Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Evangelizacija na Tiktoku - je to sploh mogoče?

Objava: 20. 10. 2022 / 19:46
Oznake: Duhovnost
Čas branja: 5 minut
Nazadnje Posodobljeno: 20.10.2022 / 21:12
Ustavi predvajanje Nalaganje
Evangelizacija na Tiktoku - je to sploh mogoče?
Pogled na Tiktok profil ameriškega duhovnika. FOTO: zajem zaslona

Evangelizacija na Tiktoku - je to sploh mogoče?

Ste že slišali za Tiktok? Na tem družbenem omrežju si pretežno osnovnošolci in srednješolci ogledujejo in delijo 30-sekundne zabavne videe, izbirajo med različnimi filtri, drug drugemu postavljajo izzive in so sploh zelo ustvarjalni. Da ne govorimo o jeziku, ki ga uporabljajo pri komentiranju. In ker se tam ves čas nekaj dogaja, ima človek občutek, da bo nekaj zamudil, če ne bo spremljal dogajanja.

Čeprav so družbena omrežja orodje za povezovanje z drugimi, mladi prek njih in videoiger vstopajo v svet zgodnje spolnosti, nasilja, primerjanja z drugimi, tekmovalnosti z vrstniki. Starši in kateheti običajno nimamo pojma, kaj naši »digitalni domorodci« počnejo na spletu, zato jim niti ne moremo biti v oporo, kaj šele, da bi jih lahko dosegli z verskimi nauki. Da ne govorimo o tem, da je kultura, v kateri živijo naši mladi, zelo nekrščanska. Ko kdo omeni krščanstvo, mladi pomislijo na nekaj okostenelega in zastarelega.

Tiktok z več kot milijardo uporabnikov med mladimi postaja eno najbolj priljubljenih družbenih omrežij. Kar 62 % uporabnikov je mlajših od 30 let, zato ni čudno, da se tako kot na drugih kanalih tudi tu pojavljajo kakovostni krščanski profili, ki se trudijo mladim približati vero in Boga. Na Tiktoku pač na zelo sproščeno … in seveda na kratko. Med najbolj zanimivimi so tudi profili duhovnikov.

Duhovnik s 733 tisoč sledilci

Duhovnik Frankie Cicero objavlja na različnih družbenih omrežjih. FOTO: zajem zaslona na njegovem YT profilu

Po skoraj 733.000 sledilcih sodeč je verjetno najslavnejši duhovnik na Tiktoku Frankie Cicero iz Arizone. Najdete ga na profilu Life Starts Here (lifestartshere_fire). Objavlja »20-sekundne pobožnosti«, s katerimi sledilce spodbuja, da vsaj drobec časa namenijo Jezusu – čeprav na Tiktoku. Njegova minutna premišljevanja najdemo tudi v aplikaciji Hallow. Na njegovem profilu najdemo tako šaljive kot poglobljene posnetke, neredko pa združi oboje. Denimo, posnetek o tem, zakaj verjame v Boga, začne z vrečko slastnega čipsa, ki za razliko od Boga ne zadovolji človekovih najglobljih hrepenenj.

V zadnjem času je največ ogledov zbral s posnetkom, v katerem je s sledilci podelil svojo zgodbo. Njegovim staršem so v sedmem mesecu nosečnosti napovedali, da ima otrok izjemno majhno možnost preživetja. Svetovali so jim splav, a danes je Frankie 36-letni duhovnik s čudovitim življenjem, pravi. Sporoča, naj nihče ne reče, da Bog česa ne zmore.

Ker mladi iščejo odgovore 

James Anyaegbu, misijonar na Škotskem. FOTO: FB profil Jamesa Anyaegbuja

Še en klerik, ki je na Tiktoku močno zaslovel, je mladi nigerijski duhovnik James Anyaegbu (fr_james_a), ki zadnja leta kot misijonar deluje na Škotskem. Sledi mu že več kot 713.000 uporabnikov Tiktoka. V času karantene se je z Youtuba, kjer je bil aktiven prej, podal iskat mlade na Tiktok. Na platformi je opazoval njihovo dejavnost in ugotovil, da iščejo odgovore na mnoga vprašanja. Želel je odgovoriti vsaj na nekatera in predvsem spomniti mlade, da jih ima Bog rad. Tako je začel tudi sam objavljati posnetke, ki so zelo dobro sprejeti, saj, kot pravi, ljudje v resnici želijo izvedeti več o Bogu. Veliko ljudi je izkoristilo duhovnikovo prisotnost na Tiktoku. Prejema veliko vprašanj, za kar je hvaležen, saj mnogi v živo nikoli ne bi pristopili do duhovnika in mu zastavili vprašanja. Na profilu pa najdemo tudi sporočila upanja in mnoge zabavne, sploh glasbeno obarvane videe, kjer moli in izžareva veselje, tako zelo značilno za Nigerijce … in prave kristjane.

Pridiga v eni minuti

Študentski duhovnik Matt Lowry poskuša doseči mlade tudi prek spleta. FOTO: splet

Jack je ime maskote Univerze v Severni Arizoni. Da bi tamkajšnji kaplan Matt Lowry med epidemijo ostal povezan s študenti, si je za šalo ustvaril Tiktok profil, ki vključuje ime maskote (catholic.jacks). Takrat si nikakor ni predstavljal, da bo do danes dosegel blizu 183.000 sledilcev. Zaslovel je kot »plešoči Tiktok duhovnik«, saj je v prvih videih navdušil s plesnimi koraki. Kmalu zatem je odrinil na globoko. V zadnjem času ob nedeljah in praznikih objavlja minutne pridige in občasno odgovarja na vprašanja v povezavi z vero, nikakor pa ni pozabil na sproščeno naravo Tiktoka – med objavami še vedno najdemo tudi hudomušne posnetke, na katerih poskuša na zabaven način prikazati odnos z Bogom. In še vedno kdaj zapleše! Študentje na univerzi zdaj bolj sproščeno pristopijo k njemu, opaža. Pravi, da ga ni sram, če v videih kdaj izpade butast – za Gospoda se splača!

Pričevalka je lahko tudi mama s šestimi otroki

Jennifer Fulwiler je v knjigi Čudovite sanje opisala, kako žonglira med materinstvom in kariero. FOTO: spletna stran J. F.

S 94 tisoč sledilci je precej priljubljena tudi katoliška stand-up komičarka Jennifer Fulwiler (jenniferfulwiler), katere knjiga Čudovite sanje je v slovenščini izšla pri založbi Družina. Njeni TikTok posnetki, v katerih se najpogosteje norčuje iz pričakovanj, ki jih sodobna družba goji do žensk, še posebej do mater ali o katoličanih, dosegajo skoraj milijon ogledov. V najbolj priljubljenem izpostavlja, da je hormonska kontracepcija mnogo nevarnejša za tvorbo krvnih strdkov kot cepivo proti covidu 19.

Previdno in na lastno odgovornost

Da se na Tiktoku sem in tja, med kopico neumnosti, najdejo tudi spodbudne vsebine, še ne pomeni, da lahko otroke po mili volji prepustite tej aplikaciji. Dovolj vam verjetno pove že informacija, da podjetju grozi tožba, ker ni primerno varovalo podatkov svojih mladoletnih uporabnikov.


Nalaganje
Nazaj na vrh