Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Razmišljanja in razgovori v Mohorjevi

Datum: 20. 05. 2015
Ura: 17.00
Trajanje: 20.5.2015
Objava: 20. 05. 2015
Ura: 17.00
Trajanje: 20.5.2015
Oznake: Dogodek
Lokacija: Ljubljana
Ustavi predvajanje

Razmišljanja in razgovori v Mohorjevi

Razmišljanja in razgovori v Mohorjevi
Razmišljanja in razgovori v Mohorjevi bodo v sredo, 20. maja, ob 17. uri.

Vabljeni na srečanje z naslovom Razmišljanja in pogovori v Mohorjevi knjigarni, ki bo v sredo, 20. maja, ob 17. uri v Mohorjevi knjigarni na Nazorjevi ul. 1 v Ljubljani.

Vodi: filozof prof. dr. Bojan Žalec.

Tema: Postsekularna misel in (svetovni) etos

Naši tokratni gost bo dr. Borut Ošlaj, redni profesor za filozofijo na Filozofski fakulteti Ljubljani.

Podlaga pogovora bo nova knjiga dr. Ošlaja z naslovom Človek, svet in etos: študije o postsekularni filozofiji in svetovnem etosu (Ljubljana: Filozofska fakulteta 2015).

V njej avtor pojasnjuje in razvija kritični pristop post-sekularne filozofije, ki jo po eni strani lahko razumemo kot nadaljevanje sekularno-razsvetljenskega »potovanja«, vendar pa brez njegovega razumsko-metafizičnega in nekritičnega »prezira« do predsekularnega ali religioznega. Ne zagovarja filozofije, ki bi bila za vsako ceno »nova«, vendar obenem hermetično zaprta in monološka, ampak tako, ki jo poleg analitičnosti, ki se ji ne odpoveduje, odlikuje dialoškost, pragmatičnost, praktičnost, integrativnost in družbena angažiranost. V fokusu premišljevanja v knjigi je tema (filozofije) svetovnega etosa, katerega temeljno merilo je spoštovanje človekovega dostojanstva in uresničevanje človečnosti. Kot tako se delo ne more (in noče) izogniti topikam krize, morale in politike, pravne države, religioznosti ter težav (sodobne) slovenske družbe.

»Problem, ki se ga Küng s svojim projektom in ustanovo trudi reševati, je v tem, da je t. i. postmoderni, globalni svet relativizma izgubil vednost in gotovost glede osnovnih moralnih orientacij in se izgubil na površju razlik, ne da bi bil zmožen ugledati njihove enotne etične temelje.«

»Podobno kot Beck tudi Küng za glavni kriterij ekumenskega projekta svetovnega etosa izpostavi 'resnično človečnost', ki 'temelji na človekovem dostojanstvu'.«

»Politično motivirani razgovori torej nikoli niso in tudi ne morejo biti etično indiferentni. To pomeni: če želijo biti verodostojni, se morajo nujno držati določenih etičnih oz. dialoških standardov.«

Iz knjige Človek, svet in etos: študije o postsekularni filozofiji in svetovnem etosu.

Prisrčno vabljeni!

Podprite Družino!

Članek, ki ga brez omejitev berete, za vas posebej ustvarja uredništvo spletnega medija Družina.

Medtem ko so članki tednika Družina, prilog in revij tudi v digitalni obliki dostopni samo naročnikom, želimo, da bi bile naše dnevne novice o družbi in Cerkvi še naprej brezplačne in prosto dostopne vsem na spletu.

Zato vas prosimo, da nas podprete z darom v sklad za razvoj.

Tako boste bistveno pripomogli, da se bo glas slovenskih katoličanov slišal tudi na spletu in preko družabnih omrežij.

Družina d.o.o., Krekov trg 1, 1000 Ljubljana
SI56 02014-0015204714, odprt pri NLB

Sklic: 00  76805



Hvala že v naprej za vaš prispevek!

Uredništvo spletnega medija Družina 

Kupi v trgovini

Novo
Kje najti srečo?
Duhovna rast
24,90€

Imaš zanimiv dogodek?

Deli ga z nami.

Dodaj dogodek

Novosti v knjigarni

Novosti v trgovini

Nazaj na vrh