Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

30. julij – svetovni dan boja proti trgovini z ljudmi

Za vas piše:
Cveto Uršič
Objava: 30. 07. 2019 / 11:12
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 30.07.2019 / 11:27
Ustavi predvajanje Nalaganje

30. julij – svetovni dan boja proti trgovini z ljudmi

V Sloveniji beležimo največ primerov izkoriščanja zaradi prostitucije in drugih spolnih zlorab žrtev.
Leta 2013 je Generalna skupščina Združenih narodov razglasila 30. julij za svetovni dan boja proti trgovini z ljudmi. Zapisano je, da je namenjen pozivu k ukrepom za odpravo kriminala na tem področju, saj bi moralo biti vsako človeško življenje nedotakljivo. Hkrati pa žrtvam daje novo upanje in omogoča dostojanstvo. In ravno zato, mediji in strokovna javnost prek različnih kanalov obveščamo in izobražujemo prebivalstvo o trgovini z ljudmi, spodbujamo aktivacijo politične volje in orodij za reševanje tega globalnega problema ter poročamo o uspehih in dosežkih boja zoper tovrstno kršenje človekovih pravic.

Izkoriščanje za prostitucijo in kratenje pravic delavcem

V Sloveniji beležimo največ primerov izkoriščanja zaradi prostitucije in drugih spolnih zlorab žrtev, vse pogosteje pa gre za povezovanje trgovine z ljudmi s problematiko izkoriščanja pravic delavcev (še zlasti na področju gradbeništva, transporta, gostinstva, kmetijstva, itd.). Zelo ranljiva skupina potencialnih žrtev so tudi otroci in mladostniki ter migranti. Slovenija si z različnimi ukrepi na zakonodajnem področju, s sprejetjem akcijskega načrta ter drugimi strateškimi dejavnostmi prizadeva k večjemu odkrivanju žrtev, boju proti trgovini ter njenemu preprečevanju.

Pomoč Slovenske karitas

Pri pomoči žrtvam trgovine z ljudmi sodeluje tudi Slovenska karitas, ki je v zadnjih 12 letih oskrbela več kot 100 žrtev. Žrtve so bile vključene predvsem v program krizne namestitve, ki omogoča ustrezno namestitev, prehrano in oskrbo, psihosocialno podporo, pomoč pri dostopanju do osnovnega zdravstvenega varstva, storitve prevajanja, tolmačenja, zagotavljanje varnosti, svetovanje in nudenje informacij v zvezi s pravicami, ki jih žrtve imajo, pomoč pri urejanju vrnitve žrtve nazaj v izvorno državo ter opolnomočenje posameznika. Slovenska karitas prav tako z izvedbo preventivnih delavnic za otroke, mladostnike, lokalne skupnosti in druge deležnike ozavešča o pasteh in nevarnostih trgovine z ljudmi.

Lani smo objavili tudi zgibanko, ki je namenjena predvsem mladiim. Aktivnosti Slovenske karitas na področju boja proti trgovini z ljudmi lahko spremljate tudi na FB strani »Skupni dom« (@skupnidom)“.

Ena najhitreje rastočih kriminalnih dejavnosti na svetu

Ni skrivnost, da je vsaka država na zemljevidu sveta kontaminirana s trgovino z ljudmi, bodisi kot država izvora, tranzicije ali kot ciljna država. Gre za eno najhitreje rastočih kriminalnih dejavnosti na svetu, ki na leto ustvari slabih 110 milijard evrov dobička (ocena Mednarodne organizacije dela). Večina trgovcev z ljudmi je moških, vendar pa pretekle statistike presenetljivo kažejo, da se je v vlogi „madame“, ki so bile zaradi zvodništva v kazenskem postopku, povezanem s trgovino z ljudmi, znašlo tudi približno 35 odstotkov žensk.

Revščina, socialna izključenost, slabe gospodarske in družbenopolitične razmere

Globlji razlogi, ki posameznike ujamejo v past trgovine z ljudmi so različni; velikokrat se v ozadju skriva revščina, socialna izključenost posameznika, slabe gospodarske in družbenopolitične razmere, vojna območja, zaradi katerih nastajajo migracijski tokovi. Velja omeniti, da je osrednje sredozemska pot v zadnjih letih najpogosteje uporabljana pot v EU in kot taka je postala zelo aktualna za tihotapljenje in trgovino z ljudmi. Trgovci z žrtvami v večini še vedno trgujejo za namene izkoriščanja prostitucije ali drugih oblik spolne zlorabe in za namene prisilnega dela.

Žrtve so tudi otroci

Novačenje za namen spolnega izkoriščanja lahko kriminalne združbe izvajajo s pomočjo fizičnega nasilja ali prisile, lahko pa žrtve ujamejo tudi z zlorabo moči, prevare in ranljivosti. Prav tako je internet trgovcem z ljudmi odprl nove poti ter olajšal identifikacijo ter stik s potencialnimi žrtvami, hkrati pa zagotovil anonimno uporabo internetnih aplikacij. Poleg že omenjenih najpogostejših oblik, trgovina z ljudmi vključuje tudi izvajanje kriminalnih dejavnosti, prisilno beračenje, poroke, suženjstvo, služabništvo, trgovanje s človeškimi organi, tkivi in krvjo, kjer se kot žrtve v visokem odstotku pojavljajo tudi otroci (po nekaterih ocenah vsako leto 1.2 milijona otrok postane žrtev trgovine z ljudmi).


mag. Cveto Uršič
generalni tajnik Slovenske karitas





Kupi v trgovini

Novo
1945: Dnevnik mojega križevega pota
Zgodovina
29,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh