Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Je za uspešno inovatorstvo potrebna univerzitetna izobrazba?

Za vas piše:
Jana Podjavoršek
Objava: 12. 01. 2022 / 13:41
Oznake: Gospodarstvo
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 12.01.2022 / 14:27
Ustavi predvajanje Nalaganje
Je za uspešno inovatorstvo potrebna univerzitetna izobrazba?
»Tega znanja mi ne bi mogla dati nobena fakulteta. Dan pa mi je dar, da znam skonstruirati, veliko pa sem se naučil ob delu.« FOTO: Tatjana Splichal

Je za uspešno inovatorstvo potrebna univerzitetna izobrazba?

Jože Bider iz Rečice ob Savinji je mnogim dobro poznan inovator na področju kmetijskih strojev in pripomočkov. Ob praznovanju 50-letnice poroke najlepše izrazi hvaležnost skrbni in ljubeči življenjski sopotnici, ženi Darinki: »Ni dobrega inovatorja brez dobre žene.«

Darinka mu je ves čas stala ob strani, pomagala po svojih močeh. V 50 letih je tako nastalo okoli 60 inovacij, ki jih zdaj sin Bojan izpopolnjuje in uspešno nadaljuje z izdelovanjem kmetijskih strojev in pripomočkov. Jože in Darinka znata uživati življenje v tem, kar je, in se veselita vsega, kar jima je podarjeno.

Ob praznovanju 50-letnice poroke Jože Bider najlepše izrazi hvaležnost skrbni in ljubeči življenjski sopotnici, ženi Darinki: »Ni dobrega inovatorja brez dobre žene.« FOTO: Tatjana Splichal

Ko sta se z bratom odločala, kdo bo ostal doma, sta vrgla kovanec in je bilo odločeno, da Jože ostane doma, čeprav je imel že dogovorjeno službo v Ljubljani. Novo situacijo je sprejel kot izziv iz ljubezni do očeta in mame. Pa ni bilo lahko. Moral si je sposoditi denar, da je lahko kupil motorno žago. Z vedrino, ki je del Jožetove identitete, je začel iskati rešitve, kmetijske pripomočke pa je začel kar sam izdelovati. Začelo se je s problemom, ki ga je moral rešiti, in kot odgovor na problem je začel razvijati nov kmetijski stroj ali pripomoček. Vedno je namreč izhajal iz prakse. Čeprav ni imel možnosti, da bi se izšolal, vidi, da se je največ naučil iz prakse: »Tega znanja mi ne bi mogla dati nobena fakulteta. Dan pa mi je dar, da znam skonstruirati, veliko pa sem se naučil ob delu.«

Začelo se je s problemom, ki ga je moral rešiti, in kot odgovor na problem je začel razvijati nov kmetijski stroj ali pripomoček. Vedno je namreč izhajal iz prakse. FOTO: Tatjana Splichal

Delavnico in kmetijo je predal otrokom, ostaja pa odprt: »Veliko sva se naučila od ta mladih. Prej sva ves teden delala, pa tudi za vikend je bilo treba poskrbeti za živino. Zdaj se pa ob sobotah nikoli ne dela, delajo samo v eni izmeni. Hvala Bogu! Včasih sem rekel, da bo morda našim zanamcem bolje, ker sva morala toliko delati, pa je uspelo, kot izgleda.«

Darinka in Jože imata veliko razlogov, da se veselita, z njima pa tudi njuni otroci, vnuki in številni uporabniki strojev in pripomočkov, ki so sad Jožetovih inovacij.

Več pa v pogovoru z Jožetom Bidrom v drugi številki Družine, v katerem spregovori o izzivih reševanja problemov na kmetiji, lepoti zakonskega življenja in razlogih za veselje.

Kupi v trgovini

Podjetnik in njegov poklic
Drugi priročniki
19,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh