Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

UKZ ostaja predsednica Državnega zbora, Mojca Šetinc Pašek leti iz Svobode

Janez Porenta
Za vas piše:
Janez Porenta
Objava: 24. 10. 2023 / 20:12
Čas branja: 5 minut
Nazadnje Posodobljeno: 24.10.2023 / 20:43
Ustavi predvajanje Nalaganje
UKZ ostaja predsednica Državnega zbora, Mojca Šetinc Pašek leti iz Svobode
Dogajanje v Gibanju Svoboda je te dni zares intenzivno in razburkano. FOTO: zajem zaslona

UKZ ostaja predsednica Državnega zbora, Mojca Šetinc Pašek leti iz Svobode

Mag. Urška Klakočar Zupančič ostaja predsednica Državnega zbora, poslovila pa se je z mesta podpredsednice Gibanja Svoboda, na katerem jo je nadomestila poslanka Sara Žibrat.

Pred današnjima sejama izvršnega odbora in sveta največje parlamentarne stranke so v medijih zaokrožile govorice, da je med predsednikom stranke in vlade dr. Robertom Golobom ter predsednico Državnega zbora in podpredsednico stranke mag. Urško Klakočar Zupančič zavrelo do te mere, da jo je premier pozval k odstopu s čela DZ, potem ko se je pri glasovanju o razrešitvi kmetijske ministrice Irene Šinko edina med strankinimi poslanci vzdržala in torej ni podprla premierjevega predloga.

Ni več podpredsednica stranke

Toda na današnji novinarski konferenci po seji stranke Gibanje Svoboda je UKZ zanikala, da se umika z mesta predsednice Državnega zbora, se je pa zaradi pomanjkanja časa, ki ji ga ta funkcija jemlje v obilju, in iz osebnih razlogov poslovila s položaja podpredsednice stranke. To je že drugo slovo podpredsednice Svobode v dobrem letu dni: septembra lani se je za takšen korak odločila tudi nesojena predsedniška kandidatka Marta Kos.

Izključitev poslanke

Nova podpredsednica Svobode je postala 31-letna poslanka iz Ljutomera Sara Žibrat, ki se je na tem položaju pridružila Mateju Arčonu, sicer tudi ministru za Slovence v zamejstvu in po svetu. Bo pa dosti bolj odmevala druga poteza, ki so jo v Svobodi soglasno sprejeli na svetu stranke: izključitev dveh njenih dosedanjih članov, poslanke Mojce Šetinc Pašek in nekdanjega poslanca LMŠ Roberta Pavšiča, zdaj zaposlenega v kabinetu predsednice DZ.

V laseh s Šarcem

Spomnimo: Mojca Šetinc Pašek se je po razkritju, da bo obrambno ministrstvo za snemanje resničnostnega šova Vojak v akciji predvidoma odštelo 1,9 milijona evrov, na javni razpis za snemanje pa je padel sum korupcije in kršitve integritete, odzvala na družbenem omrežju z zapisom: »Zame je stvar jasna. Za vse nas v politiki veljajo ista pravila politične odgovornosti in integritete. Če sta politična odgovornost in videz veljala za Sanjo Ajanović Hovnik, potem isti kriteriji veljajo tudi za (obrambnega ministra) Marjana Šarca

O golih in avtogolih

O izključitvi dvojice iz stranke je Golob novinarjem dejal: »Nekdo, ki ne verjame v to, da je treba igrati za svojo ekipo, temveč ves čas igra za neko drugo, v naši ekipi nima česa iskati. Za katero ekipo sta izključena igrala, ne bom govoril, ker to ni pomembno. Pomembno je, da se natančno ve, na kateri gol je treba streljati – na tistega, na katerega streljamo vsi v Svobodi. Ko začneš zabijati avtogole, takrat v ekipi nimaš več česa iskati.«

Samo še 12 ministrstev?

Hkrati je dejal, da je pri rekonstrukciji vlade odprto vse, da pa ta trenutek proces šele odpiramo: »Izhajali bomo iz tega, ali smo bili učinkoviti pri izpolnjevanju koalicijskih zavez, zlasti pa zavez volivkam in volivcem. Če se bo izkazalo, da je treba spremeniti organizacijo, po domače zmanjšati – in to ne malo, temveč radikalno – število ministrstev, bomo v to smer šli,« je poudaril premier in dodal, da je »veliko število ministrstev vse, kar je večje od 12«.

Preusmerjanje pozornosti

Precej očitno je bilo, da današnji pomp v Gibanju Svoboda služi (tudi) preusmerjanju pozornosti od dan prej izrečenih besed nekdanje notranje ministrice mag. Tatjane Bobnar pred preiskovalno komisijo DZ, ki preiskuje nedopustno politično vmešavanje v delo policije in drugih pristojnih organov. Bobnarjeva je namreč med drugim izpostavila, da je bila deležna političnih pritiskov od predsednika vlade Goloba, ki je, kot je dejala, od nje zahteval nedopustna in nesprejemljiva ravnanja, saj se je neposredno vmešaval v kadrovanje v policiji.

Perne: Samodestrukcija

»Pričanje Bobnarjeve, obremenjujoče za več ljudi v vrhu Svobode; razreševanje ministrov čez noč; oštevanje koalicijskih ministrov; izgon poslancev in discipliniranje Urške Klakočar Zupančič. Najbolj zanimivo pa je, da pri vsem tem opozicija nima nobene vloge. Samodestrukcija,« je dogajanje zadnjih dni na družbenem omrežju ocenil Boštjan Perne, nekdanji direktor OVS MORS in dve leti svetovalec nekdanjega ministra za obrambo.

Haček o 180-stopinjskem obratu

Še nekaj drugih odzivov. Dr. Miro Haček: »Ta koalicija in njen vodja sta en velik '24/7 freak show' … Pri tem pa se uničuje država, njene inštitucije in izgublja še zadnje mikrone zaupanja državljanov. Še najbolj zabaven del, vsaj zame osebno, pa 180-stopinjski obrat premierja Goloba in razmišljanje o največ 12 ministrstvih v vladi … Kdo je že nekoč postavil tako vlado in zakaj smo imeli referendum o 20 ministrstvih?« Božidar Novak: »Naenkrat se je pokazalo, da je bil boksar Zavec najbolj pameten v Svobodi. Zato je hitro pobegnil.«

Požar o razlogih za izključitev

Bojan Požar: »Golob napoveduje rekonstrukcijo vlade, ki naj bi po novem imela samo 12 ministrov. Torej približno toliko, kot je imel Gen-I pod njegovim vodstvom članov ponedeljkovega kolegija. Poslanko Mojco Pašek Šetinc in Roberta Pavšiča, tesnega sodelavca Urške Klakočar Zupančič, pa so iz Gibanja Svoboda izključili zato, ker naj bi informacije o Golobu, Vesni Vuković in drugih iz njegovega ožjega kroga nosila novinarjem.«

Turk o tehnični vladi

Dr. Žiga Turk: »Zelo narobe bi se bilo osredotočati na karakterne posebnosti vladajočih in anekdotične praske med akterji. Kar zdaj gledamo, je znak sistemske deviantnosti slovenskega političnega sistema, ki omogoča, da pridejo na oblast ljudje brez vsake odgovornosti do kogar koli in česar koli.« In še njegov predlog za naprej: »Razmere so zrele za tehnično vlado, ki bi jo podpirale zrele stranke (SD, NSi, SDS) in zreli posamezniki iz Gibanja Svoboda. Alternativa so predčasne volitve, za katere pa v trenutni globalni varnostni in ekonomski situaciji nimamo časa.«

Nalaganje
Nazaj na vrh