Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Medgeneracijski festival v Mariboru

Objava: 13. 10. 2012
Ura: /
Trajanje: 13.10.2012
Oznake: Dogodek
Lokacija: /
Ustavi predvajanje

Medgeneracijski festival v Mariboru

MEDGENERACIJSKI FESTIVAL, 13. oktobra 2012



ZA VSE OTROKE, MLADE, STARŠE, BABICE IN DEDKE IN DRUGE VELIKE.
ZA VSE. ZA VAS.

  • Dan odprtih vrat
gimnazija, dijaški dom od 9.30 do 10.30: Zbiranje udeležencev med športno dvorano in gimnazijo. Skupine se formirajo ves čas Dneva odprtih vrat in so na ogled vodene vsakih 10 minut - prva skupina odide ob 9.30, zadnja ob 10.00. Vsaka skupina obišče obe enoti zavoda. Zbrane udeležence na ogled vodijo dijaki animatorji.
  • Katastrofa, skrita očem sveta - Tomo Križnar
Dvorana Zavoda AMS, od 10.30 do 13.00: Tomo Križnar je v Sloveniji in svetu postal znan po svojem prizadevanju za razkritje dogodkov v Sudanu, kjer se bijejo krvavi boji za nadzor naravnih virov. Sam pravi, da je nepojmljivo, da se v današnjem času nekje na svetu izvaja tako kruta diktatura, ki je hkrati s strani medijev skoraj v celoti cenzurirana. Na okrogli mizi nam bo predstavil svoje prizadevanje, da se ta zločin predstavi svetu.
  • Še varne meje našega planeta? - Lučka Bogataj Kajfež
Učilnica VIK, I/16, od 10.30 do 13.00: V zadnjih dveh stoletjih so se zgodile številne spremembe, tako v številčnosti kot v življenjskem slogu človeške vrste. Izumili smo antibiotike, mineralna gnojila, motor z notranjim izgorevanjem in množično začeli spreminjati ekosisteme ter uporabljati fosilna goriva, sprožili globalizacijo gospodarstva in ob tem postali zagrizeni potrošniki. Spremenile so se tudi naše vrednote, saj nam »imeti« pomeni več kot »biti«, dobiček več kot skromnost in stalna gospodarska rast več kot trajnostni razvoj. Planet, ki ne raste, človek torej spreminja, misleč da bo od tega imel nenehne koristi. A to počnemo negospodarno in planet se že odziva. Poseganje v naravo je sicer prispevalo k razvoju človeštva, a cena za to so naraščajoči stroški za blaženje učinkov nepredvidenih tveganj in nepričakovanih dogodkov. Žalosten rezultat bo tudi neprimerno slabše stanje okolja in virov za prihodnje generacije. Zato je premislek o spremembah našega ravnanja nujen. Zgodovina modernega človeka traja nekako 4000 generacij, zadnjih petsto generacij je začelo postopoma spreminjati planet, od tega usodno zadnjih osem. Naša generacija pa nemara odloča o prihodnosti človeške vrste na planetu.
  • Moški, ženske: tako blizu, tako daleč - Alenka Rebula
Glasbena učilnica, III/1, od 10.30 do 13.00: Zgodovina je moške in ženske globoko ločila. Zdaj iščemo pot in način, da bi drug drugemu dali, kar nas oživlja in rešuje v odnosih. Učimo se skupnega jezika, poslušanja in vere v sanje o razumevanju in ljubezni v dvoje. Uresničenje zveste in osrečujoče ljubezni med žensko in moškim je možno, a za to je treba dati vse od sebe in zaupati, da je rešitev v odkrivanju resnice.
  • Literarno srečanje z akademikom EPK - Andrej Brvar in Silva Belšak
Knjižnica, pritličje, od 10.30 do 13.00: S Slomškovim knjižno-knjižničnim klubom bomo gostili mariborskega pesnika, publicista in dolgoletnega (sedaj že upokojenega) urednika za leposlovje pri Založbi Obzorja in študentski založbi Litera. Spregovoril nam bo o njegovih otroških, mladostnih in odraslih letih, z nami bo podelil misli o družini, Bogu pa seveda tudi kulturi in knjigi. Srečanje bomo popestrili z branjem odlomkov iz njegovih del in glasbo.
  • Ljudska glasbila in plesne viže na Slovenskem - Tomaž Rauch in Tadej Kušar
Jedilnica biotehniške šole, od 10.30 do 13.00: To je komentirana predstavitev v naslovu navedene vsebine skozi besedo in glasbo, namenjena predvsem otrokom in mladini na slovenskih osnovnih in srednjih šolah.Skozi program dijaki spoznajo slovenska ljudska zvočila in glasbila, njihove osnovne značilnosti, način nastanka zvoka, na kratko tudi način njihovega nastanka in razvoj, predvsem pa način uporabe, igranja in njihov zvok.
  • Vitraji v kapeli Zavoda AMS Maribor - Matej Metlikovič in Maja Tuš Kolarič
Kapela, pritličje od 10.30 do 13.00: Avtor vitrajev v kapeli Zavoda AMS, akademski slikar Matej Metlikovič bo udeležencem predstavil postopek nastajanja vitrajev. Kako je prišlo do zamisli in naročila? Kdo je zasnoval motive in kakšna je vsebina? Kako zapleten je sam postopek nastajanja vitražev' Ali je potekalo vse po načrtih ali so prišle vmes nepredvidljive situacije. Vabljeni!
  • Zakaj sem postal laiški misijonar? - Uroš Rudolf in Mojca Kelbič Đajić
Učilnica za zgodovino in geografijo, II/12, od 10.30 do 13.00: Kot motorist si je strojni tehnik Uroš Rudolf – Jolly želel potovati po Afriki z motorjem, njegova želja se je izpolnila tako, da je postal laiški misijonar v Kongu, čeprav je pred tem zgolj slišal za Misijonsko pisarno in Misijonska obzorja. Domov se ne vrača iz Konga, pač pa iz Ugande, kjer je pomagal misijonarju Danilu Lisjaku pri gradnji internata za dekleta v Atede, mestu Gulu v Ugandi.
  • Občutljiva obdobja in srkajoči um - priprava vzgojnega okolja skozi dva Montessori koncepta - Ester Fabiani in Breda Bider
od 10.30 do 13.00: Priprava vzgojnega okolja po Montessori smernicah je neizprosna. Zahteva bistvo, se pravi primerno dozo resnice. Tišina in spoštljivost, ki ju v procesu obdajata, sta razlaga, meja in smisel obenem. Izrekata povabilo v izginjajoči svet vrednot in asistirata rojstvu čiste otroške želje - zdravega gonila osebnega razvoja. Vendar, ali sami resnično verjamemo in zasledujemo to bistvo? Medgeneracijski prenos vrednot, ne da bi vanje verjeli in jih živeli je takorekoč nemogoč, saj je v svoji biti vezan na vzgojiteljevo avtentičnost. Odnos do vrednot torej - kroj, po katerem v platno otrokove razpoložljivosti najprej zarežemo starši.
  • Orffova delavnica (za osnovnošolske otroke) - Nina Lorber
Pritličje GBŠ AMS, učilnica NGL, od 11.00 do 13.00: Delavnica je namenjena otrokom od 1. do 9. razreda osnovne šole. Na delavnicah bomo z Orffovimi inštrumenti poustvarjali znane melodije, igrali na ritmične bobne ( boben, tamburin, palčke, guiro, agogo,...) in melodične (ksilofon, metalofon, zvončki) inštrumente Orffovega inštrumentarija ter peli in plesali. Končni izdelki bodo odvisni od števila udeležencev in njihove ustvarjalne domišljije. Pridruži se nam lahko 20 udeležencev.
  • Ustvarjalne delavnice (od 3. leta naprej) - vzgojiteljice vrtca
Pritličje stari del, 3. učilnica: Za vse, ki imate spretne prste in polno glavo domišljije. Pridite in ustvarjajte z nami. Izdelke boste lahko odnesli s seboj in z njimi koga razveselili. Dobrodošli!
  • Varstvo otrok na igrišču - vzgojiteljice vrtca
Otroško igrišče za vrtcem: Tobogan, peskovnik, gugalnica in zelena travica je kot nalašč za vašega malčka, da lahko vi med tem brezskrbno prisluhnete zanimivemu predavanju.
  • Maša - dr. Ivan Štuhec in Jani Družovec
Kapela Zavoda AMS, od 13.00 do 13.30
  • Kosilo
Jedilnica, kletna etaža Zavoda AMS od 13.00 do 14.00: Topel obrok (enoločnica, mesna ali zelenjavna) za udeležence festivala po 3 evre. Hrano bomo delili v jedilnici Zavoda. Zaradi velikega šetvilka obrokov prosimo, da ste strpni pri delitvi hrane in da se najeste v čim krajšem času.
  • Sanjska delavnica - Mateja Hajšek
od 14.00 - 15.30: S sanjami so se ukvarjali že od začetka kulture, v starem Egiptu, stari Grčiji… Sanje imajo svoje mesto tudi v Svetem pismu. In sanje so aktualne tudi danes. Vsi sanjamo, odrasli, otroci, starejši, mlajši. Morda se sanj vedno ne spomnimo, a vendar vsak dan sanjamo. Sanje nam v simbolični govorici odslikavajo naše nezavedno duševno dogajanje in so »kraljeva pot« do nezavednih vsebin. Ni potrebno, da se sanj bojimo, temveč jih uporabimo za boljše spoznavanje samega sebe, kot vir moči in kot pomočnika pri odločitvah. Pridružite se »sanjski delavnici« , kjer bomo po krajšem teoretičnem uvodu s tehniko prostih asociacij obravnavali nekaj vaših sanj. Prisluhnite svojim sanjam, kaj vam sporočajo.
  • Zdrava prehrana mladostnikov z vidika kemije in kultura prehranjevanja - Andreja Naveršnik Kačič in Bogdana Drozg
Učilnica za kemijo in biologijo, III/6: Ukvarjali se bomo z zdravo prehrano, sestavili polnovredni jedilnik ter izračunali število kalorij, ki jih s takšnim obrokom vnesemo v telo. Spoznali bomo pomen beljakovinskega kroga, dobre in slabe ogljikove hidrate ter maščobe, naravne in umetne vitamine, prehrano športnikov.
  • Živali so tako prijetni prijatelji – ne sprašujejo in ne grajajo (George Eliot) - Bojana Panevski in Helena Gornik
Učilnica 1.b razreda, P/6: Psi ne sprašujejo in ne grajajo: zato je prav, da jih ne tepemo in zanemarjamo. V naši delavnici bomo na zanimiv način skupaj iskali rešitve, kako pomagati nemočnim živalim. Pridruži se nam. Pogoj: ljubezen do živali.
  • Halo halo, na pomoč! - Barbara Babšek in Karmen Hebar
Učilnica 2.d razreda, I. nadstropje: Kam se obrniti po pomoč v duševni stiski? Ena od možnosti za zmanjšanje stiske je pogovor s svetovalci na zaupnem telefonu. Na delavnici se bomo pogovorili z izkušeno svetovalko in supervizorko na enem od slovenskih zaupnih telefonov ter specializantko psihoterapije, gospo Mileno Jelen, ki bo z nami podelila svoje izkušnje pri delu z ljudmi v duševni stiski.
  • Osebni asistent s štirimi tačkami - mag. Darinka Lečnik – Urbancl, Andreja Šverc, Manica Medved in Peter Medved
Učilnica 2.b razreda, I/9: Psi pomočniki so neprecenljiva pomoč ljudem, ki potrebujejo tako pomoč zaradi svojih telesnih pomanjkljivosti. Veliko ljudi, se je morda tudi zaradi nenadne hendikepiranosti, oddaljilo od sočloveka, od prijateljev. Pes pomočnik pa jih je pripeljal nazaj v življenje! Spoznali bomo dresuro psov pomočnikov…..
  • Ustvarjalna delavnica - Mojca Kelbič Đajić in Jani Družovec
Učilnica za zgodovino in geografijo II/12: V ustvarjalni delavnici bomo izdelovali kokoši, ki jih bomo simbolično prodajali in tako zbrali sredstva za misijon, v katerem deluje s. Andreja Godnič V Peruju. Zakaj prav kokoši? Kokoši so za ta misijon izrednega pomena, ker omogočajo hrano otrokom in ker lahko z njihovo prodajo tudi kaj zaslužijo. Člani misijonskega krožka bi na ta način radi pomagali otrokom sredi Andov.
  • Zeliščarji in priprava čajev - Bojana Eisenhut
Mala jedilnica, kletna etaža Zavoda AMS: Iz posušenih zelišč bomo oblikovali dišeče darilne vrečke in posodice z dišavnicami. Pripravili različne osvežilne čajne napitke,ter postregli z zeliščnimi čaji, se družili in poklepetali med seboj…
  • Mladi in minljivost - Nina Babič, Anica Lorenčič Rukav in Darja Povlin
Učilnica 4.a razreda, III/1: Gostja nam bo predstavila svoje delo prostovoljke v društvu HOSPIC. Skozi preproste vaje se bomo pogovarjali, izmenjevali mnenja in poglede na različna področja povezana z minljivostjo. Krog življenja in detabuizacija umiranja, smrti in žalovanja bo rdeča nit delavnice namenjene vsem, ki si želijo spregovoriti o življenju in smrti ter o strahovih in stiskah, ki nas spremljajo.
  • Vse barve ljubezni – likovna delavnica - Matej Metlikovič in Maja Tuš Kolarič
Učilnica likovne umetnosti, III/1: Delavnica je namenjena vsem, ki radi slikajo. S slikarjem bodo udeleženci lahko ustvarjali na temo osebnih barv ljubezni v povezavi z dopoldansko vsebino razlage vitrajev v kapeli.
  • Pravljična knjižnica - Silva Belšak
Knjižnica, pritličje: Poiščite nas v pritličju, kjer je naša knjižnica in se nam pridružite pri poslušanju pravljic. Naše pravljičarke bodo otroke popeljale v skrivnostni svet vil in škratov ter drugih pravljičnih junakov. Po pravljici bo sledilo likovno ustvarjanje. Če bo kdo želel ostati še dlje, bo na voljo tudi kup slikanic in pobarvank.
  • Uredimo si spomine - Urška Koren in Mojca Gavez
Učilnica 4.b razreda, III/4: Vzemite si čas in z nami ustvarite koledar, album ali dnevnik, ki bo imel dodane elemente vaše osebnosti in bo narejen samo v enem izvodu. Svoje spomine na potovanje, na šolska leta, na otrokovo prvo leto bomo poskušali popestriti z zanimivimi barvami, vzorci in različnimi teksturami ali morda celo s kakšno ilustracijo. Pri vsem tem nam bo v pomoč gostja Tina Brinovar, ki je ilustratorka.
  • Izdelam, ustvarjam in zaigram! - Goran Bezjak in Tadej Kušar
Učilnica 2.a razreda, I/6: Vse, ki vas zanima, kako se izdela preprost glasbeni instrument, ste vabljeni na ustvarjalno glasbeno delavnico. Glasbene instrumente, ki jih bomo izdelali sami, bomo uporabili pri glasbeni terapiji in poustvarjanju priljubljenih skladb.
  • Slovenska literatura v Evropskem prostoru – ko bom velik/a, bom prevajalec/ka - Barbara Majcenovič Kline, Monika Walter in Mojca Moškon Mešl
Učilnica 4.c razreda, III/9: Primerjava prevodov slovenskih literarnih del z izvirniki.
  • Glasba in ples sta način življenja - Vlasta Praprotnik in Vida Ifko
Dvorana, II. nadstropje ŠGAMS: Če imate radi glasbo in ples,se nam pridružite. Spoznali boste lepoto giba, v družabnem plesu pa se boste lahko preizkusili kar sami. Plesno delavnico vodijo dijakinje in dijaki škofijske gimnazije AMS.
  • TheMiracleofCards – delavnica na temo solidarnost in kultura - Danijela Žegarac, Lidija McSween in Mirko Đukić
Računalniška učilnica, P/8: Ste že kdaj izdelali e – plakat? Ne? Pridružite se nam na naši delavnici poustvarjanja Filmsko – življenjske tematike na temo solidarnosti in medkulturnega dialoga ter medgeneracijskega sožitja. Priporočamo predhodni ogled filma »TheMiracleofcards«.
  • Starogrška kultura - dr. Ivo Kerže in Katjuša Kolar
Učilnica 4.d razreda, III/8: Pridite in se seznanite z osnovami evropske kulture, ki segajo s svojimi koreninami v antično Grčijo. Na voljo boste imeli kratek in pregleden tečaj starogrškega jezika znavezavami na glavne dosežke grške civilizacije. Primerno tako za začetnike, kot za tiste, ki bi svoje znanje radi le osvežili.
  • Kako vemo, da je zemlja okrogla? - mag. Robert Šoster in Dragica Herga
Fizikalna učilnica, I/11: »Kajti od stvarjenja sveta naprej je mogoče to, kar je v njem nevidno, z umom zreti po ustvarjenih bitjih: njegovo večno mogočnost in božanskost.« (Rim 1,20). Znanost in vera. Ko izrečemo ti dve besedi, se nam zdi samoumevno, da gre za nasprotji, ki se medsebojno povsem izključujeta. Toda zakaj je tako? Apostol Pavel pravi drugače. Znanost naj bi v osnovi potrjevala obstoj Stvarnika. V delavnici bomo pogledali, kako sta se skozi zgodovino znanost in Cerkev dopolnjevali ali razhajali.
  • Knajpova delavnica - predstavitev metode zdravega načina življenja v teoriji in praksi - Štefka Premzl
Metoda je zelo učinkovita , enostavna in uporabna za zdravje v vseh starostnih obdobjih. Udeleženci delavnice bodo lahko s svojimi čutili prepoznali blagodejne učinke te metode.
  • Pohod po obronkih Maribora - Nikola Bistrovič prof. in Benjamin Sitar
Pred športno dvorano, dvorišče: Kakšen je pogled na naše mesto z vrha Kalvarije? Uživali bomo v razgledih na Pohorje, dravsko dolino, ptujsko polje…….
  • Pravljična opera - Papageno igra na čarobno piščal (operna pravljica - E.Streul / W.A. Mozart) - učenci GBŠ
Dvorana Zavoda AMS, od 14.00 do 15.00: Operna pravljica Papageno igra na čarobno piščal je priredba znamenite opere Čarobna piščal, ki je ena najpogosteje izvajanih oper na svetu. Glavna oseba je komični ptičar Papageno, ki gledalcem predstavi svoje pustolovsko življenje. Njegova prijatelja sta princ Tamino in Pamina, hči Kraljice noči. Vsi trije glavni akterji so podvrženi težkim preizkušnjam, ki jih morajo prestati pri kralju Sarastru. Najtežje je gotovo srečanje z zlobnim Monostatosom. Kot vedno, dobro zmaga nad zlim, tako naši trije junaki uspešno prestanejo vse preizkušnje ter dogajanje prepeljejo do srečnega konca.
Zasedba vlog: Papageno: Matej STRAŠEK, Papagena: Lučka KRAŠOVEC, Tamino: Bogdan STOPAR, Pamina: Klavdija PIRNAT BREZNIK, Dama/Kraljica: Marija PEGANC, Monostatos: Benjamin PREGL, Sarastro: Martin HRASTNIK, 1. deček: Zala Pia LIPIČNIK, 2. deček: Maruša KOSI.
Režija: Simona Raffanelli Krajnc, korepetitorka Mirjana Kostič, kostum. in scen. Nina Palir
  • Športne igre - Benjamin Sitar
od 15.30 v športni dvorani Vrbanska: Nogomet, odbojka, badminton, namizni tenis - Tekmovanje v nogometu in odbojki med ekipami dijakov, bivših dijakov, staršev in zaposlenih v Zavodu AMS. Tekmovanje posameznikov v badmintonu in namiznem tenisu. Vabljeni k ogledu in športnemu navijanju!

Podprite Družino!

Članek, ki ga brez omejitev berete, za vas posebej ustvarja uredništvo spletnega medija Družina.

Medtem ko so članki tednika Družina, prilog in revij tudi v digitalni obliki dostopni samo naročnikom, želimo, da bi bile naše dnevne novice o družbi in Cerkvi še naprej brezplačne in prosto dostopne vsem na spletu.

Zato vas prosimo, da nas podprete z darom v sklad za razvoj.

Tako boste bistveno pripomogli, da se bo glas slovenskih katoličanov slišal tudi na spletu in preko družabnih omrežij.

Družina d.o.o., Krekov trg 1, 1000 Ljubljana
SI56 02014-0015204714, odprt pri NLB

Sklic: 00  76805



Hvala že v naprej za vaš prispevek!

Uredništvo spletnega medija Družina 

Kupi v trgovini

Novo
Kje najti srečo?
Duhovna rast
24,90€

Imaš zanimiv dogodek?

Deli ga z nami.

Dodaj dogodek

Novosti v knjigarni

Novosti v trgovini

Nazaj na vrh