Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Milan Zver in Romana Tomc pisala Evropski komisiji o »pogromu« nad posameznimi novinarji RTV

Za vas piše:
M. M.
Objava: 11. 01. 2024 / 10:15
Oznake: Slovenija
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 11.01.2024 / 10:52
Ustavi predvajanje Nalaganje
Milan Zver in Romana Tomc pisala Evropski komisiji o »pogromu« nad posameznimi novinarji RTV
FOTO: Bogomir Štefanič

Milan Zver in Romana Tomc pisala Evropski komisiji o »pogromu« nad posameznimi novinarji RTV

Slovenska evropska poslanca Milan Zver in Romana Tomc iz vrst Evropske ljudske stranke sta se v ločenih pismih odzvala na zadnja dogajanja na slovenski javni RTV. Izražata zaskrbljenost nad zadnjimi dogodki na omenjeni televiziji.

Milan Zver je na Evropsko komisijo poslal osnutek statuta RTV Slovenija in jo pozval k ukrepanju glede »drastičnega posega politike v svobodo medijev«. Kot pravi v pismu, »se v skladu z javno grožnjo, ki jo je izrekel predsednik vlade Robert Golob, da so dogovorjeni, kako bodo RTV očistili janšizma (to so domnevni privrženci bivšega premiera Janeza Janše), nadaljuje pogrom nad novinarji«.

15 zaposlenih na prisilno čakanje

Zver v pismu navaja, da je vladajoča koalicija zamenjala celotno vodstvo televizije, nato pa z novim vodstvom spremenila programsko shemo in ukinila oddajo Panorama s 15 novinarji in uredniki. »Te so poslali na prisilno čakanje z utemeljitvijo "da jim ne more zagotoviti dela", kar seveda ne drži. Na grob način so odslovili skupino novinarjev, ne da bi se z njimi ali z njihovimi sindikati sploh kaj poskušali dogovoriti. Novinarji so dobili zgolj odredbo o čakanju na delo, vsem pa so preklicali službene kartice.«

Vprašanje za EK: »Kako boste zagotovili svobodo medijev v Sloveniji?«

V javnost je prišel tudi osnutek novega statuta RTV Slovenija, ki, tako Zver, predvideva odpustitev vseh »nezaželenih novinarjev«. Evropsko komisijo zato sprašuje: »Kako bo reagirala na ta drastičen poseg politike v svobodo medijev in kako misli trajneje zagotoviti svobodo medijev v Sloveniji in tudi v drugih članicah EU?«

Novinarji, ki niso po godu vladi in novemu vodstvu RTV

S pismom podobne vsebine se je pred nekaj dnevi na podpredsednico Evropske komisije in komisarko za vrednote in preglednost Vero Jourovo obrnila tudi evroposlanka Romana Tomc, ki je, prav tako kot Zver, izpostavila, da je novo vodstvo RTV pred novim letom 15 zaposlenih poslalo na enomesečno čakanje na delo in pri tem navedlo poslovne in organizacijske razloge. »Pomembno je opozoriti, da so bili med 2500 zaposlenimi, ki so jih napotili na čakanje, le posamezni novinarji, za katere velja, da niso po godu slovenski vladi in novemu vodstvu RTV.«

 Spomnila je, da je odgovorni urednik informativnega programa na TV SLO 2 Rajko Gerič, ki je del omenjene peščice novinarjev, ki ni izrazito provladna, dejanja vodstva označil kot nezakonita ter dejal, »da gre za ustrahovanje in zlorabo pooblastil«. Po mnenju Tomčeve je zadnji dogodek »zadnji v nizu zaskrbljujočih dogodkov, ki so se zgodili od spornega prevzema nadzora s strani novega vodstva«.

Koliko časa še?

Kot še dodaja, se zdi, da je čistka novinarjev, kritičnih do vlade, »ki jo je napovedal predsednik vlade Robert Golob, v polnem teku. Spoštovana podpredsednica, koliko časa še namerava Evropska komisija ignorirati čistko na slovenski javni radioteleviziji?«, pismo zaključuje evropska poslanka Romana Tomc.

Nalaganje
Nazaj na vrh