Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Trubarjevi priznanji Pavlu Zdovcu in Michaelu Bigginsu

Objava: 04. 01. 2021 / 18:16
Oznake: Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 04.01.2021 / 18:47
Ustavi predvajanje Nalaganje
Trubarjevi priznanji Pavlu Zdovcu in Michaelu Bigginsu

Trubarjevi priznanji Pavlu Zdovcu in Michaelu Bigginsu

NUK priznanja podeljuje za prispevke k varovanju in ohranjanju nacionalne pisne kulturne dediščine.

Trubarjeva priznanja NUK vsakoletno podeljuje za pomembne prispevke k varovanju in ohranjanju nacionalne pisne kulturne dediščine. FOTO: Tamino Petelinšek/arhiv Družine



Prejemnika Trubarjevega priznanja, ki ga Narodna in univerzitetna knjižnica (NUK) vsakoletno podeljuje za pomembne prispevke k varovanju in ohranjanju nacionalne pisne kulturne dediščine, za leto 2020 sta prof. dr. Pavel Zdovc in prof. dr. Michael Biggins. »Prejemnikoma se zahvaljujemo za njun velik doprinos k ohranjanju nacionalne pisne kulturne dediščine in jima iskreno čestitamo,« so zapisali v NUK. Kdo sta prejemnika?

Zdovčevi skromnost in požrtvovalnost

V utemeljitvi za prof. dr. Pavla Zdovca je zapisano, da »kar je bil nekoč Miklošič slavistiki, je Zdovc moderni slovenistiki na Dunaju. S svojo skromnostjo in požrtvovalnostjo je odločilno prispeval k nepretrganemu razvoju slovenistike na Dunaju v 20. stoletju. Njegov znanstveni opus je izjemno dragocen prispevek k umestitvi kulturno pomembnih dokumentov v prostor in čas.«

Prispevek k ohranjanju slovenske kulturne dediščine v zamejstvu

Leta 2011 je Koroški osrednji knjižnici dr. Franca Sušnika podaril Tinjsko rokopisno cerkveno pesmarico iz leta 1839, z odmevno digitalizacijo na portalu slovenske digitalne knjižnice dLib je rokopis pesmarice postal dostopen znanstveni in splošni javnosti. Zdovčevo zadnje veliko delo, Slovenska krajevna imena na avstrijskem Koroškem (razširjena izdaja), nazorno priča, da ves čas dejavno prispeva k ohranjanju slovenske kulturne dediščine v zamejstvu.

»Slovenija je majhna, njena literatura pa ne«

Prof. dr. Michael Biggins pa si je, kot je zapisano v utemeljitvi, priznanje prislužil za izjemne zasluge in vseživljenjsko ohranjanje, prevajanje in promocijo slovenske pisne kulturne dediščine na najvišji ravni v mednarodnem prostoru. »Prof. Biggins, ki je slovenščino ponotranjil kot svoj intimni ali umetniški jezik, je zapisal: 'Slovenija je majhna, njena literatura pa ne.' Prav zaradi takšnih osebnosti lahko slovenska kultura uresničuje Trubarjevo vizijo 'stati in obstati'.«

Promotor slovenskega jezika, literature in kulture onkraj »luže«

Biggins je uveljavljeni predavatelj slovenistike, prevajalec in – kot slovenski častni konzul v ZDA in Mehiki – promotor slovenskega jezika, literature in kulture onkraj »luže«, na Univerzi Washington pa že več kot dve desetletji vodi srečanja Slovene Table in skrbi za študij slovenske književnosti na najvišji ravni. Sodi med najboljše prevajalce iz slovenščine v angleščino, značilnosti njegovega prevajanja sta predvsem izjemna znanstvena poglobljenost in občutek za tekst in kontekst.

Trubarjeva priznanja od leta 2008

NUK podeljuje Trubarjeva priznanja v obliki diplome od leta 2008, podeljuje pa jih posebna komisija, ki pobude zbira na podlagi javnega razpisa. Vsak posameznik ali pravna oseba je lahko prejemnik Trubarjevega priznanja le enkrat. Za leto 2019 sta ga prejela dr. Miklavž Komelj in dr. Anton Janko.

Kupi v trgovini

Novo
Izpostavljeno
Dve zgodbi enega zakona
Pričevanja
24,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh