Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Vsebinski poudarki prvega sinodalnega tedna

Objava: 13. 10. 2014 / 07:09
Oznake: Družba, Duhovnost
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:17
Ustavi predvajanje Nalaganje
Vsebinski poudarki prvega sinodalnega tedna

Vsebinski poudarki prvega sinodalnega tedna

Sinodalni očetje danes začenjajo z drugim delom zasedanja.

Minil je prvi teden tretjega izrednega generalnega zasedanja škofovske sinode, ki od nedelje, 5. oktobra 2014, poteka na temo Pastoralni izzivi družine v kontekstu evangelizacije. 253 udeležencev sinode, med katerimi je 191 sinodalnih očetov, se je prejšnji teden srečalo na desetih dopoldanskih in popoldanskih generalnih skupščinah. Sobota in nedelja sta bili namenjeni počitku, danes sinodalni očetje začenjajo z drugim delom sinode o družini. V sinodalni dvorani bo glavni poročevalec sinode, kardinal Peter Erdö, predstavil poročilo o dosedanjem delu, na podlagi katerega bodo udeleženci do četrtka zasedali v manjših skupinah.



Nekaj osrednjih tem, o katerih so minuli teden razpravljali sinodalni očetje, povzemajo pri Radiu Vatikan. Razprave so se minuli ponedeljek začele z nagovorom papeža Frančiška, ki je med drugim pozval k odprtemu, iskrenemu dialogu in spoštljivemu poslušanju, ki naj spremlja premišljevanje vesoljne Cerkve o tako pomembnem področju človeške stvarnosti, kot je družina. In tako je na generalnih skupščinah večkrat odmeval poudarek, da je družina »temeljna celica človeške družbe« ter »zibelka zastonjske ljubezni«, zato jo je treba varovati in zaščititi. Pogosto se je govorilo o družinah, ki živijo v težkih in problematičnih razmerah, tako z vidika notranjih stisk kot zaradi zunanjih družbenih in političnih sporov, ob čemer je beseda večkrat nanesla na družine na Bližnjem Vzhodu.

Gotovost, da je »zakonska zveza med enim moškim in eno žensko« osnova za vsako družino, je ostala navzoča ves čas razprav in se je odražala v premišljevanju o ločenih osebah ter ločenih in znova civilno poročenih. Izpostavljena je bila »zakramentalna vrednost zakona«, zakon pa vedno znova opredeljen kot nerazvezljiv, kakršen tudi ostaja, in to brez kompromisov. Dejstvo, da »ločene in znovno poročene osebe ne smejo pristopati k evharistiji«, nikakor ne pomeni, da niso člani krščanske skupnosti, ravno nasprotno, znova je treba premisliti, da obstajajo različne odgovornosti, ki jih ti lahko prevzamejo. Veliko se je govorilo še o »poenostavitvi postopkov za ugotavljanje ničnosti zakonske zveze«.

Vedno znova se je v ospredje razprav vračala tema glede »priprave na zakon«. Ta mora biti »poglobljena in dolgotrajna«. Poroko se vedno bolj omejuje na socialno in pravno raven, namesto da bi se izpostavljalo njeno »versko in duhovno razsežnost«. Priprava na zakon naj ne bo dojeta kot neka naloga, ki jo zaročenca morata opraviti čim prej in brez večje prepričanosti. Zakon je namreč »življenjska poklicanost«, zato mora biti priprava nanj dolga in poglobljena, kot je to pri posvečenem življenju. Zaročenci se morajo zavedati »zakramentalne vrednosti zakonske zveze«.

Pastoralno spremljanje je pomembno in vseživljenjsko: poteka naj tudi po poroki in ne samo pred njo. Vsekakor ostaja bistvenega pomena družinska pastorala, ki mora najti ustrezne rešitve in poudarke, ter ostati navzoča v življenju družine, še posebej takrat, ko se ta spoprijema z različnimi vrstami težav.

Vir: Radio Vatikan / M. M. Š.
Foto: news.va

Kupi v trgovini

Izpostavljeno
Pot v samoslovenstvo
Zgodovina
39,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh