Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Mednarodni ekumenski simpozij Teologija v dialogu

Datum: 16. 10. 2014
Ura: /
Trajanje: 16.10.2014 - 18.10.2014
Objava: 16. 10. 2014
Ura: /
Trajanje: 16.10.2014 - 18.10.2014
Oznake: Dogodek
Lokacija: Maribor
Ustavi predvajanje

Mednarodni ekumenski simpozij Teologija v dialogu

Mednarodni ekumenski simpozij Teologija v dialogu
Mednarodni ekumenski simpozij Teologija v dialogu bo od 16. do 18. oktobra v Mariboru.


Mednarodni ekumenski simpozij z naslovom Teologija v dialogu bo od 16. do 18. oktobra v prostorih Teološke fakultete v Mariboru.

Sodelujoči na simpoziju
Na simpoziju bo sodelovalo več kot 50 domačih in tujih strokovnjakov in doktorskih študentov.

Med drugimi:
* akad. prof. dr. Jože Krašovec, dr. bibličnih ved, filozofije, teologije in zgodovine religijske antropologije;
* izr. prof. Milan Žust, svetovalec Papeškega sveta za pospeševanje edinosti kristjanov;
* izr. prof. dr. Anton Jamnik, ljubljanski pomožni škof;
* izr. prof. dr. Jure Zečević, predstojnik ekumenskega inštituta KBG Zagreb.

Povzetki plenarnih predavanj so dostopni na spletu.

Vsa predavanja bodo javna in prosto dostopna.

Vljudno vabljeni!

V prizadevanju za ohranitev, razvoj in bogatenje študija teologije v Mariboru, je bil leta 2013 ustanovljen Inštitut Stanka Janežiča za ekumensko teologijo in medreligijski dialog s sedežem na Teološki fakulteti, Enoti v Mariboru. Inštitut dojema ekumensko-dialoške vsebine kot pomembno področje znanstvenega delovanja, zato združuje vse raziskovalne in študijske dejavnosti na področju teologije, duhovnosti, ekumenizma in dialoga, religiologije in judovstva, prava in filozofije, etike in družinskih študij in se dejavno vključuje v družbeno dogajanje. Raziskuje temeljne vrednote, ki utemeljujejo in povezujejo posameznike, družbene skupine in kulture.

Sodobni svet se otepa z ekonomsko in finančno krizo, ki jo spremlja kriza vrednot, saj je pohlep glavni povzročitelj krize. Religije, verske skupnosti in Cerkve so in ostajajo pomemben protagonist vrednostnega reda tako za svoje vernike kakor za družbo v celoti. Religijam in Cerkvam se zastavlja več temeljnih vprašanj. Kakšen odnos zavzeti do sekularne družbe? Kako vzpostaviti dialog med sodobno kulturo in religijo ali konkretno krščanstvom? Kaj lahko religije in Cerkve v dani situaciji spremenijo in na kaj lahko vplivajo? Kakšno ima pri tem vlogo tradicija, ki je pogosto bolj kulturno pogojena kakor dosledno zvesta virom verovanja? Ali lahko ekumenski, medverski in medkulturni dialog prispeva k reševanju sodobnih vprašanj ali ne more? Kakšno je stanje ekumenizma danes in kakšne so njegove perspektive v našem okolju in v Evropi? Če postavimo v središče razmisleka eno samo konkretno in pomembno vprašanje, kot je odnos do stvarstva, kaj lahko sporočimo svetu? V čem smo lahko navdih prihodnosti? Od česa bi se morali posloviti, da bi lahko prevzeli in ostali vir navdiha za sodobno kulturo in družbo?

Z osvetljevanjem teh in podobnih vprašanj želi Inštitut prispevati k poglabljanju vrednot, ki zagotavljajo kvalitetno sobivanje in razvoj posameznikov ter skupin v našem okolju.

Ko govorimo o tradiciji ekumenskega dialoga v Mariboru, ne moremo mimo tradicionalnih ekumenskih simpozijev, ki so kot medfakultetni simpoziji dolga leta povezovali profesorje katoliških, pravoslavnih in evangeličanskih fakultet s področja nekdanje Jugoslavije. Prvi tovrstni simpozij je bil v Mariboru organiziran leta 1974. Po več kot dvajsetletnem premoru je bil leta 2012 v Mariboru ponovno organiziran ekumenski in medverski simpozij, ki je napovedal ponovno oživitev ekumenske in dialoške tradicije na mariborski teologiji.

Ti simpoziji so bili znamenje pristnega ekumenskega duha, ki je klical po nadaljevanju, zato je na Teološki fakulteti v Ljubljani z Enoto v Mariboru dozorela misel, da v letu 2014 v Mariboru organiziramo mednarodni ekumenski simpozij, saj je bil prvi simpozij prav v Mariboru, in sicer natanko pred 40 leti (1974). Mednarodni ekumenski simpozij, ki ga Inštitut Stanka Janežiča za ekumensko teologijo in medreligijski dialog Teološke fakultete UL na Enoti v Mariboru načrtuje v oktobru 2014, nosi naslov Teologija v dialogu.
»Pogovorni oblaček« simbolizira dialog. Različne barve predstavljajo različnost (barvitost) krščanskih občestev, ki jih združuje križ na sredi »dialoga«. (avtor: Samo Skralovnik)

Podprite Družino!

Članek, ki ga brez omejitev berete, za vas posebej ustvarja uredništvo spletnega medija Družina.

Medtem ko so članki tednika Družina, prilog in revij tudi v digitalni obliki dostopni samo naročnikom, želimo, da bi bile naše dnevne novice o družbi in Cerkvi še naprej brezplačne in prosto dostopne vsem na spletu.

Zato vas prosimo, da nas podprete z darom v sklad za razvoj.

Tako boste bistveno pripomogli, da se bo glas slovenskih katoličanov slišal tudi na spletu in preko družabnih omrežij.

Družina d.o.o., Krekov trg 1, 1000 Ljubljana
SI56 02014-0015204714, odprt pri NLB

Sklic: 00  76805



Hvala že v naprej za vaš prispevek!

Uredništvo spletnega medija Družina 

Kupi v trgovini

Novo
Kje najti srečo?
Duhovna rast
24,90€

Imaš zanimiv dogodek?

Deli ga z nami.

Dodaj dogodek

Novosti v knjigarni

Novosti v trgovini

Nazaj na vrh