskih katoličanov slišal tudi na spletu in preko družabnih omrežij.

Družina d.o.o., Krekov trg 1, 1000 Ljubljana
SI56 02014-0015204714, odprt pri NLB

Sklic: 00  76805



Hvala že v naprej za vaš prispevek!

Uredništvo spletnega medija Družina 

Kupi v trgovini

Novo
Kje najti srečo?
Duhovna rast
24,90€

Imaš zanimiv dogodek?

Deli ga z nami.

Dodaj dogodek

Novosti v knjigarni

Novosti v trgovini

Nazaj na vrh