Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Angelus: Sveta Trojica prinaša »revolucijo« v naš način življenja [VIDEO]

Za vas piše:
Marko Mesojedec
Objava: 12. 06. 2022 / 13:12
Oznake: Papež, Praznik, Vatikan
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 12.06.2022 / 13:38
Ustavi predvajanje Nalaganje
Angelus: Sveta Trojica prinaša »revolucijo« v naš način življenja [VIDEO]
Sveti oče je razmišljal o današnjem prazniku in spomnil na današnji evangeljski odlomek, v katerem Jezus predstavlja Očeta in Svetega Duha. FOTO: zajem zaslona

Angelus: Sveta Trojica prinaša »revolucijo« v naš način življenja [VIDEO]

Papež Frančišek je med današnjim nedeljskim nagovorom na praznik Svete Trojice na Trgu sv. Petra v Rimu izpostavil, da Sveta Trojica ni »teološka vaja«, temveč »revolucija v našem načinu življenja«.

Papež je poudaril, da Sveti Duh govori, a ne sam od sebe, temveč oznanja in govori o Jezusu in razodeva Očeta. Prav tako Oče, »ki ima vse, ker je izvor vsega«, daje Sinu vse, kar ima, in ničesar ne zadrži zase.

Kaj pa mi?

Sveti oče je vernike spodbudil, naj pogledajo vase, kaj izgovarjajo in posedujejo. Opazil je namreč, da običajno, ko govorimo, največkrat govorimo o sebi in tem, kaj počnemo. »Kako drugače je to od Svetega Duha, ki govori tako, da oznanja druge!« Papež obžaluje našo težnjo, da se trdno držimo svojega imetja in tega, kar imamo, ne delimo z drugimi, »tudi tistimi, ki jim primanjkuje osnovnih potrebščin«!

 

Živeti za druge in to pokazati skozi svoja dejanja

Frančišek je poudaril, da se morajo naše besede pretvoriti v dejanja, poroča spletni portal Vatican News. »Zato praznovanje Svete Trojice ni toliko teološka vaja, temveč revolucija v našem načinu življenja.« Bog, v katerem vsaka oseba živi za drugega, ne zase, nas spodbuja k življenju z drugimi in za druge.

»Danes se lahko vprašamo, ali naše življenje odseva Boga, v katerega verjamemo: ali jaz, ki izpovedujem vero v Boga Očeta in Sina in Svetega Duha, resnično verjamem, da za življenje potrebujem druge, da moram dati sebe drugim, da moram služiti drugim? Ali to potrjujem z besedami ali s svojim življenjem?«

Danes se lahko vprašamo, ali naše življenje odseva Boga, v katerega verjamemo.

Bog, Eden in Troedini, je poudaril papež, mora biti viden skozi dejanja in ne skozi besede ter nadaljeval: »Pomislite na dobre, radodarne, krotke ljudi, ki smo jih srečali v življenju. Če se spomnimo njihovega načina razmišljanja in delovanja, lahko zaznamo majhen odsev ljubezni do Boga. In kaj pomeni ljubiti? Ne samo, da jim želimo dobro in delamo dobro, ampak v prvi vrsti, da druge ozdravljamo in jim dajemo prostor. To je tisto, kar pomeni ljubiti.«

Ali sem tudi jaz v vsakdanjem življenju odsev Trojice?

Potrebujemo druge

Trojica, je dejal papež, nas uči, da eno ne more biti brez drugega. »Nismo otoki,« je dejal sveti oče. »Na svetu smo, da živimo po Božji podobi. Odprti moramo biti za druge in njihove potrebe.« Vernike je spodbudil, naj se vprašajo: »Ali sem tudi jaz v vsakdanjem življenju odsev Trojice. Ali znamenje križa, ki ga delam vsak dan, ostaja gesta, ki je sama sebi namen, ali navdihuje moj način, kako govorim, se odzivam, sodim in odpuščam?«

Zaključil je z molitvijo: »Naj nam Gospa, hči Očeta, mati Sina in nevesta Duha pomaga, da bi sprejeli in v življenju pričevali skrivnost Božje ljubezni.«

»Ne navadite se na vojno v Ukrajini«

Zbrane je prav tako posvaril, naj se ne navadijo na vojno v Ukrajini. Pozval je, da vse trpeče ohranijo v srcih in molitvah. »V mojem srcu je vseskozi živa misel na ljudi, ki jih prizadene vojna.« Dodal je, da je treba ohraniti »skrb za te mučene ljudi«.

V mojem srcu je vseskozi živa misel na ljudi, ki jih prizadene vojna.

Opravičilo zaradi preloženega obiska

Papež Frančišek se je po nagovoru opravičil oblastem Demokratične republike Kongo in Južnega Sudana, ker je moral svoj apostolski obisk, ki bi moral biti v začetku julija, zaradi težav s koleni in nogami preložiti. Papež je kljub zdravstvenim težavam optimistično napovedal, da namerava obisk izpeljati čim prej, ko bo možno.

Nalaganje
Nazaj na vrh